© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Sieć WAN – co warto wiedzieć na jej temat?

sieć WAN
 |  Redakcja  |  Technologia

Sieć WAN (z języka angielskiego -Wide Area Network) oznacza rozległą sieć komunikacji danych, które znacznie wykraczają poza miasto, kraj, a nawet kontynent. Obecnie uznaje się Internet za największą sieć WAN, jakie wyróżnia się na świecie. Sieci te działają w oparciu o transmisyjną infrastrukturę, która zwykle jest udostępniania przez dostawców usług telekomunikacyjnych. Co jeszcze należy wiedzieć na temat tego typu sieci?

Sieć WAN - dodatkowe informacje

Można określić, że sieć WAN działa w warstwie fizycznej, podobnie jak łącza danych modeli OSI. Sieć ta wykorzystuje różne typy transmisji, umożliwiając przesyłanie pakietów danych pomiędzy sieciami LAN. Sieć LAN z kolei to local area network, tłumaczona jako sieć lokalna. W skrócie można rzecz, że to sieć urządzeń, które nawzajem są połączone i oddziałują na siebie w mniejszych dystansach.

Zarządzanie sieci WAN należy do dostawców usług telekomunikacyjnych. Dotyczy dokładnie takich czynności jak administrowanie właściwymi urządzeniami, konfiguracja segmentów sieci WLAN, LAN i systematyczna aktualizacja oprogramowania. Wiele dostawców dokonuje stałej kontroli logów oraz zarządza całym dostępem do Internetu.

Budowa sieci WAN

Rozległa sieć komputerowa WAN to największa ze wszystkich istniejących sieci. Jej głównym zadaniem jest tworzenie stabilnego, bezpiecznego i dynamicznego łącza między np. oddziałami różnych firm czy placówek rządowych, zlokalizowanych w znacznie dużych odległościach pomiędzy sobą. Sieć WAN posiada dwie warstwy i  pozwala na objęcie swym zasięgiem znacznej ilości powierzchni, umożliwiając przeróżne typy transmisji szeregowej. Jest w stanie połączyć ze sobą porozrzucane w różnych miejscach lokalne sieci komputerów. Sieci te najczęściej korzystają z usług, które zapewniają profesjonalni operatorzy telekomunikacyjni. To właśnie po ich stronie leży właściwa konfiguracja tej rozległej sieci. 

21 06 257 2

Podział sieci WAN

Jak już wspomniano, sieć WAN to rozległa sieć komputerowa wykraczająca swym zasięgiem znacznie poza daną aglomerację, a nawet miasto. Sieci te łączą się między sobą w znacznie mniejsze sieci regionalne, a zdarza się, że tworzyć ją mogą jednostkowe urządzenia. Wśród znanych rodzajów sieci WAN wyróżnia się sieci korporacyjne, uczelniane czy tzw. miejskie. W naszym kraju każde większe miasto może poszczycić się własną siecią WAN. Właściwie skonfigurowana sieć zezwala na przesyłanie pakietów danych między sieciami LAN, routerami oraz przełącznikami. Najczęściej w nich zastosowane są takie technologie jak ATM, ISDN, modem kablowy, łącza dodzwaniane, a także łącza dzierżawione.

Zalety sieci WAN

Sieć WAN odpowiada za kreowanie lokalnych sieci, zapewniając użytkownikom dynamiczne i płynne przesyłanie danych oraz różnych zasobów, bez znaczenia w jakiej odległości się od siebie znajdują. To, co ją wyróżnia to z pewnością zasięg. Jest w stanie objąć bardzo szerokie obszary geograficzne, przez kraje, kontynenty, a nawet i cały glob. Stąd bardzo często można się spotkać z określaniem jej mianem sieci globalnej.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry