Czym jest VPN i do czego służy?

25 maj 2020

VPN jest skrótem od słów Virtual Private Network (Wirtualna Sieć Prywatna). To technologia, dzięki której możliwe jest stworzenie tunelu szyfrowanego między urządzeniem klienta a siecią, dzięki czemu może on zabezpieczyć swoje dane, jak i chronić własną prywatność. Dzięki połączeniu z VPN użytkownicy łączą się z internetem dzięki specjalnemu serwerowi pośredniczącemu, który deszyfruje i szyfruje cały ruch, jak i ukrywa nasz prawdziwy adres IP. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie, czym jest dokładnie VPN i do czego służy.

Czym jest VPN?

VPN jest usługą sieciową, którą stosuje się coraz częściej nie tylko w branży IT, ale i wielkich korporacjach. Używają jej także zwykli internauci. Poszukując informacji odnośnie bezpieczeństwa w internecie, jak i sposobów na ochronę swojej prywatności na pewno natrafiliśmy na takie pojęcie. 

VPN w dosłownym tłumaczeniu oznacza Wirtualną Sieć Prywatną. Wirtualność w tymże pojęciu będzie odnosić się do tego, iż jest to sieć, która nie istnieje fizycznie. Oznaczać to będzie, iż jest to sieć, która w pewnym sensie działa umownie - w obrębie całego internetu, wybrane komputery i serwery są ze sobą złączone i tworzą własną sieć, dzięki której mogą się swobodnie komunikować. Cała komunikacja oparta jest na zbiorze wybranych i ustalonych wcześniej zasad (w tym wypadku protokołów VPN). Prywatna, dlatego, iż dostęp do niej mają wyłącznie wybrane urządzenia i serwery, które były zweryfikowane i uwierzytelnione i nikt niepowołany nie będzie w stanie się do niej dostać. 

Dzięki czemu wszelakie dane, które są wymieniane i przesyłane dzięki sieci VPN, chronione są przed dostępem osób trzecich. Hakerów, służb, cyberprzestępców, ISP i wszelkich innych podmiotów, które chcą, albo mogą nas podsłuchiwać. Zastosowanie pośredniczącego serwera sprawi, iż to właśnie on stanie się punktem, przez który będziemy łączyć się z internetem. Pozwoli to na ukrycie naszego prawdziwego IP i pomoże w ochronie naszej prywatności w sieci

Jak dokładnie działa VPN? 

Wirtualna Sieć Prywatna celem prawidłowego funkcjonowania potrzebuje właściwie przygotowanego serwera VPN. Odgrywa on rolę pośrednika w ogólnej komunikacji sieciowej - między internetem a komputerem użytkownika. To właśnie ów serwer VPN jest odpowiedzialny za deszyfowanie i szyfrowanie treści na drodze internet - użytkownik

Użytkownik, aby móc połączyć się z serwerem VPN potrzebuje specjalistycznego oprogramowania - czyli klienta VPN. Najbardziej popularne systemy i urządzenia wyposażone są w obsługę podstawowych wersji protokołów VPN, dzięki którym możliwe staje się nawiązywanie połączenia z serwerem. Zarówno Linux, MacOS, jak i Windows mogą obsługiwać podstawowe protokoły należące do VPN. Tak samo jest z tabletami i telefonami - na Androidzie i iPhonie bez żadnego problemu połączymy się z VPN. Połączenie VPN może zostać także skonfigurowane na routerze. 

Lepszym rozwiązaniem będzie jednakże skorzystanie ze specjalistycznych programów, które służą celem łączenia się z VPN. Pozwolą one na dużo dokładniejszą konfigurację, a przy tym są wygodne w obsłudze. Klienta VPN możemy pobrać ze strony dostawcy usługi, jeśli zdecydujemy się na komercyjne rozwiązanie, od wyspecjalizowanej w tej kwestii firmy. Inną opcję stanowi pobranie klienta niezależnego, którego konfiguracja może być jednakże trochę bardziej skomplikowana dla mniej doświadczonych internatów. 

Nawiązywanie połączenia z serwerem VPN wymagać będzie zweryfikowania i uwierzytelnienia użytkownika. Odbywa się to za pomocą hasła, jak i loginu. Dzięki czemu całe połączenie z siecią może zostać zaszyfrowane. To, jak silny będzie szyfrujący algorytm, zależne jest od protokołu VPN, dzięki któremu nawiązano połączenie. Jeden serwer VPN może obsłużyć nawet kilka różnorodnych protokołów VPN, które różnią się pomiędzy sobą szybkością i stopniem bezpieczeństwa. 

Do najbardziej popularnych i najczęściej używanych protokołów VPN zaliczyć można: 

  • SoftEther,
  • OpenVPN,
  • SS,
  • IKEv2,
  • L2TP/IPSec,
  • PPTP. 

Szyfrowanie połączenia odbywa się dzięki urządzeniu użytkownika - serwera VPN. Rolą serwera VPN pozostaje odszyfrowanie danych, które przesyłane są przy pomocy tunelu przez użytkownika, a później przekazanie ich do sieci globalnej. Tak samo wygląda to z danymi przychodzącymi z sieci. Serwer uprzednio je szyfruje, a później przesyła do użytkownika. 

Co możemy zrobić dzięki VPN?

Jako, iż VPN ukrywa przed pozostałymi użytkownikami, z aktualnie użytkowanej sieci, wszystko, co robimy, możemy dzięki temu w swobodny sposób sprawdzić pocztę, czy też nawet stan konta w banku. Jeżeli połączymy się z właściwym VPN, możemy obejść cenzurę, czy też blokady regionalne. Niemniej po kolei. 

Po pierwsze nie należy korzystać z Wi-Fi na lotniskach, w kawiarniach i parkach. To, iż jest darmowe, oznaczać może, że ktoś będzie chętnie nas podglądał. Łącząc się z siecią VPN, kompletnie mu to uniemożliwiamy. Jeżeli wyjedziemy za granicę, a chcemy dalej korzystać z serwisów lokalnych, może zdarzyć się, iż niezbędne stanie się połączenie z VPN w kraju, tak ażeby strony uważały dalej, iż nie opuściliśmy Polski. W wypadku, kiedy podróżujemy do kraju, który posiada cenzurę internetu, takie rozwiązanie pozwoli nam ją obejść.  

Artykuł opracowany na podstawie informacji i danych ze strony https://topvpn.pl/

 

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt