Do wdrożenia VoIP w firmie, potrzebny jest telefon IP. Tego typu sprzęty nazywane są także telefonami VoIP, telefonami SIP lub softphonami. Wykorzystują zasadę transmisji głosu przez Internet. Mówiąc prościej, bazują na technologii VoIP, czyli voice over Internet protocol. Do wyboru mamy kilka typów telefonów IP.

Rodzaje telefonów IP

Telefony IP można podzielić na kilka typów. Jednym z nich są telefony programowe VoIP, czyli takie, które bazują na oprogramowaniu. Telefon programowy VoIP to inaczej oprogramowanie wykorzystujące słuchawki komputerowe (lub stacjonarne) i mikrofon do wykonywania połączeń głosowych. Można także zakupić specjalny zestaw słuchawek internetowych - to rozwiązanie szczególnie korzystne dla call center.

Kolejnym rodzajem są telefony USB służące do komunikacji VoIP. Tego typu sprzęty podłączane są bezpośrednio do portu USB komputera. Ważne, by jednocześnie zastosować telefon programowy VoIP. Działa on zupełnie tak, jak tradycyjny telefon. To urządzenie jest niezwykle proste w obsłudze, a korzystanie z niego jest intuicyjne.

Telefon USB zachowuje się jak normalny telefon, z tą różnicą, że urządzenie jest podłączone bezpośrednio do sieci danych. Tego typu telefony VoIP mają zintegrowany mini hub, by możliwe było dzielenie połączenia sieciowego z komputerem. Przy tym rozwiązaniu nie ma konieczności stosowania dodatkowego wyjścia telefonicznego w sieci.

W systemie VoIP można także użyć standardowego telefonu analogowego, jednak trzeba do tego celu zastosować adapter ATA. Adapter ten pozwala na podłączenie sieciowej wtyczki Ethernet oraz telefonu do adaptera. Po wykonaniu tych czynności, oprogramowanie systemu VoIP rozpoznaje analogowy telefon jako urządzenie SIP.

Dlaczego warto korzystać z telefonów IP?


Ogromną zaletą, jeśli chodzi o telefon IP, jest przede wszystkim wygoda użytkowania. Telefony IP do złudzenia przypominają tradycyjne telefony, dlatego korzystanie z nich jest niezwykle proste, intuicyjne. Możemy cieszyć się wysoką jakością połączeń już w kilka minut. Ceny telefonów VoIP zaczynają się od kilkudziesięciu złotych - w zależności od liczby funkcji.