Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Drukarka sublimacyjna – charakterystyka działania oraz zalety i wady urządzenia

Drukarka sublimacyjna
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drukarek, które pozwalają na tworzenie wysokiej jakości obrazu. Producenci przez cały czas pracują nad ulepszeniem technologii użytych w urządzeniach. Jednym z typów drukarek jest drukarka sublimacyjna.

Drukarka sublimacyjna – co to takiego?

Drukarka sublimacyjna to typ urządzenia, które wykorzystuje ciepło, by przenieść barwnik na określony nośnik druku. Początkowo, nazywano tę drukarkę termoizolacyjną, bo sądzono, że barwnik zmienia swój stan skupienia – najpierw jest stały, a później gazowy. Ten tok rozumowania okazał się nieprawidłowy, ale nazwa urządzenia – sublimacyjna, pozostała. Obecnie mówi się czasem jedynie o dyfuzji, a nie sublimacji barwnika.

Jak działa drukarka sublimacyjna?

Zazwyczaj barwniki umieszczane są na trójkolorowej wstędze, wyposażonej dodatkowo w warstwę wodoodporną. W przypadku drukowania kodów kreskowych albo tekstu stosuje się jeszcze jeden kolor – black. Każdy kolor zostaje nałożony oddzielnie, a barwnik przechowywany jest na oddzielnym panelu poliestrowej wstęgi. Panel ma rozmiar nośnika, na którym dokonuje się wydruku. Podczas procesu drukowania, rolki urządzenia znajdujące się pod głowicą drukującą, przesuwają nośnik razem z jednym z paneli. Elementy grzejne umieszczone w głowicy reagują zmianą temperatury i nakładają różną grubość koloru. Po przejściu w stan gazowy barwnik zostaje umieszczony na nośniku druku i się zestala. Po zakończeniu jednego cyklu nakładania koloru, czynność zostaje powtórzona, aż do momentu wydruku wszystkich barw. Cały proces odbywa się od trzech do pięciu razy. Najpierw druk uzupełniany jest o trzy kolory. Podczas czwartek cyklu dokładany jest ewentualnie czarny kolor, a za piątym razem nakładany jest laminat, który chroni cały obraz. Drukarki sublimacyjne są urządzeniami wysokiej klasy, które gwarantują najwyższą jakość wydruku. Urządzenia dostępne są w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych jak np.: https://www.supportart.pl/drukarki-sublimacyjne/473-drukarka-sublimacyjna-epson-l310-format-a4-supportart.html. W sklepach prowadzących sprzedaż online znajdują się szczegółowe specyfikacje drukarek oraz ich zalety i wady. Zainteresowani użytkownicy mogą zapoznać się z charakterystyką drukarek, bez wychodzenia z domu.

Zalety i wady drukarki sublimacyjnej

Drukarki sublimacyjne charakteryzują się przede wszystkim wysoką, fotograficzną jakością obrazu, który jest lepszy, niż w przypadku urządzeń atramentowych. Sposób, w jaki zostaje nałożony barwnik powoduje, że na obrazie nie ma widocznych rastrowych struktur. Poza tym, można kontrolować barwę w każdym pikselu wydruku, przez zmianę temperatury. Dzięki temu, uzyskujemy 24-bitową głębię koloru. Dodatkowo, obrazy z drukarek sublimacyjnych są bardziej trwałe niż te z urządzeń atramentowych. Wydruki nie blakną tak szybko i po zakończeniu procesu drukowania od razu są suche i odporne na wodę. Za wadę, albo niedogodność urządzeń sublimacyjnych można uznać konieczność użycia specjalnego papieru. Poza tym, rozmiar wydruku jest ograniczony, a przy druku tekstu drukarka jest mało wydajna.