Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Bezpieczeństwo cybernetyczne - jedna na trzy osoby obawia się cyberataku na swojego pracodawcę

Bezpieczeństwo cybernetyczne
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Badanie G DATA pokazuje, że obawy przed cyberatakiem wzrastają wraz z liczbą pracowników. Co trzeci pracownik uważa, że ryzyko cyberataku na jego pracodawcę jest wysokie!

Firmy były, są i pozostają atrakcyjnym celem dla hakerów. Nie dziwi zatem fakt, że co trzeci pracownik uważa, że ryzyko cyberataku na jego pracodawcę jest wysokie. Pokazuje to aktualne badanie "Cyberbezpieczeństwo w liczbach" przeprowadzone przez G DATA.

Oceny małych i dużych firm znacznie się różnią.

Aktualne badanie przeprowadzone przez G DATA we współpracy z firmą Statista pokazuje, jak realne jest zagrożenie cyberatakami na firmy.

wyniki badań cyberbezpieczeństwo

Co trzeci respondent ocenia ryzyko, że jego pracodawca może stać się celem cyberataku, jako wysokie. Natomiast tylko 28% ocenia to zagrożenie jako niskie. Praktycznie nie ma dnia bez doniesienia o udanym cyberataku na firmę. Ocena ryzyka różni się jednak znacznie w zależności od wielkości firmy. Przykładowo, tylko 20 procent respondentów z firm zatrudniających mniej niż 50 pracowników ocenia ryzyko cyberataku na swojego pracodawcę jako wysokie. W przypadku firm zatrudniających ponad 1000 pracowników, ponad 44 procent ocenia ryzyko cyberataku na swojego pracodawcę jako równie duże.

W małych firmach nadal panuje błędne przekonanie, że nie są one atrakcyjnym celem dla hakerów. W trakcie tego procesu atakujący ustalają, czy atak jest opłacalny i czy przynosi zyski. Dlatego bezpieczeństwo informatyczne nie jest kwestią wielkości firmy. Małe i średnie przedsiębiorstwa również muszą inwestować w bezpieczeństwo informatyczne i chronić się przed atakami. Od teraz, nie od jutra.

Robert Dziemianko

PR Manager w G DATA

Pracownicy mogą zapobiegać cyberatakom

Z badania wynika również, że ocena ryzyka silnie zależy od wiedzy respondentów na temat bezpieczeństwa informatycznego i różni się znacząco. Odsetek respondentów o bardzo wysokich kompetencjach w zakresie bezpieczeństwa informatycznego, którzy dostrzegają wysokie ryzyko ataku na swojego pracodawcę, wynosi 57%. Z kolei tylko 15,2% respondentów o niewielkiej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa informatycznego ocenia to ryzyko jako wysokie. Można założyć, że osoby posiadające wszechstronne umiejętności w zakresie bezpieczeństwa informatycznego są w stanie lepiej ocenić zagrożenia, ponieważ potrafią lepiej zrozumieć wzajemne powiązania bezpieczeństwa informatycznego w firmie. W ten sposób można też dostrzec potencjalne słabe punkty.

Firmy powinny podnosić umiejętności swoich pracowników w zakresie bezpieczeństwa informatycznego. Dzięki temu pracownicy mogą zidentyfikować te potencjalne zagrożenia cybernetyczne na wczesnym etapie i zapobiec udanemu atakowi.

Badanie "Cyberbezpieczeństwo w liczbach" charakteryzuje się dużą gęstością informacji i szczegółowością metodologiczną: w ramach reprezentatywnego badania online na temat cyberbezpieczeństwa w kontekście zawodowym i prywatnym przeprowadzono ankietę wśród ponad 5000 pracowników. Eksperci z firmy Statista przeprowadzili badanie i dzięki wielkości próby, która znacznie przewyższa branżowe standardy, mogą przedstawić w broszurze "Cyberbezpieczeństwo w liczbach" rzetelne i wiarygodne wyniki badań rynkowych.