Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


5 kwestii, które mają wpływ na bezpieczeństwo firmowej strony WWW

bezpieczeństwo strony WWW
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć swoją stronę przed cyberprzestępczością? Zwracając uwagę na kilka kwestii, ochronisz się przed zagrożeniami w sieci.

Bezpieczeństwo Twojej firmy w sieci. Dlaczego jest ważne? 

Internet stanowi obecnie jeden z głównych członów rozwoju firmy i biznesu. Bez własnej, dobrze opracowanej strony Internetowej, pozytywnych opinii w Google czy łatwej lokalizacji za pomocą sieci, firmy zazwyczaj skazują się na powolne dogorywanie. Komunikacja odbywa się za pomocą poczty elektronicznej, pracownicy wielu firm pracują zdalnie, z zacisza własnego domu. To zarazem nowe wyzwania, jak i udogodnienia, stojące przed przedsiębiorcami, zarządami, markami. Świadome i wprawne poruszanie się w Internecie niejednokrotnie decyduje o sukcesie bądź porażce. Prawda jest jednak taka, że nawet posiadanie wiedzy i umiejętności, dotyczących prowadzenia firmy w Internecie, nie przesądza o powodzeniu, a przed przedsiębiorcami stoi dużo poważniejsze zagrożenie. 

Chociaż liczba zalet wprowadzenia swojej marki do Internetu stale rośnie, to jednak wraz ze wzrostem atutów i udogodnień rosną również niebezpieczeństwa, z którymi firmy muszą się zmierzyć. 

Niebezpieczeństwa, jakie czyhają na przedsiębiorców. 

Cyberprzestępstwa, hakerzy, kradzieże danych. To tylko niektóre z zagrożeń, na które skazane są firmy w sieci. Co jednak najważniejsze, bez dwóch zdań firmy nie są wobec nich bezbronne. Jeśli podejmą odpowiednie, przemyślane środki bezpieczeństwa, zarządcy stron WWW mogą spać spokojnie — ich serwisom nic nie grozi. 

Również wdrożenie RODO i odpowiednich procedur chroniących dane w Twojej firmie jest bardzo ważne. Nieprzestrzeganie przepisów RODO ciągnie za sobą poważne konsekwencje, chociażby w przypadku firm karę finansową wynoszącą do 4% rocznego przychodu.  

Co wpływa na bezpieczeństwo strony WWW w sieci? 

Oto pięć, podstawowych czynników, wpływających na to, czy nasza witryna jest bezpieczna, a może wręcz przeciwnie, rzucona na pastwę losu hakerów, złodziei. Kwestie, które trzeba rozważyć, żeby czuć się bezpiecznie: 

  1. Certyfikat SSL, 
  2. Bezpieczeństwo DNS, 
  3. Kopie zapasowe, 
  4. WAF
  5. Poczta e-mail, zabezpieczenia

W kolejnych punktach poznasz powyższe zagadnienia. Jeśli zastosujesz się do tych prostych porad, uda Ci się zabezpieczyć stronę WWW swojej firmy przed cyberprzestępstwami i innymi, niewątpliwie niepożądanymi zagrożeniami.

1. Certyfikat SSL

W przypadku certyfikatu SSL, przede wszystkim zapewnia on bezpieczeństwo Internautom, którzy korzystają z Twojej strony WWW. Adres strony, która wykorzystuje certyfikat SSL, zaczyna się od https://. Z kolei adres strony, która z różnych przyczyn z certyfikatu nie korzysta, zaczyna się od http://. Nie korzystając z certyfikatu (a warto zwrócić uwagę na to, że chociaż możesz w sieci znaleźć certyfikaty płatne, większość jest darmowa) postępujesz najzwyczajniej w świecie nieodpowiedzialnie — nie tylko narażasz swoich potencjalnych Klientów na kradzież danych, jakiej można dokonać na stronach bez certyfikatu, ale także zniechęcasz ich do skorzystania z Twojej strony WWW. 

2. Bezpieczeństwo DNS

Serwerom DNS zawdzięczasz fakt, że zamiast mozolnie wpisywać adres IP, chcąc znaleźć stronę, jaka Cię interesuje, po prostu wpisujesz adres serwisu, tym samym oszczędzając czas i własne nerwy (kogo nie irytowałoby wpisywanie za każdym razem ciągu cyfr, by znaleźć jakąkolwiek stronę?). Firma hostingowa, na którą postawiłeś, może, a nawet powinna, zapewnić Twojej stronie WWW odpowiednie zabezpieczenia. Jeśli dotychczas tego nie zrobiłeś, koniecznie sprawdź, czy Twoją stronę chronią rozwiązania DNSSEC i DNS Anycast. 

DNSSEC zabezpiecza Twoją domenę przed przekierowywaniem na inne, fałszywe strony. Z kolei DNS Anycast pozwala na utrzymanie serwerów DNS w różnych miejscach na świecie. Nawet jeśli jeden serwer przestanie działać, pozostałe w dalszym ciągu działają sprawnie i bez zakłóceń. 

3. Kopie zapasowe 

Wydaje się banalne? Wcale takie nie jest! Chociaż zazwyczaj pamiętamy o tworzeniu kopii danych na komputerach prywatnych, nie zdajemy sobie sprawy, że również dane znajdujące się na serwerze powinny zostać skopiowane. Sprawdź, czy firma hostingowa zajmuje się tworzeniem kopii zapasowych przynajmniej raz na 24 godziny. Zwróć uwagę również na to, czy firma hostingowa pozwala na łatwy dostęp do kopii. Na wszelki wypadek. 

4. WAF

To rozwiązanie, które rozpatruje, a następnie blokuje niechciane zapytania kierowane przez nasz serwis. WAF zabezpiecza Twoją stronę między innymi przed kradzieżą. Sprawdź, czy Twoja firma hostingowa obejmuje to zabezpieczenie w swojej ofercie. 

5. Zabezpieczenia poczty e-mail 

Istnieją trzy możliwe zabezpieczenia, które pozwolą Ci ochronić Twoją firmę przed potencjalnymi podszyciami czy atakami phishingowymi. 

  1. Określa, jaki adres IP może wysyłać wiadomości e-mail w imieniu firmy.  
  2. Cyfrowo podpisuje wiadomości w sposób, który potwierdza, że pochodzą od Ciebie. 
  3. Definiuje czy wszystkie maile wysyłane z domeny firmy muszą być podpisane i co z nimi zrobić, gdy jednak nie są.

Rozpatrując 5 powyższych kroków, z łatwością zapewnisz swojej stronie firmowej bezpieczeństwo. Walka o bezpieczeństwo zaczyna się już na etapie hostingu stron WWW i odpowiedniej konfiguracji strony i zabezpieczeń. Warto więc wiedzieć na jakie rozwiązania postawić.

Artykuł przygotował Mateusz Mazurek z serwisu pomagającego wybrać odpowiedni bezpieczny, wydajny i niezawodny hosting dla strony WWW: Jak Wybrać Hosting?