Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Monitoring cen e-commerce – jakich cennych informacji dostarczy Twojemu biznesowi?

monitoring cen sklepów internetowych
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Monitorowanie cen konkurencji jest kluczowym aspektem w prowadzeniu polityki cenowej sklepu internetowego. Dzięki wykorzystywaniu twardych rynkowych danych w czasie ustalania cen można skutecznie optymalizować zyski. Dowiedz się, jakich cennych informacji, na podstawie których możesz optymalizować politykę cenową swojego e-commerce’u, dostarczą Ci narzędzia do monitorowania cen konkurencji, a także w jaki sposób pozwolą Ci zyskać przewagę nad innymi e-sklepami.

Monitorowanie cen konkurencji – jakich informacji dostarczą Ci narzędzia?

Optymalizacja polityki cenowej ma sens tylko wtedy, kiedy będzie prowadzona na podstawie twardych rynkowych danych, które będą zawsze aktualne. Ich aktualność ma szczególnie duże znaczenie, ponieważ ceny w sklepach internetowych ulegają dość dynamicznym zmianom, dlatego dane pozyskiwane przez długi czas w trakcie manualnego sprawdzania cen w konkurencyjnych sklepach, nie zawsze pozwolą zareagować stosownie do bieżącej sytuacji.

Automatyczny monitoring cen sklepów internetowych dostarcza Ci aktualne dane nawet kilka razy w ciągu dnia, dlatego możliwe będzie reagowanie na każdy krok konkurencji. Informacje, jakie otrzymasz od narzędzi śledzących ceny e-commerce, powiedzą Ci:

  • kto ma najniższą ofertę na rynku;
  • z jak szeroką konkurencją musisz się liczyć na rynku e-commerce;
  • jakie pozycje w porównywarkach cenowych zajmują Twoje oferty;
  • jakie działania promocyjne i obniżki cen stosują Twoi konkurenci.

Dlaczego warto zastąpić manualną pracę automatycznym śledzeniem cen?

Skuteczne zbieranie informacji na temat cen konkurencyjnych e-commerców metodą manualną jest wręcz niemożliwe. Wynika to z faktu, że ilość danych, jakie trzeba przeanalizować, jest ogromna. Składają się na nią m.in. rosnąca liczba sklepów internetowych, rozbudowane oferty oraz dynamiczne działania konkurencji w zakresie polityki cenowej, promocji czy wyprzedaży.

Sprowadza się to do problemu, który polega na tym, że po skończonej pracy nad analizą cen konkurencyjnych sklepów internetowych może okazać się, że raport przedstawia zdezaktualizowane informacje. Wystarczy zmiana ceny w jednym ze sklepów – może pociągnąć to za sobą lawinę konsekwencji w postaci reakcji pozostałych e-commerce’ów w Twojej branży. W tym miejscu należy wziąć pod uwagę to, że coraz więcej sklepów internetowych decyduje się na zautomatyzowanie procesu monitorowania cen, przez co możliwość natychmiastowej reakcji na działania konkurencji.

Dynamic pricing – bądź zawsze o krok przed konkurencją

Zebrane informacje wymagają jednak podjęcia działań – np. obniżki cen lub podniesienia swojej marży w sytuacjach, kiedy jest to możliwe bez utraty pozycji w rankingach porównywarek i klientów, którym zależy na najniższej cenie. Monitoring cen z Dealavo można łączyć z platformą dynamic pricing – czyli systemem umożliwiającym automatyczną zmianę cen w ofercie sklepu internetowego. Dzięki temu rozwiązaniu możesz za każdym razem zareagować na działania konkurencji i zaoferować swoim klientom jak najatrakcyjniejszą cenę przy jednoczesnym realizowaniu celów polityki cenowej swojego sklepu.