© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czym jest serwer tower, rack oraz macierze dyskowe?

macierze dyskowe
 |  Redakcja  |  Technologia

Wiele firm gromadzi ogromne ilości danych, których przechowywanie wymaga wydajnych urządzeń.

Wiele firm gromadzi ogromne ilości danych, których przechowywanie wymaga wydajnych urządzeń. Serwery stworzone zostały z myślą o bezpiecznej obsłudze baz danych, niezależnie od wielkości firmy. W zależności od potrzeb zdecydować się możemy na serwer tower lub rack. Natomiast macierze dyskowe połączone z serwerem pozwalają na maksymalne wykorzystanie wydajności i usprawnienie wykonywanych czynności.

tower czy rack

Serwer tower czy rack?

Serwer typu tower różni się znacznie budową od urządzenia rack. Jego kształt przypomina tradycyjny komputer stacjonarny, zatem nie jest dedykowany szafom serwerowym. Najczęściej serwer tower wybierany jest przez mniejsze firmy, które nie planują w przyszłości zakupu większej ilości urządzeń tego typu. Zaletą serwera jest możliwość zainstalowania dodatkowych komponentów – dysków, wentylatorów czy zasilaczy.

Serwer o budowie rack przeznaczony jest do umieszczenia w specjalnych szafach serwerowych. Średnie oraz duże firmy, w których przepływ danych odbywa się na ogromną skalę, posiadają profesjonalne centra danych. Pomieszczenie wypełnione jest wówczas szafami, w których znajduje się wiele serwerów rackowych. Niewielki rozmiar oraz łatwość eksploatacji czynią urządzenie niezwykle atrakcyjnym, bowiem ułatwia ono optymalne gospodarowanie przestrzenią. Serwer rack występuje w kilku rozmiarach – 1U, 2U, 4U oraz 6U. Pierwszy z nich to 1,75 cala, natomiast każdy kolejny jest wielokrotnością tej wielkości.

Dell partner a macierze dyskowe

Macierze dell stanowią idealne uzupełnienie pracy serwerów. Połączenie obu urządzeń pozwala na maksymalną ochronę oraz ekspresowy dostęp do baz danych. Kilkadziesiąt dysków twardych lub dysków SSD znacznie zwiększają prędkość odczytu, dostęp oraz zapis danych. Praca serwera jest wydajna, a jego potencjał i możliwości są w pełni wykorzystane. Macierze umożliwiają tworzenie kopii zapasowych w różnej formie – backupy, snapshoty czy inne. Obecność wyłącznie serwera z kilkoma pojedynczymi dyskami nigdy nie osiągnie powyższych parametrów. W momencie połączenia z macierzem możliwe jest zoptymalizowanie pracy firmy.

Wiele firm oraz instytucji publicznych tworzy wrażliwe bazy danych, których utrata wiązałaby się z wieloma trudnościami i problemami. Wykorzystanie serwera oraz macierza dyskowego jest gwarancją maksymalnej ochrony przechowywanych danych. Urządzenia tego typu sprawdzą się zatem doskonale w korporacjach, prokuraturach, sądach, szpitalach, szkołach oraz firmach niezależnie od charakteru branży. 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry