Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ultrakompaktowy skaner pomiarowy 3D - ZEISS T-SCAN

skaner pomiarowy 3D
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Skanery pomiarowe 3D to nowatorskie urządzenia, które pozwalają na wykonanie pomiarów danego przedmiotu i przeniesienie jego formy do rzeczywistości cyfrowej. Z uwagi na łatwość użycia stosuje się go w wielu dziedzinach. Jednym z modeli dostępnych na rynku jest ZEISS T-SCAN. Czym się wyróżnia i na czym polega jego działanie? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.

Rodzaje skanerów pomiarowych 3D

Skanery pomiarowe występują w różnych wersjach, a każda z nich jest dopasowana do innego zastosowania. Jednym z podstawowych kryteriów podziału tych urządzeń jest to, czy mają one kontakt z badanym materiałemSkanery mogą wykonywać pomiary poprzez fizyczny dotyk lub promieniowanie (rentgenowskie, ultradźwięki lub światło). Czasami czerpią też informacje z odbitego światła otoczenia – wyjaśnia pracownik firmy EC TEST Systems. W pierwszym wymienionym przypadku obiekt musi być odpowiednio przygotowany. Powinien znajdować się zatem na gładkiej powierzchni lub być przytrzymywany przez specjalne uchwyty. Z kolei skanery bezkontaktowe zbierają informacje na zasadzie rejestrowania promieniowania, które przechodzi przez dany przedmiot. Po wykonaniu pracy zbiór punktów jest przenoszony do odpowiedniego pliku, w którym powstaje cyfrowe odwzorowanie kształtu badanego obiektu.

Szerokie zastosowanie skanerów pomiarowych 3D

Korzystanie ze skanerów pomiarowych 3D niesie za sobą wiele możliwości. Wykorzystuje się je na przykład w budownictwie, gdzie znacznie ułatwiają projektowanie. Za ich pomocą można badać nie tylko wymiary danego przedmiotu, ale również jego pole powierzchni oraz objętość. Te urządzenia mają podobne zastosowanie w przemyśle. Skanery pomiarowe 3D można też stosować do tworzenia replik obiektów zabytkowych czy modeli przedmiotów z podglądem o zakresie 360 stopni. Niebanalne znaczenie te maszyny mają również dla medycyny, gdzie wykorzystuje się je między innymi do projektowania protez oraz do prezentowania efektów przyszłych operacji. To tylko przykłady zastosowań, ale nietrudno zauważyć, że skanery pomiarowe 3D są niezwykle przydatne i ułatwiają pracę w wielu dziedzinach.

Charakterystyka skanerów ZEISS T-SCAN

Jednym z modeli skanerów pomiarowych 3D jest ZEISS T-SCAN. Charakteryzuje się on wyjątkową łatwością w obsłudze ze względu na swoje niewielkie rozmiary oraz przywiązanie wagi do ergonomii. Skaner ZEISS T-SCAN ma wiele zastosowań, między innymi w przemyśle. Nadaje się szczególnie do wykonywania pomiarów obiektów małych i średnich rozmiarów. Sprytnie dopasowane do siebie elementy takie jak kamera śledząca, sonda dotykowa i skaner ręczny jedynie ułatwiają korzystanie z urządzenia.