Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dlaczego komputer głośno pracuje?

głośna praca komputera
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Głośna praca urządzenia to jeden z najczęstszych problemów z jakimi musi radzić sobie serwis komputerowy. Zjawisko jest wysoce niepożądane zwłaszcza jeśli użytkownik sprzętu korzysta z niego na co dzień, wykonując czynności związane z pracą. W takiej sytuacji hałas utrudnia koncentrację oraz działa denerwująco. Może również świadczyć o nadchodzącej, poważniejszej usterce. Problem dotyka zarówno komputerów stacjonarnych, jak i laptopów. Co jest jego przyczyną?

Nadmierne obciążenie wiatraków

To jedna z najczęstszych przyczyn. W każdym komputerze znajdują się wiatraki odpowiedzialne za chłodzenie podzespołów. Niestety, nierzadko dochodzi do ich nadmiernego obciążenia, wynikającego z wysokiej temperatury procesora. Niewydolność pracy może mieć jednak kilka przyczyn:

  • uszkodzenie wiatraków,
  • niska jakość coolera,
  • kurz osiadły na wiatraku.

W każdej z tych sytuacji może pomóc nam serwis komputerowy. Jeśli nasz sprzęt głośno pracuje, w wielu przypadkach wystarczy jego wyczyszczenie, które warto przeprowadzać regularnie. Pracownicy serwisu pozbywają się kurzu, a dodatkowo udrażniają otwory wentylacyjne. Dzięki temu, nie dochodzi do przegrzania, a co za tym idzie, urządzenie pracuje znacznie ciszej. Do wzrostu temperatury może dochodzić również w sytuacji gdy często trzymamy komputer na kolanach. Konieczna będzie zatem zmiana szkodliwego nawyku oraz zainwestowanie w podkładkę. Jeśli wiatraki są uszkodzone lub po prostu zbyt słabe, serwis komputerowy może wymienić je na nowe.

Problem z innymi elementami

Głośna praca może mieć jeszcze kilka innych przyczyn. O czym należy wspomnieć?

  • Za słaby zasilacz - ten problem najczęściej pojawia się w komputerach stacjonarnych. Zasilacz ma swój własny wentylator, który również może pracować nadmiernie głośno, co wynika z jego niskiej wydajności - jest po prostu zbyt słaby, aby obsłużyć cały zestaw. W takiej sytuacji należy zainwestować w model z większą ilością watów, co z pewnością przełoży się na cichszą pracę.
  • Głośny dysk twardy - za hałas bardzo często jest odpowiedzialny dysk HDD, czyli talerzowy. Wynika to z jego konstrukcji i samej kultury pracy. Jeśli zależy nam na zażegnaniu problemu, trzeba zdecydować się na jego wymianę na dysk SSD, wyróżniający się cichszym i szybszym działaniem. Tego typu usługę wykona za nas serwis komputerowy.
  • Karta graficzna - zewnętrzna karta również ma swój własny wentylator. Niestety jeśli zdecydowaliśmy się na niskiej jakości model, problem prędzej czy później może się pojawić. Należy jednak zwrócić uwagę czy hałas nie przypomina pisków. W takiej sytuacji najprawdopodobniej pojawi się konieczność wymiany cewek.

Jak widać przyczyn może być wiele, a lista z pewnością nie jest wyczerpana. Tak czy inaczej, jeśli problem nas dotyczy, należy szybko podjąć działania i odwiedzić serwis komputerowy.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy AZ Serwis - serwis komputerowy Poznań.