Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Przygotowywanie i tworzenie elementów konstrukcyjnych za pomocą nowoczesnych technologii

 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Przy tworzeniu skomplikowanych konstrukcji można posłużyć się projektami wykonanymi za pomocą programów komputerowcy. Pozwala to na takie wytworzenie elementów, aby był dokładnie dopasowane i jednocześnie ułatwiały prace montażowe. Kolejną zaletą takich rozwiązań jest ich powtarzalność i precyzja wykonanych linii cięcia.

Projektowanie komputerowe i narzędzia do odtworzenia rysunku technicznego

Całą planowaną konstrukcję metalową można stworzyć w komputerze. Oprogramowanie pozwala na wprowadzenie zmian i modyfikację każdego elementu składowego. Dokładne wymiary pozwalają na odtworzenie detali. Wycinarki laserowe podłączone do odpowiedniego oprogramowania wytną elementy z dużą dokładnością tak, aby całość odpowiadała wymiarom złożonym w projekcie. Można wycinać dowolny zestaw elementów, a komputer sam rozmieści wycięte fragmenty, aby zmniejszyć liczbę odpadów. W każdej chwili można zmienić wymiary i kształt elementu wprowadzając nowe dane.

Powtarzalność wymiarów i tworzenie zestawów podzespołów do montażu

Przy dużych projektach wykonawca musi mieć pełny zestaw elementów, aby rozpocząć montaż. W przypadku prac nad wieloma konstrukcjami o tym samym wyglądzie prasa CNC pozwala uzyskać identyczne elementy zgodne ze wzornikiem. Można tak tworzyć rozwiązania systemowe i modyfikować je o opcje zgodne z indywidualnym zamówieniem klienta. Produkcja zgodnych z wymiarami detali to również oszczędność na kosztach logistycznych, ponieważ dostarczane są na plac budowy tylko potrzebne i wcześniej wykonane elementy konstrukcyjne.

Elementy dopasowane do techniki łączenia przez ekipy monterskie

Tworząc podzespoły konstrukcji, w fazie projektowej należy wziąć pod uwagę również ich montaż oraz prace, jakie należy wykonać. Urządzenia takie jak krawędziarka CNC zapewniają minimalne odstępy pomiędzy elementami, co poprawia jakość wykonanych połączeń. Mniejsze są również nakłady związane z pracami przygotowawczymi do montażu. Skrócenie czasu montażu pozwala zwiększyć zysk przez obniżenie kosztów pracy.

Komputerowe projektowanie elementów i sposobu ich łączenia sprawia, że konstrukcje wykonywane są z większą starannością. Można wykonywać wiele inwestycji jednocześnie, stosując ujednolicone podzespoły i elementy konstrukcyjne.