Nowe technologie w służbie biznesu

24 maj 2019

Cuda techniki to nieodłączny towarzysz człowieka. Pomagają w załatwianiu codziennych spraw, ułatwiają rozwiązywanie wielu problemów. Z możliwości, jakie oferują nam nowe technologie można skorzystać nie tylko w życiu prywatnym ale i także w życiu zawodowym. W tym artykule omawiamy przykłady zastosowań nowych technologii w służbie biznesu.

Automatyzacja i robotyzacja produkcji czy innego elementu w strukturze funkcjonowania firmy to jedna z wielu zalet zastosowania nowoczesnych technologii i podążania za trendami techniki. Sztuczna inteligencja i jej zastosowanie praktyczne, przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu czynnika ludzkiego pozwala na to, by:

  • uniknąć wielu błędów,
  • zaoszczędzić cenny czas,
  • wykorzystać w pełni zasoby maszyn/narzędzi/firmy,
  • zoptymalizować wydatki związane z prowadzeniem działalności,
  • zwiększyć zyski. 

Machine learning – narzędzie do osiągania przewagi konkurencyjnej.

Rzeczą powszechnie znaną jest, że szybki dostęp do odpowiedniej ilości rzetelnej informacji jest niezbędny do funkcjonowania firmy na konkurencyjnym rynku. Dzisiejszy rozwój badań nad sztuczną inteligencją oraz zastosowanie jej w praktyce pozwala sądzić, że w niedalekiej przyszłości każdy nowo powstały „cud techniki” zawierać w sobie będzie algorytm machine learning. Z założenia zastosowanie odpowiednich algorytmów ma ułatwiać oprogramowaniu automatyzację pozyskiwania danych oraz ich analizę, co później zostaje wykorzystane do poprawienia i ulepszenia samego systemu. Praktyczne zastosowanie widzimy m.in. w programach służących do tłumaczenia rozmaitych tekstów, w aplikacjach do rozpoznawania mowy oraz w systemie automatycznej nawigacji.

Cyberbezpieczeństwo – jak się chronić przed zagrożeniami płynącymi z sieci?

Z jednej strony nowe technologie wspierają rozwój biznesu, z drugiej zaś stanowią dla niego zagrożenie. Wszelkie elementy wprowadzone do struktury zarządzania firmą należy więc zabezpieczyć, tak, by możliwie utrudnić dostęp do nich osobom niepowołanym i uniknąć wypłynięcia wrażliwych danych poza firmę. W tym celu są stosowane rozmaite audyty bezpieczeństwa, systemy wczesnego ostrzegania, a także procedury mające na celu zapewnienie ochrony przechowywania danych.

Przeczytaj także ten poradnik: https://it-biznes.com/gotowy-sklep-internetowy-pod-klucz

Sektor fintech to nie wszystko 

Z rozwojem nowych technologii wiąże się nierozłącznie powstanie i rozwój sektora fintech. Sektor ten dotyczy przedsiębiorstw oferujących usługi finansowe w sieci (poza bankami). Rozwój nowoczesnych technologii dotyczy jednak nie tylko sektora pozabankowego oraz finansów (konta bez banku, gdzie pożyczkę można dostać bez oczekiwania w długiej kolejce; czy tracenia czasu na rozpatrywanie wniosku). Mają one zastosowanie także w sektorze publicznym (dobrym przykładem jest program e-pit na portalu podatki.gov.pl). Nowoczesne technologie odnajdują zastosowanie także w służbie zdrowia – każdy z nas korzystał już z lekarskiego e-zwolnienia czy profilu e-pacjenta.

Wszechobecny rozwój nowych technologii widać praktycznie na każdym kroku i w każdej dziedzinie życiu. Ich wpływ na funkcjonowanie otaczającego nas świata jest ogromny. Firmy istniejące na obecnym rynku, czy chcą tego czy nie, muszą brać pod uwagę aspekty wynikające z zastosowania nowych technologii, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Mimo zagrożeń, jakie niesie ze sobą cyberprzestępczość, zastosowanie nowych rozwiązań technologicznych wiąże się z osiągnięciem przewagi konkurencyjnej. Zadanie, przed którym stają współcześni przedsiębiorcy, to zbudowanie nowoczesnej firmy, gdzie biznes i rozwój nauki będą równorzędnymi partnerami.

Więcej o nowych technologiach i biznesie przeczytasz na IT-Biznes.com.