© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kiedy warto wybrać doradztwo IT?

Doradztwo IT
 |  Redakcja  |  Technologia

Doradztwo IT to usługi skierowane do firm, które potrzebują szeroko pojętego wsparcia informatycznego. Skorzystanie z nich ułatwia podejmowanie optymalnych decyzji oraz rozwijanie biznesu. Co obejmuje doradztwo IT? Kiedy warto z niego skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest doradztwo IT?

Doradztwo IT zwane również konsultingiem IT to usługi świadczone na rzecz firm, które obejmują szeroki zakres wsparcia z zakresu różnych dziedzin IT. Doradztwo informatyczne z reguły obejmuje pomoc w doborze sprzętu, oprogramowania i technologii oraz projektowanie, wdrażanie i utrzymywanie najbardziej wydajnych systemów komputerowych. Celem doradztwa IT jest realizacja planów jednostki, dzięki optymalnemu wykorzystaniu najnowszych technologii informatycznych. Należy podkreślić, że konsulting IT nie jest zazwyczaj działaniem jednorazowym, ale stanowi ciąg działań, które są wykonywane przez specjalistyczną firmę na zlecenie konkretnego klienta.

Cechy doradztwa IT

Doradztwo informatyczne sprawdza się za każdym razem, kiedy firma decyduje się na wdrożenie nowych technologii lub rozwiązań informatycznych. Na tej podstawie można stwierdzić, że doradztwo IT:

  • wymaga posiadania specjalistycznych kompetencji;
  • ma istotny wpływ na funkcjonowanie i rozwój firmy;
  • występuje sporadycznie.

Łącząc te trzy cechy śmiało można stwierdzić, że korzystanie z doradztwa IT jest opłacalne przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wynika to z faktu, że korzystniejsze będzie dla nich skorzystanie z usług zewnętrznych niż zatrudnianie własnego specjalisty IT lub tworzenie całego działu IT w firmie. Przedsiębiorstwo optymalizuje tym samym koszty i oszczędza czas, który musiałoby przeznaczyć na rekrutację odpowiedniego pracownika. O tym, że nie jest to proste zadanie można przeczytać w artykule: Jak szukać specjalistów z branży IT. Systemy poleceń i zachęcenie do udziału w rekrutacji

Trzy główne obszary doradztwa IT

Doradztwo IT to usługi, które obejmują zazwyczaj trzy obszary, a mianowicie:

  • strategię IT - czyli działania w zakresie analizy dotychczasowych rozwiązań oraz wskazania czynności, które można usprawnić w przyszłości. Doradztwo obejmuje również wyznaczenie priorytetów na przyszłość, co wyznaczy kierunek działania firmy i umożliwi jej rozwój;
  • transformację IT - czyli działania polegające na optymalizacji dotychczasowych procesów oraz wdrożeniu efektywnych rozwiązań. Dzięki nim firma zacznie tworzyć wartość dla swoich klientów, a tym samym uzyska przewagę nad konkurencją;
  • wsparcie IT - czyli działania obejmujące pomoc w codziennym korzystaniu z systemów informatycznych, ich utrzymanie oraz zabezpieczenie. 

Obszar doradztwa IT, z którego w danym momencie powinna skorzystać firma jest zależny od jej potrzeb oraz sytuacji, w której się ona znajduje. Innego wsparcia będzie oczekiwała firma, która planuje wdrożenie nowego oprogramowania, a jeszcze innego przedsiębiorstwo, które chce stworzyć długoterminową strategię rozwoju. 

Jakie korzyści przynosi skorzystanie z doradztwa IT?

Doradztwo IT to usługi, które przynoszą firmie wiele korzyści. Oprócz wspomnianej już oszczędności czasu i pieniędzy, która wynika z braku konieczności tworzenia i utrzymania etatu dla specjalisty IT (lub całego zespołu specjalistów), doradztwo IT daje dostęp do najlepszych specjalistów w danej dziedzinie. Przedsiębiorstwo oferujące konsulting IT zatrudnia ekspertów z każdej dziedziny IT, którzy współpracują ze sobą w celu świadczenia najwyższej jakości usług. Firma korzystająca z doradztwa IT otrzymuje dostęp do całego zespołu ekspertów i zyskuje na tym, że ich wiedza wzajemnie się uzupełnia.

Kiedy warto wybrać doradztwo IT?

Doradztwo IT to szereg usług, które sprawdzą się w wielu różnych sytuacjach. Warto z nich skorzystać zarówno w przypadku podjęcia decyzji o wdrożeniu nowego oprogramowania w firmie, jak i w sytuacji, kiedy widzimy, że obecne procesy nie działają tak jak powinny. Konsulting IT pomoże w ich optymalizacji lub zaproponuje wdrożenie nowych rozwiązań. Doradztwo IT opłaca się również w przypadku zakupu nowego sprzętu, ponieważ skorzystanie z fachowej wiedzy pozwoli wybrać najlepsze urządzenia pod kątem stosunku jakości do ceny.

Z konsultingu IT warto skorzystać także w sytuacji, gdy potrzebujemy świeżego spojrzenia na aktualne funkcjonowanie firmy. Niezależny konsultant będzie w stanie wychwycić ewentualne niedociągnięcia i zaproponować rozwiązania, które zoptymalizują działanie firmy.

Doradztwo IT to kompleksowe usługi, dzięki którym firma jest w stanie działać efektywniej i zyskać przewagę nad konkurencją. Skorzystanie z doradztwa informatycznego pozwala uzyskać realne oszczędności oraz umożliwia dostęp do fachowej wiedzy, która może okazać się bezcenna.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry