Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Drukarka dla ucznia - na co zwrócić uwagę?

 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Czas pomyśleć o wyprawce na nowy rok szkolny. Na liście obowiązkowych pozycji, obok przyborów czy nowych kapci, warto umieścić również akcesoria, które ułatwią pochłanianie wiedzy. Drukarka dla ucznia jest jak pędzel w ręku malarza – może skutecznie pomóc w nauce.

Welu użytkowników decyduje się na zakup drukarki wówczas, gdy ich pociechy rozpoczynają na poważnie swoją szkolną przygodę. Wybór z reguły jest próbą kompromisu pomiędzy ceną a oferowanymi funkcjami. Niestety, podjęcie decyzji o wyborze właściwego modelu nigdy nie należy do łatwych ani prostych. To relacja długoterminowa, która wiąże się z regularnym ponoszeniem kosztów. Warto zatem dobrze przemyśleć każdą z opcji. Z naszego poradnika dowiesz się, co wziąć pod uwagę wybierając drukarkę.

– Poszukując drukarki dla ucznia należy zacząć od określenia technologi pracy urządzenia. Ta może być atramentowa lub laserowa. – mówi Urszula Kliber-Zych, specjalista sprzedaży w sklepie DrTusz.pl. – Kolejną kwestią jest wybór dodatkowych funkcji. Skaner, czytnik kart czy Wi-Fi mogą ułatwić naukę. Koniecznie należy również sprawdzić dostępność zamienników i cenę materiałów eksploatacyjnych, gdyż mają one wpływ na koszty użytkowania urządzenia. – dodaje nasza rozmówczyni.

Dyskusja pomiędzy zwolennikami drukarek atramentowych i fanami laserówek toczy się od kilku dekad. Obydwie technologie druku mają swoje zalety i wady, jak również zwolenników i przeciwników.

Jeśli stoisz przed zakupem pierwszej drukarki, i jeszcze nie wiesz, jaką technologię drukowania wybrać, odpowiedz sobie na poniższe pytania.

Ile wydruków w ciągu miesiąca wydrukuje Twoja drukarka?

Eseje, prezentacje, ściągi, usprawiedliwienia, plakaty wyborcze do samorządu szkolnego. Każdy uczeń znajdzie milion zastosowań dla swojej drukarki. Do tego dochodzą inne dokumenty, drukowane w gospodarstwach domowych.

Spróbuj określić, ile kartek zadrukujesz w ciągu 30 dni. Producenci w specyfikacji technicznej zamieszczają zalecaną liczbę stron drukowanych w ciągu miesiąca. Pozwoli to zawęzić obszar poszukiwań, a także określić, która technologia jest dla Ciebie i Twoich bliskich odpowiednia. Jeśli zdecydujesz się na drukarkę atramentową, pamiętaj, że musi ona przynajmniej raz w tygodniu przelać zawarty w zbiornikach atrament na papier. W przeciwnym wypadku dysze w głowicy atramentowej mogą zostać zapchane przez zaschnięty tusz.

Efekt? W modelach ze zintegrowaną głowicą takie zaniedbanie często kończy się wizytą w serwisie, a koszty naprawy potrafią sięgnąć wartości nowego egzemplarza. Producenci stosują niekiedy zbiorniki z wbudowaną głowicą. Wówczas ewentualny serwis sprowadza się do wymiany kartridżów. W ogólnym rozrachunku takie atramentówki są jednak mało ekonomiczne.

Niewątpliwą zaletą laserówek jest to, że mogą nie drukować przez miesiąc, a potem szybko i bezboleśnie wrócić do codziennych obowiązków. Są też o wiele bardziej odporne na upływ czasu i duże obciążenia. Innymi słowy – idealnie nadają się do pracy z młodzieżą, w której potrzeba wiele wytrwałości.

 

drukarka dla ucznia dr tusz  

Drukujesz w kolorze czy w mono?

Kolorowe wydruki są fajne. Cieszą oko całą paletą barw i napełniają pozytywną energią. Nawet tanie atramentowe urządzenie wielofunkcyjne jest w stanie dostarczyć nam kolorowych treści w dobrej jakości. Szkopuł tkwi w tym, że takie wydruki są droższe. Trzeba też jasno sobie powiedzieć – zakup kolorowej drukarki laserowej do domu to dość spory wydatek.

Wady atramentówek już dość szeroko omówiliśmy. Jaka jest zatem recepta na wyjście z impasu?

Zastanówcie się wspólnie, czy na pewno potrzebne są Wam kolorowe wydruki. Bardzo często niedoświadczeni użytkownicy przyjmują druk w kolorze za standard. W praktyce nawet jeśli mają więcej możliwości, to i tak drukują w mono.

Szkolne wykresy, tabelki, ściągi i kopie notatek też mogą być czarno-białe. Nie wpłynie to na ich zawartość merytoryczną. Wpłynie za to na koszty i komfort eksploatacji, gdyż drukarka laserowa w ogólnym rozrachunku jest tańsza w codziennym użytkowaniu. Każda nauczycielka przyrody to zrozumie.

Urządzenie wielofunkcyjne czy zwykła drukarka?

Jeśli Twój budżet na to pozwala, spraw swoim podopiecznym urządzenie wielofunkcyjne. Skorzystają na tym wszyscy domownicy. Urządzenie wielofunkcyjne to połączenie drukarki ze skanerem i kilkoma dodatkowymi funkcjami. Obecnie większość modeli posiada czytnik kart SD, port USB i wbudowany wyświetlacz LCD. Dodatkowym atutem jest możliwość użytkowania sprzętu jako domowej kserokopiarki.

Koszty eksploatacji – jak nie dać się nabrać?

Dobre złego początki. Jeśli podczas zakupu przyborów szkolnych w okolicznym dyskoncie trafisz na drukarkę w atrakcyjnej cenie, musisz wiedzieć, że widzisz zastosowany w praktyce, skuteczny chwyt marketingowy. Niosąc ją do kasy z uśmiechem na twarzy i poczuciem upolowania okazji, nawet przez chwilę nie zastanowisz się nad konsekwencjami swojego wyboru.

Tania drukarka = droga eksploatacja. Zapewne oryginalne tusze lub tonery do tego modelu będą kosmicznie drogie. Najbardziej cwani producenci potrafią za komplet wkładów do taniej drukarki liczyć sobie czterokrotność jej ceny! Nie daj się nabrać – wybieraj mądrze i wystrzegaj się takich okazji. W przeciwnym wypadku urządzenie stanie się popularną w rodzimej stylizacji wnętrz, bezużyteczną „kurzołapką”.

Przed zakupem przelicz średni koszt wydruku jednej strony. Koniecznie poszukaj zamienników tuszu lub tonera. Prosty „research” uchroni Cię przed szokiem cenowym. Chyba nie chcesz tłumaczyć wychowawczyni swojego dziecka, że nie wpłacisz nic na komitet rodzicielski, bo musisz kupić wkłady do drukarki?

Sprawdzone drukarki i urządzenia wielofunkcyjne dla ucznia

Przygotowaliśmy kilka propozycji które warto rozważyć jako wielofunkcyjne drukarki dla ucznia.

Brother DCP-J105

Zaczynamy od porządnego atramentowego urządzenia wielofunkcyjnego. Ta drukarka posiada system automatycznego czyszczenia głowicy. Jeśli będzie podłączona do zasilania, nie musisz się obawiać zaschniętego tuszu. Do tego drukuje w kolorze. Bez problemu znajdziesz też dobrej jakości zamienniki. Jej niewątpliwym atutem jest wbudowane Wi-Fi. Wystarczy, że zainstalujesz na swoim smartfonie aplikację Brother i możesz ją śmiało obsługiwać bez uruchamiania komputera.

Do tego posiada zintegrowany skaner. Jeśli koniecznie potrzebujesz kolorowych wydruków i masz ograniczony budżet, sprawdź ten model. Twoje dziecko będzie zachwycone możliwościami druku z poziomu urządzeń mobilnych i kolorowymi wydrukami.

Brother DCP-1510 E

Laserowe urządzenie wielofunkcyjne japońskiego producenta oferuje przyzwoite parametry w przystępnej cenie. Zadrukowuje czarno-białe strony A4 z prędkością 20 str./min. Takie osiągi robią wrażenie. Wbudowany skaner nie tylko spełnia swoją podstawową funkcję, ale czyni też z tego modelu domową kopiarkę dokumentów. Na rynku występuje wiele tonerów zamienników, dzięki czemu eksploatacja może być naprawdę tania.

Canon I-SENSYS MF623Cn

Twoje dziecko zostało gospodarzem klasy? Przy okazji rozkręcasz w domu swój własny biznes?

Postaw na wielofunkcyjny kombajn z palety Canon. I-SENSYS MF623Cn drukuje laserowo w mono i w kolorze, skanuje, kopiuje, może pracować w sieci LAN, drukuje i skanuje do chmury. Z racji swoich możliwości zajmuje jednak trochę więcej miejsca. To jednak nie problem. Możesz ją umieścić w dziecięcym pokoju i wmówić swojemu dziecku, że może korzystać z niej jako scenografii podczas zabawy w Gwiezdne Wojny.

Skupiając się na wyborze drukarki, nie zapomnij o zeszytach, blokach i pozostałych elementach wyprawki.

logo drtusz

Autorem artykułu jest sklep internetowy DrTusz.pl