Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Najlepsze dyski serwerowe. Rozwiązania polecane firmom

dyski serwerowe
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Dyski serwerowe to urządzenia, które służą do „przechowywania danych” w serwerowniach – są skonstruowane w taki sposób, żeby nieustannie przetwarzać informacje i działać nawet 365 dni (bez żadnej przerwy). Opisany komponent powinien umożliwiać niemalże natychmiastowy przesył danych. Jakie rozwiązania są zatem w stanie zapewnić taką „funkcjonalność”?

Istnieje wiele rodzajów dysków serwerowych. Jeden z podziałów opiera się na sposobie zapisu danych, wyróżniając urządzenia HDD (Hard-Disc Drive) i SSD (Solid-State Drive). W pierwszym przypadku mamy do czynienia z „tradycyjną”, trochę starszą technologią, która wykorzystuje nośnik magnetyczny i charakteryzuje się dużą pojemnością. Dla porównania, dysk SSD jest o wiele bardziej wydajny (tj. działa szybciej), ale i kosztowny. Zakup nowocześniejszego modelu wiąże się również z mniej korzystnym stosunkiem pojemności do ceny urządzenia.

Dyski serwerowe – jakie modele wybrać? 

Poszukując odpowiedniego sprzętu, warto wziąć pod uwagę m.in. zastosowany interfejs. Dużo osób poleca dyski serwerowe SATA III (Serial Advanced Technology Attachment), szczególnie, jeżeli posiada się własną działalność. Na korzyść takiego rozwiązania przemawia stosunkowo wysoka przepustowość (6,0 Gbit/s.). Dużą popularnością cieszą się jednak również poprzednie generacje (II – 3,0 Gbit/s oraz I – 1,5 Gbit/s). Z kolei do marek, które są najczęściej kupowane w sklepach internetowych, należą np. Toshiba, Seagate, a także Western Digital.

Jak dodają eksperci z firmy ProPCnet, wybierając dysk serwerowy, należy dokładnie przyjrzeć się jego specyfikacji. Parametr, na jaki trzeba zwrócić większą uwagę, to m.in. MTBF – Mean Time Between Failure, tj. czas pomiędzy awariami. Wspomniana specyfikacja mówi o tym, jak długo wytrzyma urządzenie, zanim nastąpi jakaś usterka, co jest dosyć istotną informacją w przypadku intensywnie eksploatowanych komponentów. Podana wartość została uśredniona, jednak wskazuje przewidywany okres „bezobjawowy” (powinna wynosić min. 1 200 000 h).

Dyski serwerowe – najważniejsze parametry 

Rodzaj urządzenia (HDD i SSD), typ interfejsu i MTBF to tylko część elementów, które wpływają na działanie takiego sprzętu. Najlepsze dyski serwerowe (wykorzystujące nośnik magnetyczny) uzyskują także prędkość obrotową talerzy wynoszącą minimum 7200 obrotów na minutę, co odpowiada m.in. za prędkość zapisu danych. W dalszej kolejności wskazuje się czas dostępu, czyli okres, jaki mija od postawienia żądania do jego realizacji. Optymalna wartość wynosi tutaj 4 ms (a właściwie: im mniej, tym lepiej).