© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kiedy warto wybrać druk cyfrowy?

druk cyfrowy
 |  Redakcja  |  Technologia

Istnieje bardzo wiele różnych technik druku. To, jaką formę wybierzesz, zależy od tego, jaki efekt zamierzasz osiągnąć, na jakim materiale ma być wykonany nadruk i jakie właściwości ma posiadać. Spośród wszystkich dostępnych metod jedną z najpopularniejszych jest druk cyfrowy. Tłumaczymy, czym dokładnie jest, gdzie znajduje zastosowanie oraz kiedy warto go wybrać.

Czym jest druk cyfrowy?

Jak tłumaczy specjalista z firmy FUJIFILM SericolDruk cyfrowy to metoda druku płaskiego, w której wykorzystuje się elektrofotograficzną maszynę drukarską. Urządzenie wykonuje nadruk poprzez wypuszczanie maleńkich kropelek tuszu bezpośrednio na wybraną powierzchnię. Uzyskany obraz zyskuje niezwykle dokładną, niemal fotograficzną jakość. Olbrzymią zaletą druku cyfrowego jest brak konieczności wcześniejszego przygotowywania form drukarskich. Urządzenie drukuje na podstawie danych pobranych z komputera czy dowolnego nośnika. Oznacza to, że każdy wydruk może być dowolnie personalizowany.

Zastosowanie druku cyfrowego

Druk cyfrowy to metoda niezwykle uniwersalna, o bardzo szerokim zakresie zastosowań. Najczęściej wykorzystywany jest do niewielkich, prostych wydruków, jednak dzięki nowoczesnym maszynom cyfrowym świetnie sprawdza się również przy wydrukach wielkoformatowych. Stosowany jest między innymi do wykonywania ulotek, wizytówek, plakatów, katalogów, materiałów do punktów sprzedaży czy billboardów. Metoda pozwala na personalizację każdego egzemplarza, dzięki czemu można wprowadzić np. numerację seryjną, kod kreskowy lub adresowanie imienne. Sprawdza się to między innymi w przypadku realizacji numerowanych etykiet, dyplomów czy zaproszeń indywidualnych.

Alternatywa dla druku offsetowego

Zdecydowanie największą zaletą druku cyfrowego jest szybkość realizacji. Wynika to z tego, że faza przedprodukcyjna trwa zaledwie krótką chwilę, a same urządzenia pracują bardzo sprawnie. Ponadto wydruk błyskawicznie wysycha, co sprawia, że jest gotowy do użycia lub dalszej obróbki od razu po wyjęciu z maszyny. Dzięki temu niskonakładowe wydruki mogą być realizowane „od ręki”. Minusem jest stosunkowo wysoki koszt jednostkowy. To wszystko sprawia, że druk cyfrowy to dobre rozwiązanie w przypadku małych (a nawet pojedynczych) i średnich nakładów, przy których istotna jest wysoka jakość druku i szybki czas realizacji. Metoda jest nieopłacalna przy produkcji większych nakładów. Do wykonywania dużej ilości identycznych sztuk znacznie lepiej sprawdzi się druk offsetowy.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry