Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wydruk techniką sublimacji – na czym polega?

Wydruk techniką sublimacji
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Druk sublimacyjny staje się coraz popularniejszą metodą znakowania odzieży i innych przedmiotów. Dzięki niej można w prosty i ekologiczny sposób ozdobić różnego typu materiały reklamowe. Możliwości personalizacji są praktycznie nieograniczone, gdyż wzór może być zarówno grafiką, jak i napisem. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, na czym tak naprawdę polega wydruk techniką sublimacji. Dlatego warto zapoznać się z tajnikami i właściwościami tej metody.

Czym jest sublimacja?

Sublimacja oznacza bezpośrednie przejście ze stanu stałego w stan gazowy. Aby wykorzystać to zjawisko w druku, potrzebne są specjalne tusze, nanoszone na papier sublimacyjny. Za pomocą pras o wysokiej temperaturze wzór przenoszony jest na odzież, wykonaną z poliestru lub posiadającą powłokę poliestrową.

Technika sublimacyjna jest jedną z najtrwalszych metod znakowania. Nadruk nie traci na jakości, nawet pod wpływem intensywnej eksploatacji czy działania silnych środków chemicznych. Z tego powodu sublimacja jest idealnym sposobem personalizacji odzieży sportowej czy firmowej, ale także różnych gadżetów. Narzędzie to daje możliwość podkreślenia swojego indywidualizmu lub urozmaicenia wizerunku marki.

Druk sublimacyjny krok po kroku

Pierwszym krokiem w druku sublimacyjnym jest naniesienie ilustracji lub tekstu na tzw. papier transferowy za pomocą specjalnych tuszów. Należy zwrócić szczególną uwagę na rozdzielczość grafiki. Zbyt intensywne skalowanie może doprowadzić do widocznego spadku jakości. Zadrukowany papier sublimacyjny wkładany jest do prasy termotransferowej, która dociska go do materiału, na którym wzór ma się znaleźć.

Sublimacja w druku przejawia się tym, że cząsteczki barwnika znajdujące się na papierze transferowym pod wpływem wysokiej temperatury przenikają w gazowej formie do struktury materiału. Powoduje to, że wzór znajduje się wewnątrz tkaniny, co wpływa bardzo pozytywnie na jego trwałość. Znaczenie ma też jednak materiał, na którym wykonuje się nadruk. Im większa zawartość poliestru, tym lepsze będą jakość obrazu i nasycenie kolorów. Dlatego warto zgłosić się do sprawdzonej firmy, jaką jest Druk dla Ciebie. Oferują oni duże możliwości personalizacji na idealnie dopasowanej odzieży.

Największe zalety druku sublimacyjnego

Technika druku sublimacyjnego cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest to spowodowane właściwościami tej metody, które sprawiają, że znakowanie jest najwyższej jakości. Jedną z ważniejszych zalet sublimacji jest trwałość wzoru. Bez względu na to, czy na materiale znaleźć ma się napis, czy skomplikowana grafika, nowoczesna technologia poradzi sobie z zadaniem doskonale. Kolory będą ostre, a kontury bardzo wyraźne. Nadruki nie blakną, nie pękają i nie spierają się, co jest bardzo ważne w przypadku odzieży roboczej i sportowej.

Istotną kwestią jest też nieinwazyjność produkcji wydruków sublimacyjnych. Barwniki produkowane są na bazie wody, a nie rozpuszczalnika, co oznacza, że są one całkowicie bezpieczne dla ludzi i nieszkodliwe dla środowiska. Wzory wnikające w tkaninę nie wydzielają żadnego zapachu i nie powodują zatykania włókien. Materiał przepuszcza powietrze, dzięki czemu skóra może oddychać.

Na jakich materiałach wykonuje się wydruki sublimacyjne?

Technikę sublimacji można zastosować przy wydrukach na różnego typu podłożach. Najczęstszym wyborem jest odzież, jednak nie ma przeciwskazań do znakowania kubków, plecaków, obrusów, czapek czy innych gadżetów. Co więcej, projekt nadruku może być wykonany samodzielnie. Nie ma więc praktycznie żadnych ograniczeń.