Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Arduino – zabawki dla dorosłych i nie tylko

Arduino
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Platforma Arduino cieszy się wielką popularnością na całym świecie. Początkowo przeznaczona dla studentów, szybko zyskała uznanie także wśród majsterkowiczów. Dzięki tej platformie w naprawdę prosty sposób można zbudować coś własnego, nie ma też problemu z tworzeniem bardziej zaawansowanych projektów.

Od czego zacząć?

Punktem wyjścia do każdego urządzenia Arduino jest płytka, do niej następnie trzeba dokupić potrzebne komponenty. Według jakiego klucza je wybierać? Warto wcześniej przygotować sobie odpowiedni projekt elektronicznego urządzenia, które chcemy zbudować, i wtedy będzie jasne, w jakie części należy się zaopatrzyć. Inna, jeszcze wygodniejsza opcja, to zakup pełnego zestawu Arduino, na przykład na stronie 3diy.eu – w zestawie, poza płytką, można znaleźć takie części jak kabel USB, sygnalizatory LED, rezystory różnego rodzaju, przyciski, złącze akumulatora, potencjometry.

Do programowania urządzeń wykorzystuje się bezpłatne Arduino IDE, do tego w sieci jest mnóstwo gotowych już schematów, które można wykorzystać na własny użytek, też do ściągnięcia za darmo.

Do płytki można podłączać przeróżne czujniki, wyświetlacze, klawiatury, diody, moduły do komunikacji, shieldy, co pozwala stworzyć dowolne urządzenie do sterowania i kontroli. Jeśli urządzenie ma ekran, może służyć do pokazywania parametrów innego podpiętego do systemu sprzętu. Zbudowany robot jest zasilany przez USB albo korzysta z baterii, użytkownik wybiera także sposób obsługi swojego urządzenia.

Kto może z tego korzystać?

Pierwsze próby z Arduino to zazwyczaj proste projekty, jeśli jednak ktoś się w taką rozrywkę wciągnie, może przejść na wyższy poziom i skorzystać z bardziej zaawansowanych wersji tej platformy. Zestawy dla doświadczonych użytkowników są droższe, za to pozwalają na programowanie i budowanie bardziej skomplikowanych urządzeń. Z dobieraniem części nie ma problemu, w sklepach z elektroniką jest spory wybór takich komponentów, warto jednak zwracać uwagę na to, by były one oryginalne.

Arduino jest na tyle rozbudowaną platformą, że każda osoba zainteresowana elektroniką znajdzie tu coś dla siebie. Wbrew pozorom, nie jest to tylko zabawa dla dorosłych – można do niej wciągnąć nawet kilkuletnie dzieci, które jeszcze nie mają żadnej wiedzy za zakresu programowania.