Rodzaje serwerów hostingowych

22 lipiec 2020

Istnieją 3 rodzaje serwerów hostingowych – współdzielone, wirtualne i dedykowane. Każdy z nich przeznaczony jest do innego typu zastosowań, w zależności od preferencji klienta i budżetu, jakim dysponuje.

Typ serwera, jaki chcemy wybrać, powinien zależeć od tego, do czego będzie wykorzystywany. Jeśli jesteśmy klientem prywatnym, nie mamy za wiele pojęcia o administrowaniu serwerami i chcemy uniezależnić się od darmowych hostingów, powinniśmy wybrać np. serwer współdzielony lub VPS-a. Umiejętne dobranie typu serwera hostingowego zapewnia oszczędność i wydajność naszego biznesu.

Serwer współdzielony

Serwer współdzielony nie istnieje fizycznie. Jest symulowany programowo, a jego pamięć i moc są wydzielone z zasobów fizycznego serwera. W teorii serwery tego typu mają wysokie osiągi, jednak ze względu na to, że inni użytkownicy go współdzielą, to od ich aktywności może zależeć płynność jego działania. Cena serwerów współdzielonych jest atrakcyjna. Wykupienie na rok dostępu to koszt czasem kilkudziesięciu złotych. Serwer współdzielone przeznaczone są dla klientów zarówno prywatnych, jak i małych firm. Można na nich zakładać proste strony www, pocztę elektroniczną, czy też blogi. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z usługi hosting reseller. Pozwala ona, tak jak na serwerze współdzielonym, wynająć powierzchnie dla strony, jednak dodatkowo otrzymuje się opcję jej dalszej odsprzedaży.

Serwer VPS

Serwery VPS (Virtual Private Server), to urządzenia wirtualne, przydzielone w całości klientowi z większą niezależnością od innych użytkowników serwera. VPS-y w miarę rosnących zapotrzebowań można rozszerzać o pamięć, dysk czy procesor. Otrzymują one dodatkowo unikalny adres IP. Najprostsze serwery tego typu to koszt około 200 złotych rocznie. Przeznaczone są one dla firm, dla których strony www to jedno z ważniejszych źródeł generowania przychodów. Serwery VPS nadają się do gier, sklepów, rozbudowanych witryn czy też serwisów internetowych.

Serwer dedykowany

Serwery dedykowane to najwyższe formy hostingu. Wykupienie tzw. „dedyka” oznacza otrzymanie w całości dla fizycznej maszyny niezależnej od innych. Można ją dowolnie konfigurować i optymalizować pod kontem prowadzonego biznesu. Usługi serwerów dedykowanych to najwyższa półka cenowa. Ceny zaczynają się od tysiąca złotych w górę. Przeznaczone są dla dużych instytucji i korporacji, które chcą obsługiwać zarówno portale wielotematyczne odwiedzane przez miliony użytkowników, jak i rozbudowane witryny archiwizujące wiele gigabajtów danych.

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt