Właściciele laptopów MacBook często tak mocno przywiązują się do swojego sprzętu, że bardzo trudno jest się z nim rozstać. Zresztą nie zawsze zachodzi taka konieczność. Każdy komputer z biegiem lat przynajmniej relatywnie traci swoją moc, ponieważ musi sprostać wyższym wymaganiom. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, aby przyspieszyć MacBooka. Niektóre wiążą się z modernizacją, którą można wykonać w serwisie, ale część spośród nich obejmuje jedynie software. Jak przyspieszyć MacBooka? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów!
1. Aktualizacja systemu operacyjnego
Za zbyt wolne działanie komputera odpowiadają niekiedy naprawdę błahe powody. Nieprzypadkowo Mac OS jest stale aktualizowany przez producenta. Starsza wersja oprogramowania może sprawiać, że nawet najnowsze urządzenie nie wykorzysta pełni możliwości radząc sobie z najnowszymi aplikacjami, a co dopiero wiekowy sprzęt. Jeśli uważasz, że twój komputer "zamula", w pierwszej kolejności sprawdź, czy posiadasz najnowszą wersję Mac OS i w razie potrzeby dokonaj aktualizacji.
2. Wyłącz niepotrzebne procesy
Używając swojego MacBooka w naturalny sposób instalujesz na nim kolejne aplikację. Każda z nich stanowi obciążenie dla procesora i pamięci operacyjnej, a niektóre spośród nich niepotrzebnie uruchamiają się domyślnie przy starcie systemu. Aby rozwiązać ten kłopot, uruchom w swoim MacBooku monitor aktywności i sprawdź, które z trwających procesów pochłaniają najwięcej zasobów (procentowy udział), a nie są w tym momencie konieczne. Następnie zadbaj o to, by nie uruchamiały się automatycznie przy starcie komputera. Odpowiednią opcję bez problemu znajdziesz w preferencjach systemowych i opcjach logowania. Różnica może się okazać naprawdę zauważalna!
3. Zrezygnuj z efektów wizualnych
Efekty wizualne dostępne w systemie operacyjnym nieco uprzyjemniają codzienne korzystanie z MacBooka, ale nie są przecież kluczowe dla efektywnego używania komputera. Jeżeli dysponujesz nieco starszym sprzętem, a wydajność ma dla ciebie większe znaczenie niż estetyka, wyłącz kilka niepotrzebnych funkcji. Należą do nich animacje otwieranych programów, przeźroczystość okienek oraz efekty wizualne Docka.
4. Zrób porządek na dysku
MacBook działa sprawniej, kiedy dysponuje stosunkowo dużą wolną przestrzenią dyskową. Jest ona wykorzystywana do niektórych operacji szczególnie, gdy występuje deficyt pamięci RAM. Staraj się regularnie dokonywać porządków na dysku. Przeglądaj folder z pobranymi plikami i usuwaj niepotrzebne. Opróżnij kosz, a w razie potrzeby zastosuj także oprogramowanie, które ułatwi identyfikację zbędnych plików, na przykład zdublowanych zdjęć. Porządkowanie dysku wraz z wykonaniem trzech wcześniejszych porad to proste czynności, które przeprowadzane jednocześnie potrafią tchnąć nowe życie starszą maszynę.
5. Wymiana dysku na SSD
Dysponujesz komputerem, który ma już swoje lata, jednak jest zupełnie wystarczający na twoje codzienne potrzeby i chcesz jedynie, by odzyskał nieco dawnego wigoru? Jeżeli twój MacBook to model wyposażony w dysk HDD, warto rozważyć jego wymianę na nowocześniejszy SSD, który odczytuje i zapisuje dane szybciej, a poza tym w mniejszym stopniu korzysta z pamięci fizycznej. Decydując się na taką wymianę przy okazji zyskasz prawdopodobnie więcej przestrzeni dyskowej do swojej dyspozycji. Więcej o tym, na czym polega wymiana dysku przeczytasz pod tym linkiem: https://www.macforce.pl/serwis/naprawa-macbookow-i-komputerow-mac/wymiana-dysku
6. Dodatkowa pamięć RAM
Aby jeszcze mocniej przyspieszyć pracę twojego MacBooka, możesz rozważyć rozbudowę pamięci RAM. Bardzo często to nie procesor, a właśnie deficyt pamięci operacyjnej sprawia, że urządzenie pracuje zbyt wolno. Rozbudowa pamięci RAM w połączeniu z wymianą dysku na SSD prawdopodobnie tchnie w twój komputer nowe życie, a cenowo jest bardzo ciekawą alternatywą dla zakupu nowego modelu!
Profesjonalną modernizację, a w razie potrzeby również naprawę urządzeń Apple oferuje MacForce - sprawdzone serwis MacBooków w Warszawie.