WordPress to platforma CMS, która oferuje nam wiele korzyści i jest dość bezpiecznym systemem. Jednak w internecie wirusy, ransomware i inne ataki są wszechobecne, więc może zdarzyć się tak, że twoja strona internetowa zbudowana na WordPressie może zostać zainfekowana. Z tego poradnika dowiesz się jak usunąć wirusy i ransomware WordPress.
Wirusy WordPress - najczęstsze objawy, które mogą wskazywać zainfekowanie
Jeśli widzisz, że twoja strona chodzi znaczniej wolniej niż zazwyczaj, nie wczytuje się poprawnie bądź Google Search Console powiadomił Cię o zagrożeniu to prawdopodobnie masz do czynienia z wirusem. Poniżej znajdziesz najczęstsze objawy występujące przy ataku WordPress'a.
- Przeglądarka informuje o wystąpieniu zainfekowania przez złośliwe oprogramowanie,
- Błędy na stronie takie jak brak załadowania jakiejś rzeczy czy zostały doklejone linki bądź dodatkowe informacje w strukturze serwisu,
- Nie można zalogować się do panelu administratora,
- Momentalny przyrost podstron w Google albo serwisie, także po wpisaniu parametru "site:twojastrona.pl"
Jak usunąć wirusy WordPress?
Najlepszym rozwiązaniem takiej sytuacji jest oddanie strony internetowej specjalistom, którzy poradzą sobie z każdym wirusem i przywrócą stronę do stanu przed wystąpieniem ataku złośliwego oprogramowania. Istnieją jednak podstawy, które mogą pomóc w pozbyciu się ransomware WordPress.
- Na samym początku koniecznie zmień wszystkie hasła ( serwer FTP, bazy MySQL, kokpit administracyjny).
- Przeinstaluj pliki WordPressa. Wejdź w Kokpit -> Aktualizacje -> Zainstaluj ponownie. Ten sposób jednak nie działa na infekcje plików wtyczek czy motywu.
- Usuń ręcznie z FTP wszystkie wtyczki i zainstaluj je ponownie.
- Usuń ręcznie z FTP pliki z motywu głównego i wyślij je ponownie na serwer. Ten krok jest tylko dla osób, które zmieniły wygląd strony internetowej na motywie potomnym, który znajduje się w folderze Child. Pozwoli to na zachowanie zmian wyglądu po uploadzie motywu podstawowego od zera.
- Sprawdź jeszcze raz czy na stronie występują błędy.
- Przeskanuj WordPress dostępnym narzędzami pod kątem wirusy WordPress.
- Jeśli wszystko jest w jak najlepszym porządku wykonaj kopię zapasową.
Warto jest się przyjrzeć plikom htaccess, index.php i robots.txt, które znajdziesz w głównym katalogu strony internetowej na serwerze FTP. Często to właśnie tam pojawiają się niechciane przekierowania bądź obniżenie widoczności w wyszukiwarce.