© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT)

internet rzeczy - IIoT
 |  Redakcja  |  Technologia

Jakie funkcje w systemach IT (CMMS, MES, ERP) odpowiadają za IIoT? oraz w jaki sposób pandemia COVID-19 przyspieszyła rozwój IIoT w Polsce? odpowiadamy w artykule autorstwa Pawła Kalety - Inżynier ds. Systemów Automatyki, DSR S.A.

Jakie są przykładowe korzyści z wykorzystania IIoT w zakładzie produkcyjnym?

Podstawowymi zaletami rozwiązań IIoT są:

  • szybkość instalacji – rozwój technologii powoduje, że aby zacząć monitorować systemu/urządzenia niekiedy wystarczą nam pojedyncze czujniki z wbudowanym modułem bezprzewodowym i możliwością wysyłania do IIoT. Jeśli mamy na zakładzie łączność bezprzewodową, to instalacja kilku czujników może zająć dosłownie minuty. Dodatkowo, nowe rozwiązania automatyki do sterowania maszyn są rozszerzane o moduły/biblioteki komunikacyjne z brokerami IIoT, dlatego odczyt np. parametrów z takich maszyn i urządzeń można również dość szybko zaimplementować w fabryce.
  • skalowalność – dane są wysyłane w chmurze, zatem nie musimy dbać o wcześniejsze przygotowanie serwerów w firmie i odpowiednią infrastrukturę IT. Co więcej, nie dotyczy nas problem zbyt dużej ilość danych, bo serwery chmurowe skalujemy do naszych potrzeb.
  • analiza – wszystkie profesjonalne rozwiązania chmurowe obecnie dostarczają rozwiązania do analizy danych.
  • dostępność – do danych chmurowych mamy dostęp z dowolnego miejsca na ziemi, bez konieczności logowania przez VPN i inne dodatkowe formy zabezpieczeń.
  • bezpieczeństwo – rozwiązania chmurowe są dużo bardziej zabezpieczone przed niepożądanym dostępem, niż nasze wewnętrzne sieci firmowe.
  • systemy AI – systemy sztucznej inteligencji, wspierające w takich rozwiązaniach jak Predictive Maintenance – przewidywanie awarii czy ogólnych sytuacjach problematycznych, które mogą wystąpić na produkcji i sugerowanie rozwiązań w celu poprawy ich działania, usunięcia przyczyn.

Jakie funkcje w systemach IT (CMMS, MES, ERP) odpowiadają za przemysłowy internet rzeczy - IIoT?

Funkcje IIoT są to zazwyczaj dodatkowe moduły/aplikacje, które opierają się na IIoT i służą do wymiany danych, przetwarzaniu i składowaniu ich w odpowiednich bazach. Natomiast systemy nadrzędne (CMMS system, MES, ERP) wykorzystują możliwości tych rozwiązań.

Jak pandemia COVID-19 przyspieszyła rozwój IIoT w Polsce?

Producenci przede wszystkim zauważyli konieczność zdalnego monitorowania swoich fabryk. Ograniczenia w przemieszczaniu, praca zdalna, opóźnienia dostaw, sprawiły, że nie można było na bieżąco monitorować parku maszynowego, jak i reagować na wynikłe problemy od razu. Dzięki zastosowaniu systemów MES, CMMS, opartych na IIoT i powiązaniu ich z nadrzędnym systemem ERP, można zdalnie na bieżąco reagować na zaistniałe sytuacje. Odpowiednie alerty ustawiane na zdarzenia mogą nas niezwłocznie informować o zaistniałych sytuacjach, czy to o zwolnionej produkcji, ważnej awarii czy problemach z dostawami.

Jak można ocenić aktualny stan wykorzystania w polskich przedsiębiorstwach produkcyjnych zjawiska IIoT?

Coraz więcej przedsiębiorstw produkcyjnych widzi korzyści z wprowadzenia rozwiązań IIoT i coraz więcej z nich widzi sensowność takich rozwiązań. Szczególnie jeśli chodzi o rozwiązania chmurowe, nastawienie fabryk w Polsce jest coraz bardziej przychylne, również na bazie sprawdzonych realizacji w innych przedsiębiorstwach. Coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie tego typu rozwiązań, jednak dalej jest to dużo mniejsza ilość, niż w krajach Europy Zachodniej czy Ameryki Północnej.

 Autor wypowiedzi: Paweł Kaleta, Inżynier ds. Systemów Automatyki, DSR S.A.

https://www.dsr.com.pl/

https://www.4factory.com/

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry