© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Prywatne serwery VPS - co i jak?

Prywatne serwery VPS
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Serwery są niczym fundamenty dla wszystkich naszych działań w Internecie - od udostępniania i otwierania plików zapisanych w chmurach, po prowadzenie własnych stron www i pozyskiwanie klientów. Serwery mogą być gorsze jakościowo, nie tylko pod względem budowy i zabezpieczeń, ale także na podstawie tego ile osób z nich korzysta, jak ograniczone są ich możliwości i w jakim stopniu są one niezależne. Warto zwrócić uwagę na serwery VPS, które są idealnym połączeniem współdzielonych, powszechnie stosowanych serwerów i prywatnego hostingu.

Czym jest serwer VPS?

VPS to angielski skrót oznaczający Wirtualny Serwer Prywatny. O ile znane nam jest pojęcie serwera, to warto żebyśmy skupili się na jego wirtualizacji i prywatności. To, że serwer jest wirtualny oznacza, że jest on oddzielną jednostką pracującą w innym komputerze. Choć w serwerowni dostawcy takiej usługi znajduje się jedna maszyna, to ma ona na tyle wysokie parametry, że jest w stanie zapewnić wydajne działanie kilku oddzielnym systemom pracującym w tym samym czasie i niezależnym od siebie.

Z kolei to, że serwer jest prywatny znaczy, że mamy nad nim całkowitą, nieograniczoną kontrolę. O ile w przypadku serwerów współdzielonych możemy jedynie edytować kilka funkcji pod swoje potrzeby, to w przypadku serwera prywatnego mamy możliwość zbudowania go całkowicie od podstaw. Pozwala to na dopasowanie wszystkich jego elementów pod swoje potrzeby, a także poczucie niezależności od wszystkich innych współużytkowników takiej usługi.

Wysoki poziom bezpieczeństwa serwerów prywatnych

Obecnie jednym z największych lęków osób prowadzących ważną działalność w sieci jest hakowanie serwerów lub wyciek danych. Dlatego hostując własny serwer musimy dołożyć wszelkich starań, żeby był on jak najbezpieczniejszy i nieustannie go kontrolować. W przypadku serwerów wirtualnych sprawa wygląda nieco inaczej. O ile zdarzają się przypadki włamań na serwery współdzielone, to zabezpieczenia serwerów VPS są praktycznie nie do obejścia. Wszystko to za sprawą profesjonalizmu jakim wykazują się serwerownie renomowanych dostawców takich usług, a także własnego adresu IP, którego wykrycie nie jest tak proste jak w przypadku innych serwerów. Sprawia to, że jedyne środki bezpieczeństwa jakie musimy podjąć to ustawienie dobrych, trudnych do odgadnięcia haseł i regularne aktualizowanie wszelkich systemów.

Zalety korzystania z Wirtualnych Serwerów Prywatnych

Korzystanie z serwerów VPS niesie ze sobą cały szereg zalet, które niewątpliwie są bardzo atrakcyjne. Serwery te są bardzo wydajne i praktycznie nigdy nie ulegają awariom, a ich stworzenie i eksploatacja są znacznie tańsze od budowy własnej serwerowni. Co więcej, często możemy dokupić dostęp do dodatkowych zasobów elektronicznych, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że nasz serwer nie podoła jakiemuś zadaniu. Nie można też zapomnieć o tym, że serwer VPS możemy zbudować całkowicie od zera, dopasowując każdy jego element idealnie do naszych potrzeb. Oczywiście, wszystko to w połączeniu z wyżej wspomnianą gwarancją bezpieczeństwa.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry