Podczas tworzenia i utrzymania serwisów internetowych, a także aplikacji, niezbędna jest współpraca wieloosobowego zespół. Poszczególni pracownicy zajmują się różnymi obszarami projektowania i tworzenia wyglądu, funkcjonalności i obsługi strony www. Bardzo duży udział w projektowaniu stron i aplikacji mają programiści. Ich role możemy podzielić na twórców silnika strony i jej “wnętrza” (back end developer) i osoby odpowiedzialne za warstwę wizualną (front end). Jaka jest ich rola i czy warto zainteresować się pracą w charakterze programisty w 2022 roku?
Front end, back end - na czym polega różnica w tych stanowiskach?
Front end engineer jest osobą odpowiedzialną za napisanie tego, co widzi użytkownik. Oznacza to w pewnym stopniu połączenie pracy designera i programisty. Osoba pracująca na stanowisku front end developera odpowiada bowiem za zbudowanie tej części strony internetowej (ale także np. aplikacji mobilnych, programów, a nawet gier), która jest interfejsem, a zarazem pokazuje treści zawarte na stronie.
Programista back end przygotowuje natomiast wszystkie kwestie techniczne, tworzy algorytmy, komunikację z bazami danych, mechanizmy funkcjonalności, itp. Programista front end korzysta zwykle z już gotowych rozwiązań i przedstawia je w formie wizualnej. Tu często pojawia się też jednak wsparcie od grafików, czy UX designerów - to oni tworzą obrazy, tła, wybierają czcionki, itp.
Nad jak najlepszą współpracą całego zespołu czuwa zwykle Project Manager. Jest osobą kontaktową dla klienta, właścicieli swojej firmy, jak i zespołu programistów, grafików i innych osób odpowiedzialnych za wykonywanie prac.
Co musi potrafić programista front end?
Ciężko byłoby wskazać, które stanowisko jest lepsze, lepiej płatne lub bardziej wymagające. Zarówno praca front end engineer-a, jak i programisty back end jest niezwykle potrzebna. W wielu firmach istnieje tu pewna hierarchia, nie można jednak wskazać żadnej reguły.
Na stanowisku Junior Front End Engineer zwykle wymagania nie są bardzo wygórowane. Osoby, które miały już większą styczność z programowaniem w podstawowych językach powinny sobie więc na nim z łatwością poradzić. Początkujący front end developer musi znać języki:
- HTML;
- CSS;
- JavaScript.
Dodatkowa wiedza będzie cennym dodatkiem przy staraniu się o pracę na tym stanowisku. Istotne jest, by tworzony kod był zarazem poprawny i czytelny. Przydatne okazują się znajomość frameworków oraz języków obcych, w szczególności angielskiego. To w tym języku odbywa się komunikacja w większości dużych firm.
Aby awansować na specjalistę front end lub eksperta w tej dziedzinie, warto stale rozwijać swoją wiedzę i podążać za trendami. Poznawanie nowych technologii jest zarówno bardzo rozwijające, jak i ciekawe. Przy okazji efekty pracy front end engineera są od razu zauważalne, co dla wielu programistów także okazuje się dość istotne. Na rynku jest sporo ofert pracy na tym stanowisku, dlatego z pewnością warto się nim zainteresować.
Partnerem materiału jest No Fluff Jobs - praca w branży IT.