© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Co to jest serwer VPS?

Serwer VPS
 |  Artykuł partnera  |  Technologia

Zacznijmy od krótkiego wywodu językowego. Skrót VPS pochodzi z języka angielskiego, od słów Virtual Private Server; w wolnym tłumaczeniu serwer VPS to więc "wirtualny serwer prywatny". Ta nazwa w pełni opisuje, czym w istocie jest określana przez nią rzecz; serwer VPS jest bowiem stworzoną czysto wirtualnie konstrukcją programu komputerowego, zachowującą się jak normalny, fizyczny serwer. Tę nieco niejasną defincję postaramy się zaraz Ci objaśnić.

Jak powstają serwery VPS?

Osoba, posiadająca fizyczny serwer, może wirtualnie, za pomocą odpowiedniego oprogramowania, podzielić jego zasoby pomiędzy kilka wirtualnych, wykreowanych serwerów - maszyn typu VPS. Nowo powstała, wirtualna maszyna, może następnie zostać sprzedana, wynajęta lub w inny spisób oddana w użytkowanie firmie lub osobie prywatnej, zainteresowanej posiadaniem własnego serwera, lecz nie chcącej inwestować w posiadanie dużej, fizycznej maszyny.

Dzięki VPS - om z jednego serwera może z powodzeniem korzystać kilku użytkowników, co oznacza mniejsze koszty ekonomiczne i środowiskowe. W czasach globalnej walki z ociepleniem klimatu znaczące oszczędności na prądzie i mniejsze ilości wypromieniowanego ciepła (które każdy pracujący serwer mechaniczny oddaje do otoczenia) stanowią niewątpliwą korzyść dla całej planety!

W czym serwery VPS są lepsze od innych rozwiązań?

Wykupując serwer VPS, otrzymujesz do wyłącznego użytkowania swój własny serwer. Jest on co prawda mniejszy i wirtualny, ale sprawnie zarządzany i zakupiony (lub wynajęty) od dobrego partnera powinien doskonale spełnić swoją rolę!

Idealne rozwiązanie środka - serwery VPS.

VPS - y to idealne rozwiązanie środka. Dają Ci większą swobodę niż hosting (w jego ramach jedynie wynajmujesz miejsce na serwerze zewnętrznej firmy) a jednocześnie wiążą się z mniejszymi kosztami i kłopotami, niż serwery dedykowane.

Serwer VPS jest czymś, co łączy zalety hostingu i serwerów dedykowanych. Polecamy je wymagającym użytkownikom, którzy oczekują profesjonalnego narzędzia, lecz nie potrzebują lub nie chcą posiadać na wyłączność fizycznej maszyny.

Jak wygląda zarządzanie serwerem VPS?

Administrowanie serwerem VPS sprawuje się za pomocą następujących narzędzi:

  • panelu klienta – wykorzystywany do przeprowadzania najprostszych operacji (np. instalacja systemu, jego uruchamianie, wyłączanie i reset).
  • plesk panelu – za jego pośrednictwem zarządzasz najważniejszymi funkcjami. Jego obsługa nie wymaga znajomości systemu Linux.
  • konsoli SSH – to system sprawowania kontroli nad serwerem przez tzw. wiersz poleceń.

Wszystkie omówione narzędzia informatyczne można dostać od właściciela fizycznego serwera, który wydzielił nam na swojej maszynie VPS, lub zakupić od trzeciego partnera.

Zdecydowałem się na zakup lub wynajęcie VPS. Jakimi kryteriami powinienem się kierować, aby wybrać serwer najlepszy dla siebie?

Elementy, na które powinieneś zwrócić uwagę, poszukując swojego idealnego VPS - a, to:

  1. Procesor - wbrew pozorom nie zawsze ten o najwyższych parametrach będzie najlepszym wyborem. Jeśli na swoim nowym serwerze VPS będziesz jedynie prowadził firmową stronę WWW, w zupełności wystarczy Ci 1vCore @2Ghz.
  2. Pamięć RAM - możesz znaleźć VPS już z zaledwie 1 GB RAM. Jeśli natomiast Twój nowy serwer będzie miał za zadanie obsługiwać kilka dużych projektów, zdecyduj się na VPS dysponujący od 16 GB RAM wzwyż.
  3. Pojemność dyskowa.
  4. Technologia wirtualizacji.
  5. SLA - gwarancja ciągłości działania usługi.

Pamiętaj także, aby oprócz dobrania odpowiednich parametrów dla wymienionych właśnie elementów zagwarantować sobie możliwość ich zmiany, gdy zajdzie taka potrzeba.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry