Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czym jest internet domowy i jak dobrać jego prędkość?

Internet domowy
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Internet jest właściwie wyposażeniem koniecznym w każdym domu. Korzystamy z niego w różnym celu i z dużą częstotliwością. Zasadniczo w dzisiejszych czasach ciężko będzie sobie wyobrazić chociażby pojedynczy dzień pozbawiony dostępu do Internetu. Na rynku znaleźć możemy wiele ofert podłączenia do sieci, na co, jednakże należy zwracać uwagę, żeby rzeczywiście wybrać dla siebie najlepszą opcję? istotnych czynników będzie minimum kilka.

Internet domowy - jaka jest jego definicja?

Internet domowy jest stałym łączem stacjonarnym, którego charakterystyczną cechą będzie nieograniczona dostępność sieci w obrębie swojego miejsca zamieszkania. Takie łącza są nie tylko nielimitowane, ale także stabilne (więcej na temat Internetu domowego, można się dowiedzieć czytając bloga fastinternet). Co należy przez to rozumieć?

  • brak limitów - korzystamy bez żadnych ograniczeń. Możemy zatem bez przeszkód oglądać filmy, pobierać pliki, rozmawiać na wideokonferencjach, przesyłać obrazy, bez obawy o wyczerpanie pakietu,
  • stabilność - stałe łącze internetowe, pozostaje niezależne od atmosferycznych warunków, zatem jest bardzo stabilne.

Prędkość Internetu domowego - jaka będzie najlepsza?

Jednym z najważniejszych kryteriów, które trzeba brać pod uwagę podczas dobierania domowego internetu, będzie prędkość wysyłania i pobierania danych. Warto zwracać uwagę na obydwa wymienione parametry. Prędkość pobierania danych będzie mieć wpływ na buforowanie muzyki oraz filmów, jak i czas ładowania witryn internetowych. Istotna pozostaje także prędkość tego, co wysyłane jest na zewnątrz, co ma ogromne znaczenie na przykład w przypadku spotkań online.

Jeżeli internet potrzebny jest nam do oglądania seriali i filmów, pracy online czy też grania w różne gry internetowe, to winniśmy zdecydowanie stawiając na łącze mające sporą przepustowość.

Jaką zatem prędkość internetu domowego dobrze będzie wybrać? Zależne to będzie od potrzeb oraz udzielonych odpowiedzi na poniższe ważne pytania:

  • jak spędzamy czas wolny? - jeżeli oglądamy seriale oraz filmy, to za sprawą lepszej prędkości internetu, będziemy mogli obejrzeć preferowane treści w jakości UHD albo HD jednocześnie na paru ekranach. Przykładowo prędkość 1 GB/s to także większa ilość szczegółów, barw i wysoka ostrość. Szybkie łącze warto mieć także na uwadze, jeżeli lubi się grać. Szybkie łącze jest gwarancją stabilności oraz niewielkich pingów,
  • w jaki sposób pracujemy? - jeżeli pracujemy zdalnie, z pewnością zależy nam na prędkości przesyłania, ale też stabilności posiadanego łącza. Za sprawą lepszej prędkości uploadu będziemy mogli przeprowadzać rozmowy wideo w bardzo dobrej jakości. Bez kłopotów prześlemy spore pliki albo dodamy je do chmury,
  • czy pobieramy sporą ilość danych? - jeżeli pobieramy spore pliki i zależy nam na skracaniu czasu ich pobrania, dokonajmy wyboru szybszego łącza. Jeżeli dokonamy wyboru internetu 1 GB/s, możemy pobierać 1GB nawet przy prędkości około 8,2 sekundy. Jeżeli jednak nie zależy nam na czasie albo pliki pobieramy dosyć rzadko, możemy stawiać na znacznie wolniejsze łącze.