Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czym jest druk fleksograficzny?

druk fleksograficzny
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Fleksografia jest techniką drukarską wykorzystującą ciekłe farby szybkoschnące oraz specjalne elastyczne formy drukarskie. Technologia ta umożliwia uzyskanie efektu wypukłego druku. Zyskuje ona coraz większą popularność wśród producentów artykułów spożywczych na całym świecie.

Z powodu niższych kosztów flexografia stanowi doskonałą alternatywę dla klasycznych technik takich jak grawiura. Co więcej dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii druk fleksograficzny dorównuje jakością grawiurze oraz sitodrukowi.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ze względu na ograniczenia technologiczne druk fleksograficzny był wykorzystywany tylko do produkcji opakowań o niskiej jakości. Obecnie metoda ta jest stosowana bardzo szeroko w procesie wytwarzania opakowań oraz etykiet. Wykorzystuje się ją między innymi przy tworzeniu:

  • etykiet,
  • opakowań elastycznych,
  • toreb plastikowych,
  • opakowań kartonowych,
  • opakowań shrink-wrap,
  • opakowań tekturowych.

Co ważne technologia ta nadal bardzo szybko się rozwija. Postęp można zauważyć praktycznie na każdym etapie produkcji. Na przykład obecnie coraz częściej w trakcie opracowywania projektu wykorzystuje się wysoką rozdzielczość wyjściową. Dzięki temu można uzyskać niedostępną wcześniej jakość wydruku. Nowoczesne rozwiązania technologiczne nie tylko umożliwiają uzyskanie najwyższej jakości etykiety, ale także sprawiają że produkcja jest bardziej ekologiczna. Na przykład zastosowanie termicznej obróbki płyt nie wymaga używania szkodliwych dla środowiska rozpuszczalników.

Proces druku również uległ dużej zmianie, przede wszystkim poprawiła się kontrola produkcji. Jak wiadomo duży wpływ na jakość druku ma prawidłowe ustawienie maszyny, płyty oraz podłoża. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych maszyn do druku fleksograficznego można znacząco poprawić efektywność produkcji a co za tym idzie ograniczyć ilość zwrotów wynikających z reklamacji. Mniejsza ilość zwrotów to nie tylko niższe koszty produkcji, lepsza reputacja drukarni, ale również mniejsza ilość wytwarzanej makulatury.

Druk fleksograficzny bez wątpienia jest obecnie jedną z częściej wykorzystywanych metod w procesie produkcji etykiet oraz opakowań kartonowych. Doskonale się sprawdza zarówno w przypadku niskich jak i wysokich nakładów. Jest idealnym rozwiązaniem, gdy trzeba wykonać zróżnicowane i skomplikowane zlecenie. Nic więc dziwnego, że stosuje się go zarówno w procesie produkcji opakowań farmaceutycznych, kosmetycznych jak i spożywczych.