Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Chmura obliczeniowa - jakie jest jej zastosowanie?

Chmura obliczeniowa
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Coraz częściej w świecie technologii mówi się o przetwarzaniu danych w chmurze. Nie ma to jednak nic wspólnego ze zjawiskami atmosferycznymi. Warto wiedzieć, na czym polegają rozwiązania oparte na chmurze, gdyż wiele firm już teraz w nie inwestuje po to, aby właśnie to one stanowiły podstawę ich biznesu.

Czym jest chmura obliczeniowa?

Jest to usługa dostarczana przez inny podmiot po to, aby firma nie musiała inwestować w sprzęt i oprogramowanie – na przykład do przechowywania danych. Właściciele firmy otrzymują całą potrzebną infrastrukturę, aby korzystać z danej usługi, natomiast jej utrzymanie leży po stronie dostawcy.

Takim rozwiązaniem jest Dysk Google czy Dropbox. Użytkownik zakłada konto w danym serwisie i może przechowywać pliki w swojej “przestrzeni” udostępnionej przez firmę. Jeżeli potrzebuje więcej miejsca, musi dodatkowo zapłacić. Użytkownicy indywidualni korzystają z chmury na mniejszą skalę, natomiast klienci biznesowi zwykle współpracują z podwykonawcami, którzy oferują dużo więcej możliwości.

Jakie są zalety chmury obliczeniowej?

Przede wszystkim jest to ogromna oszczędność pieniędzy i innych zasobów dla firmy, która zdecyduje się na chmurę, zamiast wdrażać własne rozwiązania. Dostarczenie i utrzymanie usługi jest po stronie zewnętrznego podmiotu. My jako właściciele danego przedsiębiorstwa tylko płacimy i korzystamy.

Druga rzecz to skalowalność. Usługi oparte na chmurze można poszerzać w zależności od potrzeb. Jeżeli firma szybko się rozrośnie i nagle powstanie zapotrzebowanie na większą przestrzeń dyskową, wystarczy dokupić dodatkowy pakiet i gotowe. Gdyby to firma osobiście zajmowała się infrastrukturą przetwarzania danych, należałoby zainwestować w dodatkowe serwery, wdrożyć je i zwiększyć nakłady na ich utrzymanie.

Co ciekawe, mogłoby się wydawać, że powierzanie danych zewnętrznemu podwykonawcy nie jest bezpieczne, jednak w przypadku chmury sytuacja jest wręcz odwrotna. Profesjonalne firmy dostarczające rozwiązania chmurowe inwestują w wysokiej jakości zabezpieczenia i dbają o to, aby ich usługi były doceniane przez klientów.

Chcesz wiedzieć więcej o chmurze i jej zaletach? Wejdź na CloudFerro.com