Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Komputer jako serwer – czy to ma sens

serwery do firm
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Serwer to urządzenie odpowiedzialne za współdzielenie zasobów. Może więc łączyć kilka domowych lub firmowych komputerów, magazynując kopie zapasowe lub inne ważne pliki. W teorii takim serwerem może być nawet komputer, na przykład starszy, rzadko używany sprzęt domowy.

Stary komputer jako serwer

Właściwie każdy komputer może funkcjonować jako serwer. Warto jednak pamiętać, że domowe urządzenie mimo wysokiej skuteczności i wydajności może odstawać od profesjonalnych rozwiązań. Jeżeli jednak chcesz, aby komputer jako serwer był wykorzystywany przede wszystkim w domu, aby zabezpieczać dane i ułatwiać dostęp do zasobów, taka opcja z pewnością będzie ciekawa. Możesz wykorzystać stary komputer jako serwer, aby znacznie zaoszczędzić na tym przedsięwzięciu. Ewentualnie brakujące elementy, na przykład dyski HDD, SSD lub pamięć RAM zamówisz na https://www.esus-it.pl/. Przede wszystkim pamiętaj, aby stary komputer jako serwer dokładnie wyczyścić. Zalegający sprzęt prawdopodobnie zebrał sporo kurzu, co może utrudnić chłodzenie. Następnie zastanów się, ile dokładnie pamięci będziesz potrzebować. W przypadku zakupu dodatkowych dysków pamiętaj, że SSD działa znacznie szybciej niż HDD. Zwykle zaleca się, aby nie instalować niepotrzebnych aplikacji. Wówczas komputer jako serwer będzie działać znacznie płynniej i wydajniej.

Czy serwer można używać jako komputer?

Komputer jako serwer nie musi tracić swoich pierwotnych właściwości. Domowe urządzenia mogą ciągle posiadać system operacyjny Windows, aby korzystanie ze sprzętu było jak najwygodniejsze. Warto jednak wiedzieć, że w celu zapewnienia jak najwyższego poziomu wydajności, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest sformatowanie urządzenia, a następnie zainstalowanie jedynie plików niezbędnych do uruchomienia oraz konfiguracji domowego serwera komputerowego. Wówczas ograniczysz ryzyko przegrzewania, co przełoży się na wyższy poziom płynności. Czy serwer można używać jako komputer? W przypadku domowych urządzeń jest to możliwe. Natomiast profesjonalne urządzenia są zaprojektowane w nieco inny sposób – ich zadaniem jest magazynowanie plików oraz udostępnienie wspólnych zasobów. Nie są więc wykorzystywane jako komputer, ale oddzielne wyposażenie, łączące różne sprzęty w domu lub biurze. Doskonałym tego przykładem są dyski sieciowe NAS.

Profesjonalny serwer komputerowy

Serwer komputerowy w przestrzeni firmowej powinien być dostosowany do potrzeb konkretnej organizacji oraz tego, jakie zadania każdego dnia wykonują pracownicy. Urządzenia te muszą być szybkie, a jednocześnie posiadać dostateczną liczbę dysków, aby zapewnić wystarczającą ilość miejsca na zasoby w postaci plików. Należy pamiętać, że serwery do firm są projektowane i konstruowane przez wielu renomowanych producentów, takich jak HPE, QNAP lub Synology. Poszczególne warianty dostępne na rynku różnią się od siebie specyfikacją oraz właściwościami, dlatego warto dokładnie zapoznać się z różnymi urządzeniami, przed pojęciem decyzji. Profesjonalny serwer komputerowy jest maksymalnie wydajny i przystosowany do pracy ciągłej. To znaczna przewaga nad wyposażeniem, które zostało przygotowane samodzielnie w domu do użytku prywatnego.