© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Formowanie wtryskowe vs. termoforming

Opakowania z tworzyw sztucznych
 |  Redakcja  |  Technologia

Nowe technologie zrewolucjonizowały branżę opakowaniową. Sprawiły, że produkcja stała się szybsza, tańsza i bardziej wydajna. Dzięki temu firmy dysponujące własnym parkiem maszynowym są w stanie w bardzo krótkim czasie realizować nawet bardzo duże zamówienia. Jakie rozwiązania są najchętniej stosowane do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych? Podpowiadamy!

Opakowania z tworzyw sztucznych w branży spożywczej

Tworzywo sztuczne jest chętnie wykorzystywane w branży spożywczej. Zwłaszcza bezbarwny i bezwonny polipropylen oraz wysoko udarowy polistyren HIPS. Oba materiały są nietoksyczne i nie wpływają w żadnym stopniu na smak, zapach czy właściwości artykułów spożywczych. Mogą więc mieć bezpośredni kontakt z żywnością. Zarówno PP, jak i PS doskonale nadaje się do przetwarzania. Pod wpływem wysokiej temperatury i dużego ciśnienia z folii polipropylenowych i polistyrenowych lub tworzywa sztucznego w postaci granulatu można uformować dowolne kształty. Opakowania z plastiku, które uzyskuje się w procesie termoformowania lub formowania wtryskowego, są trwałe i odporne na czynniki chemiczne oraz uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie lekkie i łatwe w transporcie.

Czym jest formowanie wtryskowe?

Formowanie wtryskowe, w dużym skrócie, polega na wtryskiwaniu podgrzanego do odpowiedniej temperatury tworzywa do wcześniej przygotowanej formy. Produkcja opakowań za pomocą tej technologii jest szczególnie popularna w branży spożywczej. Wiadra do lodów czy opakowania do nabiału powstałe metodą wtryskiwania charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, trwałością i estetyką wykonania. Dzięki tym zaletom są popularne w wielu gałęziach przemysłu. W plastikowych wiadrach można przechowywać m.in. ryby, przetwory rybne, owocowo-warzywne czy produkty mleczne, ale także chemię budowlaną, gospodarczą czy ogrodniczą.

Na czym polega termoforming?

Termoformowanie to obok formowania wtryskowego jedna z najbardziej popularnych technologii służących do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych. Polega na podgrzaniu folii PP, PS czy PET do odpowiedniej temperatury i nadania jej pożądanego kształtu. Cały proces jest maksymalnie zautomatyzowany. Dzięki temu technologia ta jest stosunkowo tania i szybka. Stanowi jedną z alternatyw dla formowania wtryskowego. Pojemniki z folii PP lub PS są wykorzystywane m.in. w branży lodziarskiej, garmażeryjnej i cukierniczej. Warto podkreślić, że opakowania z tworzyw sztucznych wykonane za pomocą termoformowania lub formowania wtryskowego nadają się do recyklingu. Po użyciu mogą zostać przetworzone i ponownie wykorzystane.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z plast-box.com

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry