© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Technologia
  • Responsive Web Design w projektowaniu strony internetowej

Responsive Web Design w projektowaniu strony internetowej

Responsive Web Design
 |  Redakcja  |  Technologia

Projektowanie responsywnych stron www stało się standardem w Wed Design. Obecnie faktem jest, że co najmniej połowa użytkowników Internetu korzysta z telefonów. Stare strony internetowe, które nie spełniają standardów RWD stały się nieaktualne i nieużyteczne.

Projektowanie responsywnych stron www

Zmiany zachodzące w urządzeniach, których używamy, nie są niczym nowym. Projektowanie responsywnych stron WWW jest logiczną reakcją ze strony środowiska projektantów i programistów na radykalne i destrukcyjne zmiany wywoływane przez nowoczesne urządzenia. Środowisko to stara się także wypracować rozwiązania, które z powodzeniem będzie można używać w przyszłości; myśli o przyszłości, a nie jedynie reaguje na obecnie zachodzące zmiany w stosowanych urządzeniach. Środowisko to traktuje projektowanie responsywnych stron WWW jako coś, co staje się standardową techniką operacyjną. Kiedy już zaczniemy ją stosować, będziemy jej używać do tworzenia wszystkich naszych aplikacji.

Responsywna strona internetowa stała się standardem

Narzędzia i techniki zaliczane do metodologii RWD zawsze były głównym punktem zainteresowania społeczności programistów i projektantów — ten stan nie ulegnie zmianie, gdyż codzienna praktyka tchnie w nie nowe życie. Podstawowe filary metodologii RWD udostępniają zestaw technik, które można stosować pojedynczo lub grupowo i które pomagają umieścić użytkownika w centrum uwagi aplikacji. Połączenie płynnych siatek, dynamicznych obrazów, zapytań medialnych oraz responsywnych treści zapewnia możliwość obsługi szerokiej gamy urządzeń, na których będzie działać aplikacja.

Responsywna strona internetowe – gotowe szablony

Szablony udostępniają kod, dzięki któremu możemy szybko i wygodnie rozpocząć pracę nad nową aplikacją. Ich przeznaczeniem jest stworzenie początkowego zbioru wspólnych standardów związanych z zarządzaniem zasobami, arkuszami stylów, skryptami JavaScript i określających strukturę kodu HTML.

Poniżej przedstawiliśmy kilka najważniejszych informacji, które warto zapamiętać:

  • Tworząc własny szablon, możemy mieć pewność, że będzie on odpowiadał naszym wymaganiom i używanemu stylowi programowania, nie będzie zawierał powtarzającego się kodu oraz że będziemy doskonale wiedzieli, jak działa i co robi (nie powinien robić nic ponad to, co musi).
  • Jeśli zdecydujemy się na stworzenie własnego szablonu, to powinien on wyznaczać pewien standard, skracać czas realizacji projektów i zapewniać stabilność. Jeżeli podczas realizacji kolejnych projektów zbyt wiele czasu poświęcamy na adaptację szablonu, oznacza to, że musimy go zmodyfikować.
  • Jeśli docelowe szablony lub projekty tworzymy przy wykorzystaniu trasowania szablonów, to zastosowanie przetwarzania wstępnego pozwoli nam poprawić ich kod.
  • W Internecie można znaleźć wiele doskonałych gotowych szablonów, dlatego warto zrobić to, co uczyniło już wielu innych twórców stron, czyli skorzystać z jednego z gotowych rozwiązań — w ten sposób będziemy się mogli przekonać, co one potrafią (a czego nie).

Projektowanie responsywnych stron - podsumowanie

Projektowanie responsywnych stron WWW to coś więcej niż tylko metodologia, która poprzez udostępnianie zbioru najlepszych praktyk pomaga nam skoncentrować się na użytkownikach. Oczywiście w rzeczywistości jest ona takim zbiorem najlepszych praktyk, jednak nie powinny one być najważniejsze — mają nam jedynie zapewniać możliwość jak najszybszego podejmowania decyzji. 

Jeśli Twoja strona internetowa nie jest responsywna, albo nie działa prawidłowo skontaktuj się z Agencją Interaktywną, która wykona dla Ciebie nowoczesną stronę internetową w RWD.

AW PROJEKT

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry