Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Radar statków — nowoczesna nawigacja morska pod lupą

transponder radarowy
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Śledzenie ruchu okrętów nigdy nie było takie proste. Dzięki nowoczesnym wysoce rozwiniętym technologicznie urządzeniom, takim jak radar statków, obserwowanie trasy pojazdów wodnych jest możliwe. Co więcej, może zostać przeprowadzone nie tylko w czasie rzeczywistym, ale również z każdego zakątka świata. Zbyt piękne, by było prawdziwe? Przekonajmy się!

Czym jest transponder radarowy?

Transponder radarowy SART z języka angielskiego Search and Rescue Transponder, to nowoczesny sprzęt przenośny, odbierający fale w paśmie X na częstotliwościach radarowych mieszczących się w granicy 9,2 - 9,5 GHz. Dzięki tak szerokiemu zakresowi  doskonale wykrywa wszystkie statki, które potrzebują natychmiastowej pomocy. W jaki sposób przekazuje informacje? Wszelkie szczegóły, w tym między innymi dokładną lokalizację rozbitków przesyła do radaru jednostek znajdujących się jak najbliżej położenia punktu docelowego. Co istotne, komunikacja między transponderem SART a radarem statku nie odbywa się przez satelitę. 

W celu uzyskania jak najlepszego połączenia bardzo ważne jest zamontowanie transpondera radarowego w odpowiednim miejscu. Gdzie dokładnie? Najlepszą możliwie opcję stanowi ulokowanie urządzenia w miarę wysoko, minimum 1 metr nad powierzchnią wody. Jednak warto zaznaczyć, że im wyżej sprzęt zostanie umieszczony, tym odczyt sygnału będzie możliwy z większej odległości. W celu rozwiązania niniejszego problemu zdecydowana większość modeli wyposażona jest w specjalny maszt teleskopowy, dzięki któremu urządzenie może zostać zamontowane na zewnątrz tratwy. Istotne informacje oraz ciekawostki na temat radaru statków można znaleźć na stronie fairwinds.pl.

nawigacja morska

Współczesna nawigacja morska — co warto o niej wiedzieć?

Na przestrzeni lat, przez wzgląd na pojawiające się co chwila nowoczesne technologie, zmieniło się funkcjonowanie wielu elementów i procesów. Różnica zauważalna jest także w nawigacji morskiej. Obecnie metody stosowane przez odkrywców, podróżników, a nawet kapitanów jeszcze kilkanaście lat temu odeszły w zapomnienie. Nowe, zaawansowane systemy obrazowania elektronicznych map i informacji nawigacyjnych, tak zwane ECDIS oraz globalny system pozycjonowania, czyli GPS, sprawiły, że podróżowanie po morzu czy oceanie może być nie tylko przyjemne, ale także bezpieczne. Dzięki niezwykle dokładnemu systemowi geolokalizacji w łatwy i szybki sposób można określić współrzędne każdego okrętu. 

Specjalistyczny radar statków, funkcjonujący również pod nazwą systemu automatycznej identyfikacji (AIS) ma za zadanie za pomocą zautomatyzowanych procesów śledzić przepływające statki i przesyłać informacje o nich do stacji AIS. W ten sposób pomaga nie tylko w namierzeniu rozbitków, czy w analizowaniu trasy podróży, ale również przyczynia się do zbierania dynamicznych informacji oraz danych statystycznych ze statków.

Co można śledzić, dzięki nowoczesnym radarom statków?

Morski radar statków jest obecnie jednym z najczęściej stosowanych urządzeń elektronicznych do nawigacji na tak zwanych głębokich wodach. Jego skuteczność potwierdzona została już kilkadziesiąt lat temu, podczas II wojny światowej, kiedy to ich głównym zadaniem było lokalizowanie przeszkód, unikanie kolizji oraz wykrywanie i śledzenie innych statków wojennych. 

Obecnie, śledzenie obiektów poruszających się po wodzie i znajdujących w jej zasięgu możliwe jest dla blisko 700 tysięcy różnych zasobów morskich. Wysoce rozwinięte technologicznie urządzenie umożliwia przesyłanie istotnych informacji na temat tras i postojów okrętów i statków oraz ich lokalizacji, wszelkich portów, a nawet latarni morskich. Za pomocą specjalistycznego systemu nadawczo-odbiorczego możliwe jest pozyskiwanie danych dotyczących między innymi pozycji danej jednostki, jej prędkości, obranego kursu, portu docelowego oraz typu statku, z częstotliwością odświeżania wynoszącą zaledwie 2 sekundy.

Urządzenia nawigacyjne, takie jak morski radar statków umożliwiają bezpieczne podróżowanie po morzach i oceanach. Dzięki określaniu na bieżąco dokładnej pozycji, zarówno przy dobrych warunkach atmosferycznych, jak i tych nieco gorszych, żegluga może stać się prawdziwą przyjemnością.