Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Druk offsetowy - nowoczesna i szybka metoda druku

 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Kiedy zachodzi potrzeba wydrukowania różnego rodzaju ulotek, broszur lub katalogów, najlepiej wybrać usługi profesjonalnej drukarni offsetowej. Ma zwłaszcza to znaczenie w sytuacji, gdy trzeba w krótkim czasie przygotować dużą liczbę tego typu produktów, przekazujących określoną treść dla odbiorcy.

Specjalnie wykorzystywana w tym celu technika druku offsetowego, dzięki wykorzystaniu nowoczesnego oprogramowania oraz sprawnie działających maszyn, pozwala na naniesienie dowolnego wzoru, grafiki lub tekstu na papier. Jej zaleta to przede wszystkim duża efektywność - w krótkim czasie pozwala na otrzymanie znacznej ilości zadrukowanych arkuszy. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych na rynku technologii druku.

Jak działa drukarnia offsetowa?

Aby zrozumieć działanie drukarni offsetowej, najpierw należy odpowiedzieć na pytanie, na czym polega druk offsetowy? Przede wszystkim jest to jedna z podstawowych metod druku płaskiego. Polega na przeniesieniu obrazu z płaskiej formy drukowej (jaką jest w tym przypadku najczęściej aluminiowa matryca) na podłoże przeznaczona do zadrukowania. Podany proces zachodzi dzięki odbiciu na bębnie pokrytym gumą, czyli tak zwanym cylindrze pośrednim. Stąd wywodzi się jego inna nazwa - druk pośredni. Można go podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

  • Offset arkuszowy, który polega na tym, że stosowane podłoże druku ma postać płaskich arkuszy. Farby są lepkie i zostają utrwalane przez polimeryzację oraz wsiąkanie w materiał. Jest wykorzystywany między innymi do przygotowywania plakatów, ulotek, broszur oraz etykiet.
  • Offset zwojowy, gdzie podłoże posiada kształt zwoju, a farby mają bardziej rozrzedzoną konsystencję. Bywa zazwyczaj stosowany przy druku prac wysokonakładowych, do których można zaliczyć na przykład gazety, czasopisma lub magazyny.

Każda drukarnia offsetowa jest wyposażona w odpowiednie maszyny offsetowe, zazwyczaj cztero- lub pięciokolorowe. Każda z nich jest wyposażona w obracające się bębny, usprawniające cały proces. Przed jego rozpoczęciem jest przygotowywana matryca w taki sposób, że wybierane są miejsca drukujące - oleofilne, czyli takie, który odpychają wodę, a przyciągają tłustą farbę. Natomiast pola niedrukujące (hydrofilne) przyciągają nawilżające wodne roztwory. Aby zapobiec zjawisku emulgacji, czyli przenikania się drobnych cząsteczek farby oraz wody, stosuje się odpowiednie składniki chemiczne, jako dodatek do farb oraz wody.

Szybkość i efektywność druku offsetowego

Technika druku offsetowego umożliwia uzyskanie bardzo dużej liczby odbitek w krótkim czasie pracy. Jest to główny powód, dzięki któremu jest to bardzo tania technika druku, pod warunkiem zamówienia dużych nakładów. Drukarnie offsetowe nadają się idealnie do wykonania materiałów reklamowych, znacznej ilości broszur, czy przygotowaniu gazet lub magazynów. Koszty utrzymania matrycy w urządzeniu są stosunkowo niskie, a dodatkową korzyścią jest możliwość druku na różnych nośnikach, takich jak papier, czy kartony. Nowoczesne drukarnie offsetowe posiadają zautomatyzowany proces druku, gdzie na przykład wykorzystywane są naświetlarki CTP (Computer to Plate) do podświetlania obrazu na matrycy. Korzenie tej techniki druku sięgają już XVIII wieku, kiedy zaczęto stosować litografię. Obecnie proces jest o wiele bardziej skomplikowany, ale i znacznie szybszy, dzięki udogodnieniom stosowanym w nowoczesnych drukarniach offsetowych.

Korzyści z offsetu

Dzięki działaniu drukarni offsetowej, wydrukowanie tysięcy egzemplarzy ulotek, broszur lub katalogów nie stanowi problemu. Szybko obracające się bębny, a także brak konieczności ręcznego montażu arkuszy drukarskich to tylko jedne z wielu udogodnień, dzięki którym nowoczesne drukarnie osiągają dużą wydajność. Dzięki temu jest możliwe na przykład przygotowanie nakładu kilku tysięcy egzemplarzy gazety na następny dzień. Technologia jest również uniwersalna - można nanosić wzory na różnego typu podłoża. Dodatkową korzyścią jest bogate uszlachetnianie wydruków i ich wysoka jakość.

Artykuł powstał we współpracy z drukarnią offsetową Legra z Krakowa.