© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi z domowego routera?

 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Twoje domowe Wi-Fi jest zbyt słabe? Sprawdź proste sposoby na poprawę sygnału domowej sieci!

Niezawodny Internet domowy – czy to możliwe?

Sieć bezprzewodowa to właściwie standard w ramach każdego gospodarstwa domowego. Niestety, pomimo wielu zabiegów często jej działanie nie jest tak komfortowe, jak oczekiwaliby tego użytkownicy. Tym bardziej że choć technologia wciąż się rozwija, nadal nie w każdym miejscu dostępny jest Internet domowy światłowodowy. Rozwiązanie to cechuje się niebywale szybką transmisją danych oraz minimalnymi opóźnieniami, co prowadzi do nadzwyczaj komfortowego korzystania za każdym razem. Dlatego też warto sprawdzić, czy twój dom, mieszkanie lub biuro znajdują się w rejonie, gdzie światłowód został zainstalowany. Jeśli jednak nie, warto poznać kilka praktycznych i łatwych sposobów na poprawę sygnału Wi-Fi.

Internet domowy – jak wzmocnić jego sygnał?

Przedstawione poniżej metody są bardzo proste i w większości przypadków zupełnie wystarczają, aby poprawić jakość korzystania z sieci w twoim domu lub biurze. Absolutnie kluczowe jest położenie routera. Zgodnie z najważniejszą zasadą powinien znajdować się on jak najbliżej centralnego miejsca w mieszkaniu. Sygnał rozchodzi się naokoło urządzenia, w związku z czym umieszczenie go np. przy zewnętrznej ścianie może być dalece nieefektywne. Lepiej też nie ustawiać routera na podłodze. Jakość sygnału łatwo zmierzysz po pobraniu jednej z bezpłatnych aplikacji na swojego smartfonu. Nie bez znaczenia jest też ustawienie anteny w routerze. Niektóre modele pozwalają na montaż dwóch anten, co zwiększy zasięg sieci, rozszerzając go nawet na kilka kondygnacji budynki.

Jeśli powyższe sposoby nic nie zmienią, warto spróbować czegoś innego. Pomocna może okazać się zmiana częstotliwości sieci bezprzewodowej. Internet domowy może oferować jedną z dwóch lub nawet obie częstotliwości, tj. 2,4 GHz i 5 GHz. Druga z wymienionych jest znacznie mniej oblegana, co w praktyce prowadzi do mniejszych i rzadszych zakłóceń. Kolejna metoda to zmiana kanału transmisji. Router Internetu domowego przy pierwszej konfiguracji samodzielnie dopasowuje kanał, z którego będzie korzystał, w niektórych urządzeniach możesz je jednak zmienić, zwiększając tym samym efektywność swojej sieci. Część routerów pozwala na zmianę ustawień mocy, a co ciekawe – nie zawsze domyślną wartością jest najwyższa z możliwych. Maksymalna możliwa moc dopuszczalna w Polsce dla częstotliwości 2,4 GHz wynosi 100 mW. Aby zmienić moc, należy sprawdzić ustawienia w panelu administratora.

Jak więc widać sposobów na wzmocnienie sygnału Wi-Fi jest całkiem sporo i nie wymagają one ani specjalnej wiedzy technicznej, ani zaawansowanych działań. Jeśli Internet domowy nie spełnia twoich wymagań, skorzystaj z powyższych rad i popraw wydajność swojej sieci.

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry