Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wybieramy dekodery do odbioru telewizji naziemnej

 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Już 19 marca w Warszawie, Szczecinie, Elblągu, Rzeszowie i okolicach wyłączony zostanie naziemny sygnał telewizji analogowej. Do końca lipca 2013 roku ma on być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy. Wraz z wyłączeniem sygnału analogowego w kolejnych regionach Polski, wzrasta zainteresowanie dekoderami DVB-T. Jakie modele kupujemy najchętniej i na co zwrócić uwagę przy wyborze radzi ekspert Agito.pl.


Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce, czyli zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową, opartą na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting–Terrestrial), jest w Polsce wprowadzana systematycznie według przygotowanego harmonogramu. III etap procesu zastępowania telewizji analogowej sygnałem z naziemnych multipleksów cyfrowych DVB-T obejmie łącznie obszar 346 gmin. Na tym terenie dostępne będą już tylko cyfrowe programy telewizyjne emitowane z nadajników znajdujących się w pięciu lokalizacjach: Elbląg, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wisła.

Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych, dlatego też konieczne jest albo dołączenie do analogowego odbiornika telewizyjnego odpowiedniego urządzenia umożliwiającego odbiór sygnału cyfrowego - set-top-box (STB) czyli dekodera, albo wymiana analogowego odbiornika cyfrowego, poprzez np. zakup w pełni zintegrowanego i zamkniętego pod względem funkcjonalnym cyfrowego odbiornika telewizyjnego (iDTV) – mówi Tomasz Chrobak, menadżer produktu Agito.pl – Przy wyborze dekodera cyfrowej telewizji naziemnej po pierwsze należy zwrócić uwagę na złącza. Kupując dekoder sprawdźmy, czy posiada on możliwość podłączenia do naszego telewizora. Starsze telewizory zazwyczaj nie posiadają złączy HDMI dlatego nie każde urządzenie zewnętrzne będzie do niego pasowało. Zdecydowana większość telewizorów z ostatnich kilkunastu lat wyposażona jest w złącze SCART (potocznie zwane euro-złączem), spora część dekoderów stb posiada możliwość połączenia z telewizorem właśnie w ten sposób. Kolejną ważną sprawą są wymagania techniczne. Przed dokonaniem zakupu dekodera należy sprawdzić czy jest on zgodny ze standardami nadawania telewizji cyfrowej – podkreśla ekspert Agito.pl.

Najczęściej wybierane dekodery:

Tuner Ferguson Ariva T65
Odbiornik cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T z obsługą MPEG-2, MPEG-4 i MPEG-4 AVC/H.264. Posiada oddzielne listy kanałów ulubionych, telewizyjnych i radiowych oraz obsługuje teletekst i napisy ekranowe. Umożliwia nagrywanie kanałów na zewnętrznej pamięci oraz odtwarzanie różnych multimediów takich jak MP3, MKV i XviD przez port USB.

Tuner WIWA HD-95 memo
Tuner cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T z obsługą MPEG-4 H.264 i MPEG-2. Posiada funkcję odtwarzania plików wideo, audio i foto. Zawiera funkcję nagrywania kanałów na zewnętrzny dysk lub pendrive przez złącze USB. Wyposażony jest w złącze HDMI, Euro, cyfrowe audio koaksjalne i USB.

Tuner Manta DVB-T02
Tuner DVBT02 DVB-T HD Tuner to niewielki, nowoczesny tuner telewizyjny firmy Manta Multimedia przeznaczony do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T w standardzie MPEG-2 i MPEG-4 w rozdzielczości HD. DVBT02 wyposażony jest w złącza SCART - do podłączenia starszych telewizorów, HDMI - do podłączenia płaskich telewizorów (LCD, plazmowych) niewyposażonych w tuner DVB-T MPEG4 oraz cyfrowe wyjście audio. Z przodu urządzenia znajduje się gniazdo USB umożliwiające podłączeniu przenośnego dysku twardego lub pendrive i odtwarzanie z tych nośników filmów, muzyki, czy przeglądanie zdjęć.

Tuner Wiwa HD-90
Tuner cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T z obsługą MPEG-4. Posiada funkcję odtwarzania plików wideo, audio i foto. Zawiera funkcję nagrywania kanałów na zewnętrzny dysk lub pendrive przez złącze USB. Wyposażony jest w złącze HDMI, Euro, cyfrowe audio koaksjalne (umożliwiające przesyłanie cyfrowych sygnałów dźwiękowych bez ich konwertowania) i USB.


Tuner Ferguson Ariva T650i DVB-T
Odbiornik cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T z obsługą MPEG-2, MPEG-4 i MPEG-4 AVC/H.264. Odbiera sygnał wejściowy w całym paśmie od 110 do 862 MHz oraz umożliwia korzystanie z szerokiego wyboru serwisów internetowych.