Zabieg falą uderzeniową wykonywany jest by wyeliminować długotrwały ból w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Za pomocą fali, która emitowana jest pod ciśnieniem, skierowana jest energia w miejsce, które powoduje u pacjenta silny ból. To także metoda wykorzystywana do walki z cellulitem. W zabiegu tym stosuje się aparat do fali uderzeniowej, który wytwarza te fale.

Co to jest fala uderzeniowa?

Fala uderzeniowa emituje energię pochodzącą z fali akustycznej do ciała człowieka, za pośrednictwem urządzenia, który styka się ze skórą. Dzięki temu energia dostaje się w głąb ciała, oddziałując na zmiany chorobowe występujące we wszystkich tkankach, łatwiej i trudniej dostępnych.

Aparat do fali uderzeniowej

Do zabiegu niezbędne jest posiadanie specjalnego sprzętu jakim jest aparat do fali uderzeniowej, który zajmuje się produkowaniem fali uderzeniowej. Ma on umiejętność generowania ciśnienia w zakresie 10 100 MPa w czasie około 10 nanosekund. Aparat wyposażony jest w głowicę, którą należy umieścić w bolesnym punkcie i wówczas fala wnika w ciało człowieka na głębokość kilku centymetrów. Zabieg takim aparatem trwa od 5 do 10 minut. Najczęściej takich zabiegów trzeba wykonać parę, od 3 do 5 w odstępie czasowym co 4-7 dni. Aparat dostosowuje wytwarzanie różnych fal, częstotliwość impulsów i głębokość penetracji fal do schorzenia z jakim zmaga się pacjent.

Zalety korzystania z zabiegu fali uderzeniowej

Główną zaletą korzystania z zabiegu fali uderzeniowej jest to, że posiada on możliwość eliminacji bólu za pomocą nieinwazyjnemu stymulowaniu błon komórkowych oraz zakończeń nerwowych. Ponadto, zabieg ten ma wpływ na pobudzenie metabolizmu, dzięki czemu następuje sprawniejsze krążenie krwi, wzrost produkcji kolagenu, a także eliminacja blizn czy rozstępów. Poddając się temu rodzajowi ingerencji następuje także zrelaksowanie organizmu, odczuwa się zmniejszenie napięcia mięśniowego, co skutkuje rozluźnieniem się. Ogromną korzyścią i tym, co najczęściej zachęca do skorzystania z zabiegu fali uderzeniowej jest to, że jest on wysoce skuteczny, dynamicznie wpływając na poprawę stanu zdrowia pacjenta.

Kiedy zdecydować się na falę uderzeniową?

Przed podjęciem decyzji o podjęciu zabiegu fali uderzeniowej warto skonsultować się z lekarzem, czy dane schorzenie można leczyć za pomocą tej metody. Falę uderzeniową stosuje się często w przypadkach występowania bólu kręgosłupa, zespołu bolesnego barku, zapalenia ścięgien, bólu ścięgna Achillesa, łokcia tenisisty, schorzenia barku, bólu w okolicy bioder, zwiększonego napięcia mięśniowego, stanach pourazowych, strzelającego biodra, ostrogi piętowej czy kolana skoczka. Fizjoterapeuta dokładnie wskaże i dobierze właściwy do dolegliwości rodzaj zabiegu, częstotliwość jego wykonywania oraz odpowiednią liczbę serii.

Jakie są przeciwskazania do tego zabiegu?

Warto wiedzieć kiedy nie należy decydować się na tego typu zabieg. Głównymi przeciwskazaniami są niedawny zawał serca, nowotwór, silne stany zapalne i pourazowe, ciąża, zakrzepica, osteoporoza w dalekim stadium oraz hemofilia.

Źródło zdjęć: http://fizjotechnologia.com/