Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Coraz popularniejsza tokenizacja. Co warto o niej wiedzieć?

tokenizacja
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Pojawienie się technologii blockchain spowodowało prawdziwą rewolucję. Po części chodzi tutaj o możliwość tworzenia i emisji kryptowalut. Jednak równie duże znaczenie mają tokeny. Tokenizacja znajduje dzisiaj szerokie zastosowanie. Warto nieco przybliżyć ten temat, wyjaśniając, czym tak właściwie są tokeny i na czym polega tokenizacja.

Czym jest tokenizacja?

Najprościej rzecz ujmując, tokenizacja to emisja tokenów, czyli tworzenie pewnych zapisów w sieci blockchain. Zapisy te odzwierciedlają pewną wartość. Wszystko dlatego, że to co pojawi się w rekordzie, czyli w łańcuchu bloków, pozostaje tam już na zawsze. Nie ma możliwości usunięcia zapisu, gdyż łańcuch jest jednokierunkowy. W konsekwencji otrzymujemy zapis, który jest całkowicie bezpieczny.

Dzisiaj tokenizacja dotyczy różnych kwestii. Jedną z nich jest zapisywanie swego rodzaju dokumentów. Konkretnie tokenizacja dotyczy głównie zapisywania praw do wartości. Mogą to być na przykład nieruchomości, ale też aktywa czy kruszce. Ponadto, coraz częściej tokeny odzwierciedlają produkty wirtualne. Powszechnie stosuje się tokenizację wobec obiektów wykorzystywanych w grach komputerowych. Osoba, która posiada token, staje się właścicielem obiektu, będącego przedmiotem tokenizacji. Dzięki temu może nim w dowolny sposób dysponować.

blockchain

Kto zajmuje się tokenizacją?

Tokenizacja to inaczej emisja tokena. Powyżej pokrótce wyjaśniliśmy, na czym polega ten proces. Jednak kto się nim zajmuje? Kto odpowiada za emisję tokenów? Tworzy się je na różne sposoby. Jednak najlepiej zlecić to zadanie operatorom platform tokenizacyjnych. Operatorzy platform do tokenizacji. Aby stworzyć i sprzedać token, lub też wykorzystać go w dowolny inny sposób, należy założyć indywidualne konto na platformie tokenizacyjnej. Następnie należy zlecić emisję tokenu, po czym można go wykorzystać.

Dlaczego platforma do tokenizacji to najlepszy sposób na emisję tokenu? Ponieważ umożliwia ona również dalsze działania związane z tokenami. Platformy to pośrednicy pomiędzy osobami zlecającymi emisję tokenów oraz tymi, którzy decydują się na ich nabycie. Przykładowo tokeny mogą stanowić swego rodzaju udziały w jakieś wartości. W takim przypadku właściciel tokenów oferuje ich sprzedaż za pewną cenę. Korzystając z platformy, nabywcy płacą za tokeny. Właściciel dzięki temu może być spokojny o to, że faktycznie otrzyma zapłatę. Ponadto, dzięki platformie uzyskuje łatwy dostęp do danych, dotyczących jego tokenów i transakcji. Nie są to tylko surowe dane, ale też pełne raporty tygodniowe, miesięczne i roczne.

Dobra platforma do tokenizacji

Jeśli tokenizacja ma zostać przeprowadzona w prawidłowy sposób i przynieść oczekiwane rezultaty, powinni się nią zająć ludzie z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą, oferujący atrakcyjną platformę tokenizacyjną. Warto wybrać platformę, która posiada wiele funkcjonalności, a korzystanie z niej jest proste, wręcz intuicyjne. Obecnie istnieją takie platformy, między innymi dlatego właśnie tokenizacja zyskuje coraz większą popularność.

Partnerem materiału jest Norion.