Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Do czego służy dron podwodny i jak wybrać model dla siebie?

dron podwodny
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Dron podwodny to urządzenie, które samodzielnie porusza się pod wodą i jednocześnie przesyła nagrywany obraz na powierzchnię. Dzięki swoim właściwościom drony podwodne świetnie sprawdzają się podczas oglądania dna zbiorników wodnych na takich głębokościach, że samodzielne ich zobaczenie byłoby właściwie niemożliwe.

Co potrafi dron podwodny?

Urządzenie takie jak dron podwodny służy często do oględzin dna różnego rodzaju zbiorników wodny, kadłubów, doków, podwodnych konstrukcji, a nawet może być przydatne podczas poszukiwań i akcji ratunkowych. Podczas gdy najbardziej znane modele dronów wzbijają się w powietrze i potrafią złapać niesamowite ujęcia świata widzianego z chmur, dron podwodny to mała samodzielna maszyna, która została stworzona do pracy pod wodą. Potrzebuje ona mocnego silnika i rozbudowanej kamery, dzięki której obraz z głębi wód będzie mógł zostać przesłany na powierzchnię. Im lepsze są parametry kamery, w którą wyposażony jest dron podwodny, tym lepszą widoczność zyska obserwator pozostający na brzegu. Dobra jakość obrazu to podstawa, która powinna być zapewniona w każdym dronie podwodnym. Tylko na tej podstawie praca tego typu urządzenia spełnia istotną rolę. Najważniejsze jest po prostu to, żeby dron przesyłał dokładny obraz.

Dron podwodny to jednak coś więcej, niż jedynie zwykła pływająca kamera. Wiele modeli wyposażonych jest dodatkowo w akcesoria takie jak chwytak czy miernik laserowy. Dzięki takim dodatkom można jeszcze dokładniej, z jeszcze większą precyzją, zbadać świat kryjący się głęboko pod wodą.

Dron podwodny i jego parametry

Wybierając urządzenie dla siebie, warto zwrócić uwagę na kwestie takie jak sposób poruszania się drona, jego prędkość, maksymalna głębokość pracy i jej promień. Wiele dronów podwodnych wyposażonych jest w specjalnie projektowane wirniki, dzięki którym mogą się one poruszać w każdym kierunku. To bardzo ułatwia podwodne oględziny, ponieważ urządzeniem można dowolnie sterować. Maksymalna prędkość osiągana przez urządzenie pod wodą wpływa przede wszystkim na to, ile czasu będzie trzeba poświęcić na oględziny danego miejsca. Gdy pracuje się w jednym punkcie, wysoka prędkość może nie być aż tak potrzebna. Kiedy chodzi jednak o urządzenia, które mają pracować podczas akcji ratunkowych, parametr ten staje się naprawdę ważny.

Oczywiście jednym z najważniejszych parametrów drona podwodnego jest jego kamera. Warto zwrócić uwagę na to, czy zapewnia ona wystarczającą stabilizację obrazu, jaką rozdzielczość obrazu jest w stanie przesłać i jak radzi sobie w warunkach słabego oświetlenia lub wręcz całkowitej ciemności panującej pod wodą. Ważne są także lampy, w które wyposażony jest dron – to one oświetlają miejsca obserwowane przez kamerę.