Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Systemy operacyjne na tablety

 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Od kilku lat liczba osób posiadających tablety i inne urządzenia mobilne wzrosła tak gwałtownie, że ich obecność widać już wyraźnie nawet w internetowych statystykach obejmujących także komputery stacjonarne i tradycyjne laptopy. Warto więc wiedzieć, jakie są najpopularniejsze systemy operacyjne przeznaczone na tablet.


Bez wątpienia palmę pierwszeństwa dzierży system Android rozwijany przez firmę Google. To właśnie na niego rozwijana jest największa liczba aplikacji. System ten oparty jest na jądrze Linux, i rozwijany na licencji open source, co czyni go bardzo atrakcyjnym produktem dla firm produkujących tablety.


Na drugim miejscu spotkamy iOS dedykowany wyłącznie na tablety marki Apple. Bez wątpienia tak wysokie miejsce systemu, w który może być wyposażony jedynie tablet iPad świadczy o sile tej firmy i popularności jej produktów.


Duże zmiany zapowiada firma Microsoft, która wydała niedawno Windows 8, w wersji dostępnej także na tablety. Wielu producentów urządzeń mobilnych podeszło do dystrybucji koncernu z Redmond z entuzjazmem, przez co niektóre nowe tablety są produkowane właśnie z tym systemem operacyjnym.


W dalekim tyle pozostają inni producenci. Swoje oprogramowanie ma między innymi BlackBerry OS dedykowany na tablety firmy Research In Motion oraz linuksowa dystrybucja o nazwie MeeGo. Są to jednak raczej rzadko spotykane systemy, mocno odstające od szczególnie popularnych Androida i iOS.