Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czym jest Procesor M1 w urządzeniach Apple

Procesor M1
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Podczas ostatniej konferencji Apple, firma zaprezentowała wiele nowości. Jedną z nich był układ M1. Twórcy twierdzą, że jest to ogromny krok w przyszłość i postęp technologiczny. Postanowiliśmy dowiedzieć się, co oferuje nam nowy procesor M1.

Czym jest M1?

Podczas ostatniej konferencji Apple, firma zaprezentowała wiele nowości. Jedną z nich był układ M1. Twórcy twierdzą, że jest to ogromny krok w przyszłość i postęp technologiczny. Postanowiliśmy dowiedzieć się, co oferuje nam nowy procesor M1.

M1, czyli pierwszy system dla komputerów Apple

M1 to pierwszy procesor, który powstał tylko dla komputerów Apple. Firma zdecydowała się stworzyć coś własnego, co będzie używane tylko w ich produktach. Pierwszą nowością, o której warto wspomnieć jest to, że wcześniej MacBooki i iMacki używały różnych chipów dla CPU, zabezpieczeń oraz I/O. Teraz to wszystko zostało połączone w jeden SoC, dzięki czemu urządzenia posiadające M1 będą bardziej wydajne i energooszczędne. Procesor posiada również ujednoliconą pamięć, która łączy przepustowość i niewielkie opóźnienia. Dzięki temu wszystkie elementy zawarte w SoC mają dostęp do tych samych danych bez kopiowania ich między pamięciami poszczególnych urządzeń. To sprawia, że wydajność sprzętu znacznie się poprawi.

Wydajny procesor

Apple mówi, że procesor, który stworzyli, ma najlepszą moc na świecie. M1 posiada ośmiordzeniowy procesor, który składa się z czterech rdzeni, posiadających bardzo dużą moc obliczeniową  i z czterech rdzeni, które mają wyśmienity stosunek osiągów do spożytkowanej energii. Powoduje to, że jest to najszybszy na świecie procesor, który pobiera tak niewiele mocy.

Rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest fakt, że cztery rdzenie, które znajdują się w M1, działają przy jednej dziesiątej mocy. Oznacza to, że zapewniają one taką samą wydajność jak najnowszy MacBook Air, ale przy zdecydowanie niższej mocy. Dzięki czemu wykonywanie codziennych czynności za pomocą komputera np.: sprawdzanie skrzynki mailowej, będzie bardzo proste i oszczędzi dużo energii. Natomiast osiem rdzeni, które posiada M1 będzie wykorzystywane podczas najbardziej wymagających czynności, zapewniają wysoką wydajność procesora.

Takie rozwiązanie powoduje, że dla wielu osób praca z urządzeniem staje się jeszcze łatwiejsza niż wcześniej. Będzie można szybko edytować zdjęcia w wysokiej jakości. Natomiast programiści będą mogli błyskawicznie tworzyć aplikacje. Można to wszystko wykonywać przy minimalnym zużyciu baterii.

Szybka zintegrowana grafika

M1 posiada najbardziej zaawansowany procesor graficzny firmy Apple. Dzięki temu GPU może obsługiwać do 25 000 równoległych wątków. Czyli żadnym problemem dla niego będzie płynne odtwarzanie kilku strumieni wideo 4K oraz renderowanie złożonych scen 3D. Przepustowość zintegrowanej grafiki w M1 wynosi 2,6 teraflopów, co oznacza, że zintegrowana grafika będzie najszybszą na świecie.

Szybkie uczenie maszynowe.

Dzięki chipowi M1, który przynosi Apple Neural Engine na Maca, znacznemu przyspieszeniu ulega uczenie maszynowe. Apple stworzyło 16-rdzeniową architekturę, która potrafi wykonać 11 bilionów operacji na sekundę, dlatego teraz będzie możliwe piętnastokrotne szybsze uczenie maszynowe. To wszystko oznacza, że analiza wideo, przetwarzanie obrazu lub rozpoznawanie dźwięku, będzie działać lepiej niż wcześniej.

Nowości w M1

M1 posiada wiele zaskakujących nowości. Jest wyposażony w wiele niestandardowych technologii. Posiada nowy procesor sygnału obrazu firmy Apple, który zapewnia wyższą jakość przesyłanego wideo i redukuje szumy. Posiada jeszcze szeroki zakres dynamiczny i automatyczny balans bieli. M1 posiada sprzętową enklawę, która zapewnia najwyższej klasy zabezpieczenia. Jest wyposażony również w wysokowydajny kontroler pamięci masowej ze sprzętowym wsparciem szyfrowania AES, dla jeszcze szybszej i bezpieczniejszej pracy dysku. Urządzenie, które będzie posiadać procesor M1 jest bardzo wydajne i energooszczędne, dzięki czemu żywotność baterii zostanie wydłużona. Apple stworzyło również kontroler Thunderbolt, który obsługuje USB 4, ma szybkość transferu wynoszącą do 40Gbps oraz kompatybilność z większą ilością urządzeń peryferyjnych niż wcześniej.

Nowy system macOS Big Sur

Aby całkowicie wykorzystać możliwości, jakie daje procesor M1, Apple musiał stworzyć nowy system – macOS Big Sur. Dzięki temu urządzenia będą zdecydowanie bardziej wydajne, żywotność baterii znacznie się powiększy i zaczną działać nowe zabezpieczenia. Teraz zwyczajne, nieskomplikowane czynności, które będziemy wykonywać na swoim urządzeniu, będą płynniejsze i szybsze. Sprzęt będzie od razu się wybudzał, gdy go włączymy, natomiast korzystanie z Safari będzie błyskawiczne. M1 daje nam możliwość otwierania większej ilości aplikacji niż wcześniej. Nowością jest również to, że aplikacje, które będziemy posiadać na iPhonach i iPadach będziemy mogli uruchamiać na komputerach lub laptopach.

Serwis iPhone Warszawa

Fot.: Materiały prasowe