Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Tripod jako element kontroli dostępu

Tripod
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Tripod to nowoczesne urządzenie, które odpowiada za kontrolowanie ruchu pieszych w bramkach wejściowych. Dwukierunkowe obrotowe bramki montowane są w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Umożliwiają bezpieczne administrowanie dostępem do obiektów i budynków. W jaki sposób tripody pozwalają kontrolować ruch pieszy? Gdzie się je stosuje?

Jak działają tripody?

Bramki wyposażone w obrotowe ramiona sterowane są za pomocą układów elektronicznych i mogą być rozbudowywane o dodatkowe systemy kontroli dostępu. Elektromechaniczne sprzęgło tripoda zwalniane jest na skutek informacji przekazanej do sterownika. Precyzyjny ruch skrzydeł pozwala na przejście jednej osoby, po czym ulega ponownemu zablokowaniu. Każdy system kontroli dostępu składa się z urządzenia wejściowego, które decyduje o udostępnieniu przejścia oraz urządzenia wyjściowego, czyli bramek i szlabanów. O sprawnym funkcjonowaniu układu decyduje oprogramowanie, a poszczególni użytkownicy systemów mogą mieć nadane określone uprawnienia dostępu.

Jak podkreślają specjaliści z firmy CEZAB Distribution Sp. z o.o., będącej oficjalnym dystrybutorem systemów MOTORLINE w Polsce, tripody mogą być sterowane przez szyfratory numeryczne, które umożliwiają zwolnienie skrzydeł bramki poprzez wpisanie odpowiedniego kodu PIN. W bardziej zaawansowanych systemach stosowane są czytniki kart lub biometryczne czytniki linii papilarnych. Zasadą funkcjonowania wszystkich skanerów jest przesłanie sygnału do urządzenia nadrzędnego, które porównuje informacje z czytnika z informacjami zapisanymi w bazie danych. Oprogramowanie decyduje o reakcji systemu i umożliwia dostęp zgodnie z zakodowanymi poleceniami.

Tripody wyposażone są zwykle w sygnalizator świetlny, który wskazuje na brak przejścia lub zwolnienie bramek. Zielona dioda wskazuje na dostęp a czerwona na odmowę transferu. Dzięki sporej przepustowości tripody nie hamują ruchu pieszych, a w razie awarii zasilania ramiona opadają, umożliwiając swobodny dostęp do obiektu.

Gdzie stosowane są tripody?

Tripody mogą być użytkowane wewnątrz i na zewnątrz budynków. Są odporne na skrajnie niskie i wysokie temperatury oraz wilgoć, która nie wpływa na ich żywotność. Dzięki konstrukcji ze stali nierdzewnej są wytrzymałe na korozję. System kontroli dostępu ma za zadanie uniemożliwić wejście do obiektu osobom nieuprawnionym, wpływając w ten sposób na bezpieczeństwo osób znajdujących się na terenie określonych budynków. Często stosowany jest w urzędach, sądach, szpitalach oraz bankach. W zakładach pracy może być skonsolidowany z systemem rejestracji pracy.