Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


DVB-T2 – nowy standard nadawania TV

DVB-T2
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Czy jesteś użytkownikiem naziemnej telewizji cyfrowej? Jeśli tak, to powinieneś być świadomy modyfikacji, które zaczną być wprowadzane w Polsce wiosną 2022 roku. Chodzi o wprowadzenie standardu telewizji naziemnej DVB-T drugiej generacji, czyli DVB-T2. Na czym dokładnie polegać będą zmiany? Zapraszamy do lektury.

Nowy standard nadawania TV. Opis i przyczyny zmian

Zmiana standardu sygnału telewizji naziemnej nastąpi na skutek podążania za decyzją Parlamentu Europejskiego w sprawie wykorzystania częstotliwości z zakresu 470-790 MHz. Będzie polegało to na refarmingu, czyli przeniesieniu emisji kanałów, aby możliwy stał się rozwój sieci 5G. Nowy system DVB-T2 zakłada lepsze wykorzystanie pasma UHF oraz użycie kodeku wydajniejszego pod względem kompresji plików, czyli HEVC. Dzięki DVB-T2 możliwy będzie przesył danych w rozdzielczości nawet 4K/Ultra HD i osiągnięcie lepszej jakości obrazu. Dzięki efektywności nowego systemu widzom będzie można także udostępnić większą ofertę kanałów telewizyjnych.

Kiedy nowy standard nadawania TV wprowadzony zostanie w Polsce?

Wprowadzanie standardu DVB-T2 rozpocznie się w drugim kwartale 2022 roku. Według ogólnodostępnych informacji zostało podzielone na cztery etapy, z których pierwszy zacznie się już w marcu, a ostatni w czerwcu 2022 roku. Zmiany będą wprowadzane w poszczególnych częściach kraju w różnych terminach, więc jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, kiedy nastąpi to w Twojej okolicy, polecamy zapoznać się z oficjalnymi informacjami opublikowanymi na rządowej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/dvbt2/.

Nowy standard nadawania TV – z czym się wiąże?

Nowy standard nadawania TV zdecydowanie ma ulepszyć jakość usług wiążących się z telewizją naziemną. Zmiana stawia jednak przed potencjalnymi użytkownikami jeden, bardzo ważny warunek. Aby móc korzystać z zalet nowego standardu nadawania telewizji naziemnej, będzie trzeba dysponować odbiornikiem, który jest z nim kompatybilny. Większość sprzedawanych w ciągu kilku ostatnich lat w Polsce telewizorów oferuje wsparcie dla DVB-T2, jednak nie wszystkie. Ważną kwestią jest też to, czy telewizor obsługuje kodek HEVC. Telewizory z tunerem DVB-T2 bez HEVC są w stanie odczytać jedynie obraz zakodowany w standardzie AVC. Nowy standard nadawania TV to zatem zmiana, do której należy się przygotować.. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek zalecamy upewnić się, czy nasz telewizor jest zgodny ze standardem nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC.

Mój telewizor nie posiada tunera DVB-T2. Co powinienem zrobić?

Zmiana na nowy standard nadawania TV wśród wielu użytkowników telewizji będzie oznaczała jedno – potrzebę zakupu nowego sprzętu. W przypadku, gdy nie chcesz wydawać zbyt wiele, możesz zdecydować się na kupno dekodera. Dekoder, czy inaczej tuner DVB-T2/HEVC, to urządzenie zewnętrzne, które podłączasz do telewizora oddzielnym przewodem, standardowo o złączu HDMI. Taki tuner może być wyposażony też w dodatkowe funkcje, takie jak moduł Wi-Fi czy funkcje smart. Jest to jednak osobny sprzęt, który zajmuje dodatkowe miejsce i do którego obsługi najczęściej potrzeba oddzielnego pilota. Nowy telewizor to opcja kosztowniejsza, ale łącząca w sobie wiele dogodnych funkcji. Wielu producentów, przykładowo marka Samsung, posiada w swojej ofercie telewizory, które są kompatybilne z nowym standardem nadawania TV. Zachęcamy do przygotowania się do nadchodzącej zmiany, zanim wejdzie w życie. Więcej informacji o telewizorach Samsung zgodnych z nowym standardem DVB-T2/HEVC znaleźć można na stronie producenta https://www.samsung.com/pl/tvs/dvb-t2/jakie-telewizory-samsung-obsluguja-standard-DVB-T2/ .Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.