© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

 • Home
 • Technologia
 • Transformacja w produkt smart – jak zamienić przedmioty codziennego użytku w urządzenia IoT?

Transformacja w produkt smart – jak zamienić przedmioty codziennego użytku w urządzenia IoT?

Transformacja w produkt smart
 |  Redakcja  |  Technologia

Urządzenia smart zyskują coraz większą popularność na rynku, a trendy mówią jednoznacznie, że już niebawem całkowicie go zdominują, wypierając standardowe produkty codziennego użytku. Dlatego coraz większa liczba producentów decyduje się wejść w sektor IoT i transformować swoje produkty w inteligentne urządzenia. W niniejszym artykule odpowiadamy na pytania o to, czym jest IoT, dlaczego ludzie coraz chętniej korzystają z urządzeń smart oraz jak wygląda transformacja zwykłego sprzętu w sprzęt inteligentny.

Co rozumiemy przez skrót IoT?

IoT, czyli Internet of Things to w polskim tłumaczeniu Internet Rzeczy, czyli sieć inteligentnych urządzeń (smart devices), które podłączone są do Internetu i zarządzane za pomocą smartfona, tabletu lub asystenta głosowego. Połączone ze sobą urządzenia mogą stworzyć tzw. smart home, czyli inteligentny dom, którego właściciele mogą swobodnie tworzyć automatyczne ustawienia elektronicznych urządzeń oraz systemów, a także zdalnie sterować nimi, przebywając poza domem. Do prawidłowego zarządzania urządzeniami smart lub inteligentnymi domami niezbędna jest także platforma IoT, np. Cloud IoT Core od Google).

Jakie urządzenia i systemy należą do najpopularniejszych obecnie rozwiązań smart?

 • Sprzęt RTV, np. telewizory i systemy audio.
 • Sprzęt AGD, np. lodówki, pralki, piekarniki czy odkurzacze.
 • Systemy antywłamaniowe, np. monitoring lub alarm.
 • System oświetlenia domu lub mieszkania.
 • Inne systemy techniczne, takie jak np. termostaty czy klimatyzacja.

Internet Rzeczy wykracza jednak dzisiaj poza urządzenia i systemy, z których korzysta się z domu. Sportowcy i osoby aktywne fizycznie mogą sięgać np. po inteligentne urządzenia i obuwie, a na drogach coraz częściej możemy spotkać autonomiczne samochody.

Produkt inteligentny, czyli jaki?

Wielu producentów i specjalistów od marketingu nazywa dzisiaj swoje produkty urządzeniami smart, jednak nie zawsze jest to zgodne z prawdą w rozumieniu technologii Internet of Things. Dlaczego? Nie każdy produkt, nawet jeśli zawiera innowacyjne rozwiązania i funkcje, może być określony mianem „smart” lub „inteligentny”. Tłumaczy to definicja, która znalazła się w publikacji “What is a smart device? - a conceptualisation within the paradigm of the internet of things” i mówi o tym, że urządzenia smart muszą być kontekstowo świadomymi urządzeniami elektrycznymi, które mają zdolność do wykonywania autonomicznych obliczeń i wymiany danych z innymi urządzeniami za pomocą połączenia przewodowego lub bezprzewodowego.

Definicja ta określa zatem trzy kluczowe cechy urządzeń Internetu Rzeczy, którymi są:

 • świadomość kontekstu,
 • przetwarzanie danych w sposób autonomiczny,
 • możliwość łączności i wymiany danych z innymi urządzeniami.

Zgodnie z tą definicją każdy przedmiot może stać się urządzeniem smart pod warunkiem posiadania tych cech, np. inteligentne buty dla sportowców, które monitorują przebieg treningu i wysyłają dane do aplikacji na smartfonie.

Czym jest świadomość kontekstu?

Określeniem tym nazywamy zdolność do dynamicznego dostosowywania się do warunków, w którym pracuje sprzęt, a następnie podejmowanie działań, które będą odpowiednie dla nowego kontekstu. Dzięki tej cesze smart przedmioty mogą samodzielnie się konfigurować lub współpracować z pozostałymi urządzeniami Internetu Rzeczy.

Łączność urządzeń smart

Dzięki połączeniu różnych urządzeń smart w zintegrowany system można w dużym stopniu podnieść komfort życia poprzez np. kontrolowanie wielu sprzętów lub systemów z poziomu smartfona lub nawet będąc poza domem. Zdalne sterowanie i automatyzacja ustawień pozwalają zaoszczędzić czas i zmniejszyć zużycie prądu.

Przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym

Po wykryciu zmiany warunków lub kontekstu urządzenie smart samodzielnie lub we współpracy z innym urządzeniem z Internetu Rzeczy wykona stosowne czynności (jedną lub wiele jednocześnie), aby zareagować prawidłowo, np. system antywłamaniowy uruchomi sygnał alarmowy po wykryciu włamania i poinformuje właściciela posesji lub firmę ochroniarską, wysyłając powiadomienie.

Zalety korzystania z Iot – co zyskują użytkownicy?

Użytkownicy smart przedmiotów mogą liczyć na daleko idące korzyści, które w długofalowej perspektywie przyniosą oszczędności, a przede wszystkim znacznie podniosą komfort życia.

 • Wygoda – dzięki możliwości zdalnego sterowania można zarządzać urządzeniami i systemami w całym domu z poziomu smartfona lub tabletu, nawet bez konieczności wstawania z łóżka.
 • Bezpieczeństwo – smart home może być wyposażony w inteligentne systemy bezpieczeństwa, które wykrywają włamania za pomocą licznych czujników i kamer, a następnie uruchamiają alarmy i powiadamiają Ciebie lub firmę ochroniarską o zdarzeniu.
 • Ekologia – dzięki IoT nie musisz martwić się np. o pozostawienie włączonego światła w domu, gdyż wyłączysz je za pomocą smartfona. Dzięki temu oszczędzasz energię, co przekłada się na niższe rachunki i większa dbałość o środowisko. Pomagają w tym również automatyczne ustawienie, dzięki którym system ogrzewania „uczy się” harmonogramu przebywania w domu i dostosowuje wartość temperatury w zależności od preferencji domowników.
 • Oszczędność czasu – sterowanie urządzeniami na odległość pozwala m.in. nagrzać piekarnik jeszcze przed powrotem do domu, dzięki czemu przygotowanie obiadu po pracy zajmuje znacznie mniej czasu. Oszczędność czasu będzie zauważalna oczywiście w jeszcze wielu podobnych sytuacjach.

Funkcjonalność Internetu Rzeczy rozszerza się wraz z rosnącymi oczekiwaniami użytkowników i postępem technologicznym. Dlatego z biegiem czasu możemy liczyć na coraz bardziej zaawansowane inteligentne urządzenia.

Zalety korzystania z IoT – co zyskują producenci?

Internet Rzeczy pozwala zbierać cenne dane, które mogą posłużyć do zaawansowanej i skutecznej analityki biznesowej. Można wykorzystać je np. do opracowywania nowych rozwiązań lub planowania procesów logistycznych w takich sposób, aby optymalizować koszty i czas pracy. Ponadto urządzenia smart pozwalają oferować klientom indywidualnym i partnerom biznesowym nowoczesne rozwiązania technologiczne i tworzyć w ten sposób nowe strumienie przychodów.

Jak będzie kształtował się sektor Internetu Rzeczy?

Serwis Statista prognozuje, że do 2025 roku liczba urządzeń podłączonych do Internet of Things będzie wynosić na całym świecie 38,6 miliarda, natomiast w roku 2030 ma to być już ponad 50 miliardów smart devices o różnych funkcjach i przeznaczeniu.

Wartość rynku IoT prognozuje natomiast McKinsey, przewidując, że do 2025 roku będzie wynosiła ona od 4 do 11 miliardów dolarów.

Jak wygląda transformacja produktu w produktu smart?

Przejdźmy zatem do omówienia, w jaki sposób powstają rozwiązania IoT, czyli jak wygląda proces transformacji zwykłego produktu codziennego użytku w inteligentne urządzenia. Skuteczny proces opracowała firma Solwit, która owocnie współpracuje z wieloma partnerami, dostarczając im gotowe rozwiązania IoT. Przebiega on według pięciu następujących kroków.

Badanie potrzeb klienta

Tutaj brana pod uwagę jest indywidualna specyfika każdego produktu. W zależności od tego, jakie funkcje produkt już posiada, można modyfikować pod kątem oczekiwań klientów. Na tym etapie Solwit przeprowadza warsztaty, podczas których dokładnie poznaje oczekiwania względem produktu, a następnie przystępuje do prac programistycznych i testerskich.

Proof of Concept

W zależności od kształtu projektu tworzony jest model rozwiązania IoT. Powstaje prototyp nowych funkcji urządzenia, a klient ocenia je i podejmuje decyzję o dalszych pracach lub koniecznych poprawkach.

Architektura rozwiązania i dedykowane oprogramowanie

W zależności od obszaru zastosowania, na tym etapie wybiera się najlepiej dopasowany do produktu rodzaj oprogramowania oraz podejście do trybu projektowania i tworzenia rozwiązania. Typowo bierzemy pod uwagę:

 • oprogramowanie wbudowane (embedded),
 • aplikację mobilną lub webową,
 • poziom bezpieczeństwa (systemy wysokiej dostępności lub safety-critical).

Implementacja rozwiązań

W tym kroku klient otrzymuje gotowe rozwiązania, czyli podzespoły i elementy sterujące oraz system zintegrowany z dedykowanym oprogramowaniem. Dzięki tym elementom możliwe będą zdalne zarządzanie urządzeniami i zbieranie danych do analityki biznesowej.

Analiza danych w czasie rzeczywistym

Rozwiązanie będzie posiadało wbudowane czujniki i odpowiedni system analityczny, dzięki którym klienci Solwitu otrzymają wiele wartościowych danych. Te gromadzone są najczęściej w rozwiązaniach chmurowych, które nie mają żadnych ograniczeń w kontekście przechowywania dowolnej ich ilości. Szybkość i skalowalność usług chmurowych pozwala generować przejrzyste raporty w czasie rzeczywistym, dzięki którym możliwe będą bieżące monitorowanie zachowania użytkowników, wykrywanie ewentualnych błędów i dalszy rozwój produktu pod kątem potrzeb użytkowników.

Transformacja w inteligentny produkt – case study

Firma Solwit zrealizowała wiele projektów przekształcenia standardowego produktu w smart urządzenie. Jednym z nich była realizacja rozwiązania dla firmy zajmującej produkcją grzejników, elektrycznych grzałek i akcesoriów do systemów grzewczych. Producent zgłosił się do Solwitu z prośbą o opracowanie systemu do nowoczesnej linii grzałek z modułem do sterowania, służącym do zarządzania temperaturą w pomieszczeniach.

Po analizie potrzeb firmy Solwit opracował oprogramowanie, które umożliwia automatyczną regulację temperatury wewnątrz pomieszczeń. Aplikacja ma zdolność do samodzielnego dostosowywania poziomu grzania do temperatury, jaka panuje w danym pomieszczeniu. Ponadto umożliwia podzieleniu całego obiektu na strefy grzewcze i ustawienie temperatury w każdym pomieszczeniu z osobna.

Aplikacja komunikuje się z systemem grzewczym za pośrednictwem sieci Wi-Fi i standardowego routera. Zebrane dane przechowywane są w technologii chmurowej Google Cloud Platform.

Projekt zrealizowany przez Solwit gwarantuje użytkownikowi maksymalną kontrolę nad systemem ogrzewania z dowolnego miejsca, umożliwia dostosowanie ustawień do indywidualnych preferencji oraz pomaga w oszczędzaniu energii.

Przeprowadź transformację w produkt smart i uatrakcyjnij swoją ofertę

Jak uatrakcyjnić lub nawet zrewolucjonizować swoją ofertę? Nie ma skuteczniejszego rozwiązania niż wyjście naprzeciw trendom i oczekiwaniom klientów i wprowadzenie do niej zaawansowanych technologicznie urządzeń smart. Możesz osiągnąć to łatwo i skutecznie dzięki współpracy z Solwitem.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry