Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak powstają aplikacje? 4 kroki do sukcesu.

oprogramowanie dla firm
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Badania IBRIS z 2020 roku [1] wskazują, że ponad 85% użytkowników różnorodnych aplikacji odczuwa satysfakcję z ich użytkowania. Rosnąca satysfakcja i zainteresowanie tą formą powoduje, że coraz chętniej i częściej tworzone są nowe aplikacje, które docelowo mają rozpropagować dany produkt/usługę wśród zarówno obecnych, jak i potencjalnych klientów.  W jaki sposób powstają współczesne aplikacje? Z jakimi krokami liczyć się muszą przyszli producenci, którzy pragną powstania nowego produktu sekcji IT?

Krok 1: Potrzeby, pomysły, analizy

Cała przygoda z tworzeniem aplikacji zaczyna się od… pomysłu i przeanalizowania projektu pod kątem opłacalności, oryginalności i rentowności. 

Zanim więc przystąpisz do prac projektowych, zastanów się: jaki jest Twój cel, zakres pracy i które funkcjonalności muszą zostać wdrożone, aby aplikacja mogła działać w swoich pierwotnych założeniach, odpowiadając przy tym na potrzeby użytkowników. Pamiętaj, że Twój sukces to nierzadko zasługa odpowiedniej strategii, którą opracowujesz na samym początku. Tu kluczowe jest poznanie i określenie grupy docelowej, a co za tym idzie - jej potrzeb i oczekiwań. 

W tym kroku dobrze jest stworzyć tzw. Persony, dzięki którym dowiesz się kim są docelowi użytkownicy, w jaki sposób produkt może im pomóc i jakie funkcjonalności są w stanie spełnić ich potrzeby. Co ciekawe - to właśnie na tym etapie przeprowadza się pierwsze “testy” aplikacji, sprawdzając czy docelowy plan jest możliwy do zrealizowania. 

Krok 2: Znajdź odpowiedniego partnera

Plan przygotowany, lista funkcjonalności spisana - pora przejść do konkretnych działań! W kroku drugim przygotowywany jest m.in. ramowy plan działania, który uwzględnia także czas realizacji projektu. Na tym etapie warto sięgnąć po pomoc Studio Software, który po przeanalizowaniu projektu przygotuje spersonalizowaną propozycję i darmową wycenę, która ułatwi zaplanowanie i wdrożenie harmonogramu, a także zaproponuje dedykowane oprogramowanie dla firm, które powstaje pod kątem potrzeb klienta.

Po decyzji, odnośnie przyjęcia współpracy z daną firmą, odbywają się spotkania projektowe, które mają za zadanie ustalić kolejne kroki, formę komunikacji, poszczególne zadania do realizacji, terminy itd. Firmy, takie jak wspomniane już Studio Software, tworzy dedykowane produkty zgodnie z potrzebami klientów - w sposób systematyczny i zgodny z wcześniejszymi ustaleniami. Wszystko to przeplatane jest spotkaniami i feedback’ami, które mają na celu usprawnić realizację projektu. 

Krok 3: UX i development

Przechodzimy do konkretów - do tworzenia aplikacji. To w tym kroku dba się o estetykę produktu, zastanawiając się i planując jego design i user experience.. Docelowo ma powstać aplikacja intuicyjna, funkcjonalna i spełniająca wizualne wymagania użytecznościowe. W ostateczności chodzi o to, aby aplikacja/produkt/ system cieszył oko, wyróżniał się łatwą obsługą i łączył funkcjonalność z estetyką. 

Gdy etap związany z UX zostanie zakończony - pora na tworzenie aplikacji. Programiści zbierają wszystkie dane i plany, a następnie pod okiem PM’a realizują poszczególne kroki harmonogramu. Plan deweloperski podzielony jest na cykle, dzięki którym aplikacja tworzona jest w sposób systematyczny i kontrolowany. Tak stworzony plan działania umożliwia także bieżące wprowadzanie zmian.

Pod koniec tego etapu przeprowadzane są testy, które mają za zadanie wyłapywać poszczególne błędy. Wbrew panującym mitom - kroki te są niezwykle ważne i mogą przynieść istotne dla funkcjonalności wnioski. 

Krok 4: Wdrożenie i monitoring

Ostatni krok podzielić można na dwie części. Pierwsza polega na wypuszczeniu ostatecznego produktu na rynek. Druga - na monitoringu, dzięki któremu minimalizowane jest ryzyko błędów i awarii. Systematyczna analiza ze strony np. software house pozwala szybko reagować na zgłaszane problemy.

Pamiętaj! Nie pozostawiaj produktu samego sobie - rozwijaj go, reaguj, dbaj o atrakcyjność stworzonego produktu. 

Bibliografia

[1] Fundacja Przyszłość Pokoleń i IBRIS, raport (2020)