© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Technologia
  • Szybsza, czy większa - na co zwracać uwagę przy dobieraniu pamięci RAM

Szybsza, czy większa - na co zwracać uwagę przy dobieraniu pamięci RAM

 |  Artykuł partnera  |  Technologia

Kwestia właściwego doboru pamięci RAM jest jedną z kluczowych, jeśli mamy na uwadze jak najlepsze funkcjonowanie naszego komputera. To właśnie w RAM przechowywane są wszelkie dane i programy, które użytkujemy, a że ta „zawartość” jest bardzo różna, tak więc i zagadnienie optymalnego doboru pamięci RAM jest ściśle uzależnione od tego, jakiego komputera używamy (stacjonarny czy laptop) i do czego ów komputer nam służy. Zatem – liczy się przede wszystkim szybkość, czy pojemność pamięci RAM?

Aby być zadowolonym z działania komputera, należy prawidłowo zweryfikować nasze potrzeby – czy używamy komputera w celach „zwykłych”, czy np. nie wyobrażamy sobie codzienności bez intensywnego grania, a może komputer jest niezbędnym narzędziem w pracy, która wymaga zdecydowanie większych „osiągów” różnych elementów, w tym właśnie pamięci RAM? Ma ona niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o wydajność pracy komputera, ale również komfort użytkowania.

Ile pamięci RAM dla różnych zastosowań komputera?
Jeśli używamy komputera standardowo, wystarczy nawet 4 GB RAM. Komputer „gracza” wymaga już większej pojemności RAM – mówimy tu o wartości co najmniej 8 GB. Taką ilość zaleca się również tym osobom, które intensywnie używają komputera, a więc w jednym czasie mają uruchomionych kilka aplikacji itd.

Dla zadań szczególnych, gdy intensywnie pracujemy na komputerze i w związku z tym musimy korzystać z najwyższej jakości programów i aplikacji (np. zaawansowane programy graficzne, montażowe itp.) wówczas powinniśmy wyposażyć komputer w pamięć RAM już na poziomie kilkunastu gigabajtów RAM. Bywa, że konieczne jest zainstalowanie RAM na poziomie ponad dwudziestu, a nawet trzydziestu GB.

Właściwy dobór wielkości pamięci RAM jest sprawą zasadniczą, jeśli chodzi o optymalne działanie komputera (zgodne z tym, jakim celom komputer powinien sprostać). Oczywiście istotne jest również to jaką pamięć RAM ma szybkość (częstotliwość), jednak nie ma ona już tak zasadniczego przełożenia na jakość działania komputera, choć oczywiście warto zadbać i o tę kwestię.

Jeśli chcielibyśmy zwiększyć pojemność RAM, nie zawsze będzie to możliwe – uzależnione to jest od możliwości jakie w tym zakresie (obsługi pamięci) ma płyta główna i system. Bywa, że będzie konieczne zainstalowanie systemu operacyjnego o innych (wyższych) parametrach.

Zwróćmy jeszcze uwagę na pamięć RAM dla laptopów – to pamięć w standardzie SO-DIMM, która jest mniejsza w porównaniu z RAM dla komputerów stacjonarnych.

Szybkość RAM
Wyższa od standardowej częstotliwość (szybkość) oznacza oczywiście wzrost wydajności, ale w znacznie większym stopniu o tym parametrze decyduje jednak m.in. większa ilość pamięci RAM. Średnio w przypadku pamięci DDR3 instalowane są moduły 1600 MHz, a w przypadku DDR4 wartości te są wyższe (ponad 2,6 tys. MHz). Spotyka się również większą częstotliwość, ale jest ona konieczna głównie wtedy, gdy komputer przeznaczony jest do zadań „specjalnych”, ponadstandardowych.

Warto np. zastanowić się nad instalacją pamięci RAM o wyższej od standardowej częstotliwości, jeśli używamy komputera, w którym funkcjonuje grafika zintegrowana z procesorem.

Tak naprawdę szybkość pamięci RAM ma jednak większe przełożenie na efektywność wykonywania obliczeń przez procesor, co dla przeciętnego użytkownika komputera nie ma większego znaczenia, czy też bardziej – nie jest dla niego zauważalne.

RAM DDR4 – więcej szybkości i pojemności
Standardem jest dziś pamięć RAM DDR3, warto jednak wspomnieć o jej następczyni – RAM DD4, która już niebawem wyprze z rynku swoją poprzedniczkę. Z jednej strony przeciętnemu użytkownikowi komputera może się wydawać, że nie różnią się zasadniczo między sobą. Nie jest tak jednak do końca. Najnowszy standard pozwoli zwiększyć wydajność pecetów gdyż wykazuje się zarówno większą pojemnością maksymalną, jak i prędkością.

Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistami firmy DATA Lab.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry