© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kiedy należy dokonać wymiany baterii w laptopie?

baterie do laptopa
 |  Redakcja  |  Technologia

Z laptopów korzystamy w rozmaitych celach – najczęściej używamy ich do pracy, nauki czy oglądania filmów, a czasem także do gier. Ich przewagą nad komputerami stacjonarnymi jest to, że można je zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Ograniczenie stanowi jednak fakt, że wymagają regularnego ładowania. Często z czasem pojawia się problem, który prędzej czy później spowoduje bateria laptopa.

Wszelkiego typu akumulatory magazynujące energię po jakimś czasie tracą swoje pierwotne właściwości. Skutek jest taki, że laptop odłączony od prądu zaczyna pracować coraz krócej. Po dłuższym czasie posiadania przenośnego komputera okazuje się, że zwykłe przeglądanie stron w sieci szybko wyczerpuje energię. Na szczęście baterie do laptopa można wymienić i wcale nie trzeba kupować ich bezpośrednio u producenta danego komputera. Doskonale sprawdzają się również wysokiej jakości zamienniki.

Jak sprawdzić, czy bateria nadaje się do wymiany?

Szacuje się, że średnia żywotność baterii w laptopie wynosi mniej więcej 2-3 lata. Po tym czasie jej parametry widocznie spadają, a korzystanie z komputera z dala od źródła zasilania staje się utrudnione. Nierzadko zdarza się tak, że przez cały czas korzystamy z laptopa na zasilaniu, dopiero kiedy trzeba go zabrać w podróż, okazuje się, że akumulator do niczego się już nie nadaje. W skrajnych przypadkach mamy do czynienia z zupełnie martwą baterią – wtedy notebook zaraz po odłączeniu od prądu przechodzi w stan uśpienia albo się wyłącza.

Zdarzają się laptopy wyposażone w specjalne systemy ostrzegania, które wyświetlają komunikat o potrzebie zmiany baterii. Jednak to modele na tyle rzadkie, że w większości wypadków sami musimy podjąć decyzję o wymianie.

Jeżeli nasz laptop nie ładuje się do pełna albo działa zbyt krótko, kiedy nie jest podłączony do sieci, to najwyższa pora, żeby zastanowić się nad kupnem nowej baterii.

Profilaktyka przedłuża żywotność baterii

W przypadku gdy nie dysponujemy dużym budżetem i zwyczajnie nie stać nas na zakup oryginalnej baterii producenta, warto przejrzeć ofertę takich sklepów jak AkcesoriaPC i zdecydować się na dobrej jakości zamiennik. Na rynku dostępnych jest wiele produktów spełniających zarówno normy bezpieczeństwa jak i rygorystyczne standardy pod względem funkcjonalności. Ważne jest to, aby dobrać odpowiednią baterię do posiadanego modelu laptopa, sprawdzając najpierw jej specyfikację.

Po zakupie kluczowym aspektem stanie się prawidłowe dbanie o baterie. Istnieje kilka czynników, które sprawiają, że może ona szybciej się zużyć i tym samym narazić nas na kolejne koszty. Przede wszystkim unikajmy częstego, zbędnego doładowywania laptopa. Jeśli pracujemy głównie w domu, warto baterię naładować do około połowy, a następnie wyjąć z komputera i odłożyć na bok.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na żywotność baterii jest temperatura. Im jest on wyższa tym szybciej ogniwa tracą swoją pojemność. Warto o tym pamiętać podczas intensywnej pracy, kiedy laptop mocno się nagrzewa. Tutaj dobrym rozwiązaniem może okazać się specjalna podkładka z wentylatorami.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry