© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

 • Home
 • Technologia
 • Drukarka fiskalna a kasa fiskalna - czym się różnią?

Drukarka fiskalna a kasa fiskalna - czym się różnią?

Drukarka fiskalna
 |  Artykuł partnera  |  Technologia

Kasa fiskalna to metoda ewidencjonowania sprzedaży, która jest obowiązkowa w niektórych branżach niezależnie od dochodu. Przykładem takich działalności jest gastronomia, zakłady kosmetyczne, fryzjerskie, wulkanizacyjne, czy firmy doradztwa podatkowego. W innych branżach obowiązek taki nie występuje lub jest uzależniony od dochodu. Alternatywą dla kasy jest drukarka fiskalna.

Kto może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Co do zasady są to sprzedawcy, którzy wykonują usługi na rzecz klientów indywidualnych i nie przekroczyli w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł obrotu. Nie dotyczy to oczywiście branż wymienionych wyżej jako zobowiązanych do nabijania na kasę transakcji już od pierwszego klienta. Jeżeli zaś podatnik prowadzi działalność między innymi taką jak sprzedaż wysyłkowa, to jest zupełnie zwolniony z konieczności posiadania kasy fiskalnej, jeżeli tylko spełnia pewne warunki. Należy do nich dostarczanie przesyłki kurierem lub pocztą, bez możliwości odbioru osobistego oraz sytuacji kiedy pieniądze za towar wpływają zawsze na konto firmowe.

Obowiązek fiskalizacji - czy przedsiębiorcy są z niego zadowoleni?

W pierwszych miesiącach a nawet latach od wprowadzenia obowiązku fiskalizacji, przedsiębiorcy nie byli zbyt zadowoleni z tego, że trzeba inwestować w nowe urządzenia, a także uczyć się ich obsługi i przeszkolić w tym zakresie całą załogę firmy. Często by to zrobić, trzeba było także zapłacić za kurs obsługi kasy dla swoich pracowników.

Obecnie jednak dostrzega się więcej plusów korzystania z kasy fiskalnej lub nowocześniejszego urządzenia, takiego jak drukarka fiskalna. Dzięki ewidencjonowaniu w ten sposób, właściciel ma nie tylko zapisaną każdą transakcję, ale także może mieć szybki wgląd w stany magazynowe. To zdecydowanie może pomoc z rozwoju firmy, ponieważ daje obraz na przykład tego, jakie towary się najlepiej sprzedają. Jest to automatycznie możliwe jedynie przy pomocą drukarki fiskalnej. Firmy mające nadal kasę, muszą wiele rzeczy monitorować ręcznie.

Oczywiście w dalszym ciągu pewną wadą jest konieczność inwestycji co szczególnie może być utrudnione w przypadku firm rozpoczynających swoją działalność, które muszą nabić na kasę już pierwszą swoją transakcję, jak na przykład salony fryzjerskie, jednakże istnieje także możliwość odliczenia części kwoty za ten zakup, co jest istotnym wsparciem dla przedsiębiorcy.

Czym cechują się kasy fiskalne?

Kasa fiskalna to tanie urządzenie do ewidencji przychodów z oferowanych usług czy też sprzedawanych towarów. Posiada je większość przedsiębiorców właśnie ze względu na cenę, to, że nie potrzeba jej podłączać do komputera i jest to narzędzie samodzielne. Często również z kasy korzysta się ze względu na brak znajomości innej alternatywy. Zasadniczą wadą tego rozwiązania jest fakt, że po zahomologowaniu przez cały okres użytkowania nie ma możliwości by wprowadzić jakieś zmiany i unowocześnienia. Dla przedsiębiorcy oznacza to brak możliwości rozwoju przez koło 5 lat, ponieważ nie da się zmienić w tym czasie oprogramowania kasy.

Podsumowując, kasa fiskalna jest:

 • tania
 • powszechna
 • samodzielna, czyli nie wymaga komputera

jednakże:

 • nieelastyczna, ponieważ nie da się jej unowocześnić
 • trudna i niewygodna w obsłudze

Jakie wady i zalety mają drukarki fiskalne?

Jeżeli dotyczy nas konieczność posiadania kasy fiskalnej, warto się zastanowić, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie posiadanie drukarki fiskalnej, jako rozwiązania nowocześniejszego i bardziej elastycznego, wspierającego rozwój firmy. Jakie są różnice między tymi dwoma narzędziami?

Klasyczna kasa fiskalna nie daje możliwości innych niż wydruk potwierdzenia transakcji. Jeżeli przedsiębiorca chce analizować sprzedaż i wyciągać wnioski, które mogłyby się przyczynić do rozwoju firmy, to jest możliwe tylko dzięki urządzeniu, które da się podłączyć do zewnętrznego komputera wraz z oprogramowaniem najlepszym dla danej firmy. Jest to zdecydowanie bardziej praktyczne oraz łatwiejsze dla kasjera. Podczas korzystania z kasy fiskalnej istnieje również możliwość stałego rozwoju oraz zmiany i modyfikacja oprogramowania, ponieważ homologacji podlega jedynie sama drukarka fiskalna, zaś nie podlewa jej komputera, do którego jest podłączona.

Jedyną wadą drukarki fiskalnej jest cena zakupu oraz wdrożenia całej inwestycji. Trzeba bowiem zakupić przecież nie tylko samo urządzenie, którego cena znacznie przekracza cenę kasy fiskalnej, ale także nabyć komputer i oprogramowanie. Ta inwestycja jednak naprawdę się opłaca, więc warto ją wdrożyć, gdyż tylko ona umożliwia dynamiczny rozwoju firmy zgodnie z aktualnymi warunkami i możliwościami.

Jak wybrać drukarkę fiskalną do firmy?

Drukarki fiskalne można między innymi podzielić na te stacjonarne oraz mobilne. Jak sama nazwa wskazuje, drukarka mobilne umożliwia przemieszczanie się z nią. Jest więc wygodna szczególnie dla przedsiębiorców, którzy obsługują klientów w ich domu. Sprawdza się też tam, gdzie jest potrzebna mobilność w obrębie firmy, na przykład w restauracji czy sklepie odzieżowym. Niewielka drukarka mobilna to wybór dla tych, którzy prowadzą małe punkty, w których każdy centymetr jest na wagę złota.

Z kolei drukarka stacjonarna jest wyborem dla sklepów, które mają dużą bazę produktów. Nie można jej przenosić, więc sprawdzi się także w innych działalnościach, gdzie wydruk z niej może być przeprowadzony tylko w jednym miejscu.

Na rynku mamy także specjalne drukarki dedykowane jedynie aptekom. Mają one dodatków funkcje przydatne tylko i wyłącznie w punktach farmaceutycznych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze drukarki do swojej firmy? Są to takie czynniki jak:

 • cena
 • renoma producenta
 • pomoc producenta przy wdrożeniu
 • możliwość skorzystania ze wsparcia posprzedażowego

Ostateczny wybór między kasą fiskalną a drukarką zależy od samego przedsiębiorcy. Jeżeli działalność jest oparta na jednej usłudze i tak ma pozostać przez lata, w zupełności wystarczy kasa. Jeżeli firma ma się dynamicznie rozwijać, a przedsiębiorca chce łatwiej mieć wszystko pod kontrolą, niezbędna okazuje się drukarka.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Mico, który oferuje szeroki wybór drukarek i kas fiskalnych. 

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry