© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Technologia i IT
  • Co zrobić, gdy w hotelu nie ma dostępu do sieci Wi-Fi? Zobacz, jak działają mobilne hotspoty

Co zrobić, gdy w hotelu nie ma dostępu do sieci Wi-Fi? Zobacz, jak działają mobilne hotspoty

mobilny hotspot
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Brak internetu w laptopie podczas wyjazdu służbowego lub urlopu bywa uciążliwy. Zazwyczaj można skorzystać z Wi-Fi w hotelu. Co jednak zrobić, kiedy w miejscu noclegu nie można liczyć na bezprzewodową sieć? Można ją stworzyć samemu dzięki mobilnemu hotspotowi.

Niektóre zadania trudno zrealizować na urządzeniu mobilnym. Czasami połączenie z internetem niezbędne jest w laptopie albo tablecie. W domu problem rozwiązuje sieć Wi-Fi, natomiast w podróży może być trudno o dostęp do sieci. Jedynym wyjściem bywa skorzystanie z pakietu danych na smartfonie. 

Co to jest mobilny hotspot?

Najprostsza definicja, jaka może posłużyć do wyjaśnienia, czym jest hotspot, mówi o stworzeniu punktu dostępu do internetu bezprzewodowego, zazwyczaj przy pomocy smartfona lub innego urządzenia z kartą SIM. Na wstępnie warto też odróżnić pojęcie hotspotu mobilnego od np. popularnego określenia hotspot Wi-Fi. Ten pierwszy punkt tworzony jest, jeśli chcemy mieć dostęp do internetu na laptopie lub pomagamy komuś innemu. Hotspot Wi-Fi spotykany jest głównie w miejscach publicznych, takich jak restauracja, biblioteka czy stacja benzynowa. Jest to po prostu publiczna sieć Wi-Fi o ograniczonym zasięgu – zazwyczaj w granicach 15 metrów.

Z publicznych hotspotów warto jednak korzystać tylko w ostateczności, ponieważ tego rodzaju sieci nie są niczym zabezpieczone, a przez to mogą być niebezpieczne. Połączenie swojego urządzenia z publicznym Wi-Fi może ułatwić hakerowi dostęp do naszego telefonu albo laptopa. Hotspot mobilny działa na zupełnie innych zasadach. Sieć o niedużym zasięgu tworzy najczęściej smartfon. Hotspot posiada jednak swoje zabezpieczenia. Można chociażby ustawić hasło, dzięki czemu nikt niepożądany nie znajdzie drogi do naszego urządzenia.

Jak stworzyć mobilny hotspot?

Udostępnienie własnego internetu nie jest skomplikowane. W ustawieniach smartfona funkcja tworzenia hotspotu może być różnie nazywana. Zależnie od nakładki oraz systemu będą to takie funkcje jak „Udostępnianie internetu”, „Router Wi-Fi”, „Punkt dostępu”, „Strefa przenośnego Wi-Fi” czy po prostu „Hotspot” (jak w iPhone’ach). Dobrze sprawdzić, jaka domyślna nazwa została nadana naszemu smartfonowi lub ewentualnie nadać ją samemu, żeby nie mieć problemu ze znalezieniem właściwej sieci na drugim urządzeniu.

W większości telefonów uruchomienie punktu dostępu do internetu wiąże się z wyłączeniem opcji Wi-Fi. Kolejny krok to hasło. To również może zostać nadane samoistnie, więc najpierw należy się z nim zapoznać, żeby wpisać je na laptopie czy tablecie. Można też skonfigurować własne hasło, co zaleca się osobom, które będą częściej zamieniać swój telefon w mobilny hotspot. Pamiętajmy jednak o podstawowych zasadach dotyczących tworzenia haseł, a zatem używaniu małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków szczególnych. Lepiej nie tworzyć hotspotu w wariancie sieci otwartej, zwłaszcza w miejscach publicznych, takich jak hotel. W takim przypadku ktoś może bezkarnie skorzystać z naszego pakietu danych internetowych. Warto zatem ustawić ograniczenie liczby urządzeń, które mogą korzystać z hotspotu.

Sprawdź, jak bezpiecznie korzystać z internetu – także na smartfonie!

O czym warto pamiętać podczas udostępniania internetu?

Wspomnieliśmy już o zabezpieczeniach, których lepiej nie lekceważyć. A jak działa mobilny hotspot w praktyce? Udostępnianie internetu nie jest ograniczone czasowo, a jedynie ilością internetu dostępną w abonamencie. Jeśli obawiamy się, że wykorzystamy zbyt dużo danych, większość smartfonów umożliwia ustawienie ogranicznika lub przynajmniej alertu po przekroczeniu ustalonego poziomu transferu.

Dobrze mieć również na uwadze, że tworzenie punktu dostępu dodatkowo obciąża baterię smartfona, więc jeśli planujemy dłuższą pracę w tym trybie, lepiej mieć przy sobie ładowarkę. Tworząc własny hotspot, warto mieć na uwadze fakt, że powstała w ten sposób sieć Wi-Fi ma ograniczony zasięg i będzie słabsza niż np. domowy router. Dlatego przy pobieraniu większej ilości danych lepiej nie oddalać się od źródła internetu.

Gdzie sprawdza się mobilny hotspot?

Umiejętność stworzenia mobilnego hotspotu może być przydatna w wielu sytuacjach. Wystarczy wspomnieć wyjazdy służbowe, które nierzadko wiążą się z dodatkowymi obowiązkami, jak chociażby skorzystanie ze służbowego systemu CRM. Tego typu zadania najlepiej wykonać na laptopie, dlatego dobrze wiedzieć, jak strumieniować internet na inne urządzenia.

Nie zapominajmy również o rozrywce. Oglądanie filmów czy seriali jest zdecydowanie wygodniejsze na większym ekranie, dlatego preferujemy oglądanie Netfliksa bądź HBO GO na laptopie niż na smartfonie. Podobnie będzie z transmisją wydarzeń sportowych. Mobilny hotspot z pewnością przyda się również użytkownikom portali randkowych oraz aplikacji do randkowania.

W ofercie sieci PLAY znajdziesz bogate pakiety danych internetowych, które wystarczą ci zarówno do korzystania z możliwości smartfona, jak i innych urządzeń w ramach mobilnego hotspotu. Pamiętaj jednak o wszystkich zasadach udostępniania internetu, żeby cieszyć się bezpiecznym łączem w miejscach publicznych.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry