Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Do czego służy program Power BI?

program Power BI
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Obecnie jedną z ważniejszych prac jaką trzeba wykonać w przedsiębiorstwie jest analiza danych. Dzięki niej można kontrolować i monitorować procesy zachodzące w firmie.

Nie bez powodu mówi się, że dane są dziś istotną informacją. Na ich podstawie przygotowywane są raporty i prognozy działań w biznesie. Solidne analizy pozwalają firmie na innowacyjne wdrożenia i podejmowanie ryzykownych decyzji. Osoby pracujące na stanowiskach analitycznych korzystają z programów i aplikacji IT, które pomagają przygotowywać odpowiednie zestawienia. Przykładem użytecznego programu jest Power BI.

Power BI Desktop i Power BI Online

Program Power BI służy do analizowania i raportowania danych. Poza tym, wyposażony jest w kilka funkcji online jak udostępnianie i publikowanie zasobów. W skład programu wchodzą: Power BI Desktop, czyli bezpłatna aplikacja instalowana na komputerze z systemem Windows, która pozwala przygotowywać raporty i analizy danych oraz Power BI Online – serwer do raportowania i udostępniania zasobów.

Jak działa Power BI?

Program Power BI pomaga w budowaniu raportów, dlatego najpierw należy pobrać dane w edytorze zapytań. Potem następuje budowanie modelu danych oraz tworzenie wykresów i tabel. Skończony raport można opublikować na stronie programu. Korzystanie z Power BI jest proste i intuicyjnie. Nie mniej jednak osoby, które uruchamiają go po raz pierwszy mogą mieć problem z odnalezieniem albo zrozumieniem niektórych funkcji. Warto więc skorzystać ze szkoleń przygotowujących do pracy z Power BI. Kursy oferuje przykładowo ta firma: http://www.imperiumszkoleniowe.pl/power-bi. Przydadzą się one wszystkim osobom pracującym na stanowiskach analitycznych. Szczególnie poleca się je pracownikom na co dzień używających programu Microsoft Excel, gdzie przygotowanie raportu o danych z różnych źródeł jest pracochłonne. Power BI przyspiesza i usprawnia pracę, dlatego codzienne obowiązki wykonuje się szybko i efektywnie.

Zalety aplikacji Power BI

Program Power BI ma wiele zalet. Przede wszystkim uczy dobrych praktyk wizualizacji danych. Daje on możliwość tworzenia dashboardów, a analizy są bardzo interaktywne. Ponad to, w prosty sposób można dzielić się przygotowanymi raportami przez ich publikowanie i udostępnianie. Dzięki atrakcyjnej wizualizacji danych dużo szybciej się je analizuje i wyciąga wnioski. Poza tym, ustawienia programu pozwalają na automatyczne pobieranie danych z konkretnych źródeł, co przyspiesza tworzenie raportu. Dodatkowo, program jest zintegrowany z Power Pointem i Excelem. Warto wspomnieć, że Power BI jest aplikacją, która cały czas się rozwija, a jej aktualizacje dostępne są niemal co miesiąc. Program jest bezpłatny, choć warto zdecydować się na wersję Pro, która kosztuje jedynie 9,99$ miesięcznie za użytkownika. Projektowanie raportów w Power BI jest dużo bardziej profesjonalne niż przygotowywanie ich w Excelu. Poza tym, takie analizy są lepiej postrzegane przez odbiorców. Warto wdrożyć program w swoim przedsiębiorstwie, by móc korzystać z rzetelnych analiz i atrakcyjnych wizualnie raportów.