Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak usunąć wirusy i ransomware WordPress?

ransomware WordPress
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

WordPress to platforma CMS, która oferuje nam wiele korzyści i jest dość bezpiecznym systemem. Jednak w internecie wirusy, ransomware i inne ataki są wszechobecne, więc może zdarzyć się tak, że twoja strona internetowa zbudowana na WordPressie może zostać zainfekowana. Z tego poradnika dowiesz się jak usunąć wirusy i ransomware WordPress.

Wirusy WordPress - najczęstsze objawy, które mogą wskazywać zainfekowanie

Jeśli widzisz, że twoja strona chodzi znaczniej wolniej niż zazwyczaj, nie wczytuje się poprawnie bądź Google Search Console powiadomił Cię o zagrożeniu to prawdopodobnie masz do czynienia z wirusem. Poniżej znajdziesz najczęstsze objawy występujące przy ataku WordPress'a.

 • Przeglądarka informuje o wystąpieniu zainfekowania przez złośliwe oprogramowanie,
 • Błędy na stronie takie jak brak załadowania jakiejś rzeczy czy zostały doklejone linki bądź dodatkowe informacje w strukturze serwisu,
 • Nie można zalogować się do panelu administratora,
 • Momentalny przyrost podstron w Google albo serwisie, także po wpisaniu parametru "site:twojastrona.pl"

Jak usunąć wirusy WordPress?

Najlepszym rozwiązaniem takiej sytuacji jest oddanie strony internetowej specjalistom, którzy poradzą sobie z każdym wirusem i przywrócą stronę do stanu przed wystąpieniem ataku złośliwego oprogramowania. Istnieją jednak podstawy, które mogą pomóc w pozbyciu się ransomware WordPress.

 1. Na samym początku koniecznie zmień wszystkie hasła ( serwer FTP, bazy MySQL, kokpit administracyjny).
 2. Przeinstaluj pliki WordPressa. Wejdź w Kokpit -> Aktualizacje -> Zainstaluj ponownie. Ten sposób jednak nie działa na infekcje plików wtyczek czy motywu.
 3. Usuń ręcznie z FTP wszystkie wtyczki i zainstaluj je ponownie.
 4. Usuń ręcznie z FTP pliki z motywu głównego i wyślij je ponownie na serwer. Ten krok jest tylko dla osób, które zmieniły wygląd strony internetowej na motywie potomnym, który znajduje się w folderze Child. Pozwoli to na zachowanie zmian wyglądu po uploadzie motywu podstawowego od zera.
 5. Sprawdź jeszcze raz czy na stronie występują błędy.
 6. Przeskanuj WordPress dostępnym narzędzami pod kątem wirusy WordPress.
 7. Jeśli wszystko jest w jak najlepszym porządku wykonaj kopię zapasową.

Warto jest się przyjrzeć plikom htaccess, index.php i robots.txt, które znajdziesz w głównym katalogu strony internetowej na serwerze FTP. Często to właśnie tam pojawiają się niechciane przekierowania bądź obniżenie widoczności w wyszukiwarce.