Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zalety drukarki atramentowej

drukarka atramentowa
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Drukarka atramentowa to popularny sprzęt elektroniki użytkowej. Spotkać można ją w wielu domach oraz biurach. Nowoczesne modele gwarantują dobre funkcjonowanie oraz wysoką jakość wydruku. Do zakupu drukarki atramentowej zachęca też niska cena tego typu sprzętu. Są one o wiele tańsze niż uważane za nowocześniejsze urządzenia laserowe. Jakie jeszcze zalety ma drukarka atramentowa?

Czym charakteryzują się drukarki atramentowe?

Drukarka atramentowa swoim mechanizmem działania znacznie różni się od innych dostępnych na rynku sprzętów do drukowania. Mechanizm drukarki opiera się na działaniu tuszy, które umieszczone są w kartridżach. Podczas drukowania niewielkie kropelki atramentu umieszczonego w pojemnikach na tusze wstrzeliwane są na papier pod dość sporym ciśnieniem. W ten sposób nadrukowywany jest obraz, grafika lub tekst. Drukarka atramentowa oferuje drukowanie czarno – białe lub/ i kolorowe. Bez względu na to, na którą wersję się zdecyduje, należy pamiętać, że sprzęt nie będzie drukował bez tuszu. Ten jest elementem wymiennym. Im częściej i więcej się drukuje, tym częściej powinny być wymieniane tusze do drukarek atramentowych. Średnio wskazuje się, że wymianę powinno się wykonywać raz w miesiącu. Sam zabieg jest prosty i można go przeprowadzić samodzielnie.

Najważniejsze zalety drukarki atramentowej

Jedną z najważniejszych zalet drukarek atramentowych jest ich koszt. Producenci proponują te sprzęty w naprawdę atrakcyjnych cenach. Poniżej 500 złotych można kupić dobry sprzęt, który sprosta nie tylko do domowemu, ale i biurowemu drukowaniu. Jeśli poszukuje się mniej funkcjonalnej drukarki, rozglądać się można nawet za modelami poniżej 300 czy 200 złotych. Kwoty zakupu są więc naprawdę atrakcyjne. Zawsze jednak trzeba pamiętać, że do niej trzeba doliczyć materiały eksploatacyjne do drukarek, czyli najprościej mówiąc tusze.

Kolejna zaleta drukarki atramentowej to jej błyskawiczna gotowość do drukowania. W przeciwieństwie, do modeli laserowych nie musi się ona nagrzewać przez kilka minut po uruchomieniu. Szybka gotowość do pracy wiąże się z jakością wydruku oferowaną przez drukarkę atramentową. Z jej pomocą można drukować w wysokiej jakości zdjęcia i grafiki, a także teksty i to w domowym zaciszu. Dzięki temu, że sprzęt występuje w kompatybilnych rozmiarach, zmieści się nawet do niewielkiego mieszkania czy biura – w przeciwieństwie do drukarek laserowych, które często mają wręcz monstrualne rozmiary.

Jak wybrać drukarkę atramentową?

Kupując drukarkę, liczymy, że posłuży ona przez kilka lat. Oznacza to, że do zakupu trzeba się odpowiednio przygotować. Na początku warto sobie odpowiedzieć, jaki budżet chce się przeznaczyć na drukarkę i do czego będzie ona potrzebna. Pomoże to zawęzić wybór i skupić się tylko na kilku modelach. Parametry, jakie należy przeanalizować w dalszej kolejności to: rodzaje drukarki (monochromatyczna kolorowa), koszty materiałów eksploatacyjnych i ich dostępność, maksymalną obsługiwaną gramaturę papieru, rozdzielczość drukarki, szybkość druku i obsługiwane formaty nośników, opcje automatycznego drukowania dwustronnego, opcje wydruku na innych materiałach niż papier (koperty, płyty CD). Pod uwagę warto też wziąć renomę producenta, gabaryty urządzenia, design i oczywiście koszt drukarki.

Materiały eksploatacyjne do drukarek atramentowych 

Przy zakupie drukarki atramentowej warto przeanalizować, jakie są koszty zakupu materiałów eksploatacyjnych oraz ich dostępność. Pod pojęciem materiałów kryją się przede wszystkim tusze. Te nie należą do najtańszych. Do sporych wydatków trzeba się przygotować, jeśli dużo i często się drukuje. Warto jednak pamiętać, że tanie drukowanie w drukarce atramentowej jest możliwe, chociażby dzięki drukowaniu dwustronnym czy trybowi ekonomicznemu. Materiały eksploatacyjne do drukarek nie muszą być też drogie, jeśli będzie się korzystać z ofert sklepów proponujących atrakcyjne ceny.

Artykuł opracowany przy współpracy dystrybutora drukarek atramentowych oraz oryginalnych tuszy do drukarek https://tonatuszu.pl/.